auto motor i sport poleca:

65 NAJLEPSZYCH PATENTÓW NA 2013 ROK

Poleć ten artykuł:

Zebraliśmy dla Ciebie sprawdzone porady mechaników, instruktorów jazdy, policjantów i sprzedawców. 

Dziewczyny Zobacz całą galerię

CO MÓWIĄ MECHANICY?

1 CZĘŚCI ZAMIENNE
SPRAWDŹ KONTAKTY
Zanim oddasz auto do naprawy, zapytaj mechanika z jaką hurtownią części współpracuje. Jeśli kupuje gdzie bądź, podziękuj mu za usługę i idź do konkurencji. To ważne, by mechanik miał sprawdzonego i taniego dostawcę: dzięki temu zaoszczędzisz na cenie części do kilkudziesięciu procent. W razie kłopotów zawsze możesz sam poszukać potrzebnych Ci części, chociażby w Internecie. A z własnymi częściami warto przyjechać na przegląd do ASO, również wtedy, gdy auto wciąż jest na gwarancji.

2 KONTROLA U MECHANIKA
ZOSTAW SOBIE SZMELC
W warsztacie zawsze proś o pozostawienie wszystkich wymienionych części, nawet jeśli za chwilę miałbyś je wyrzucić. Taka prośba stwarza mniejsze pole do nadużyć nieuczciwym serwisom. Wskazuje też, że kierowca „orientuje się w temacie”, przez co trudniej go oszukać.

3 ZAUFANY SERWIS
ZAPOBIEGAJ ZAMIAST LECZYĆ
Są elementy w aucie, których wymiana mało kosztuje, ale mają wpływ na działanie innych, dużo droższych podzespołów. Przykładem są klocki hamulcowe – jeśli ich nie wymienisz na czas, będziesz musiał później wymienić nie tylko klocki, ale i tarcze. Inne części, o których warto pamiętać to np. filtry, końcówki drążków, gumowe osłony, łożyska. Konsultuj się z mechanikiem na bieżąco i płać mniej, żebyś potem nie musiał płacić więcej.

4 SUPERPATENT
KASA KOŁEM SIĘ TOCZY
Dwa razy zastanów się, zanim zdecydujesz się na koła o największej średnicy. Ceny dużych felg i opon są radykalnie wyższe. Przykładowo, opona zimowa do VW Passata B6 (2005–2010) Michelin Pilot Alpin 4 o średnicy 16 cali kosztuje 405 złotych, a „osiemnastka” – 972 złote! Podczas eksploatacji auta czeka Cię kilka zmian.

5 INSTALACJA LPG
NAPEŁNIJ OBA BAKI
Jeśli masz auto z instalacją LPG, pamiętaj o tym, żeby w zbiorniku paliwa zawsze mieć benzynę. Smaruje ona i chłodzi pompę paliwa, która pracuje nawet gdy jeździsz na gazie. Jeśli będziesz jeździł z pustym bakiem, zniszczysz pompę, co narazi Cię na kosztowną naprawę.

6 BLACHARKA
KUPUJ, NIE NAPRAWIAJ
Większość z nas jest święcie przekonanych, że w przypadku stłuczki należy udać się do blacharza i prosić o wyklepanie uszkodzonego elementu, bo tak będzie taniej. Tymczasem to nieprawda. Klepanie blachy oraz późniejsze jej lakierowanie może kosztować więcej niż kupno części w sklepie. Są setki sklepów, na czele z internetowymi, które oferują praktycznie każdą część. – Zakup używanego błotnika albo zderzaka do modelu, którym jeździmy, może okazać się tańszy, niż naprawa tradycyjną metodą – mówi nasz ekspert Artur Dzierża. Warto to sprawdzić, zanim wyda się pieniądze.

7 DIAGNOSTYKA
SPRAWDŹ W DWÓCH MIEJSCACH
Mechanicy uwielbiają naciągać na kosztowne naprawy klientów niemających pojęcia o technice. Przekonują, że wymiany wymaga więcej elementów, niż to jest w rzeczywistości. – Gdy przydarzy Ci się awaria, odżałuj parę złotych i przeprowadź diagnostykę w ASO – radzi Artur Dzierża. Jeśli potwierdzą się słowa Twojego mechanika, wróć i oddaj mu samochód do naprawy.

Tagi: patent | porady | mechanik | awaria | sprzedaż | AC | OC | ubezpieczenie | policja | kupowanie auta | sprzedaż

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij