auto motor i sport poleca:

Ale objazd!

Poleć ten artykuł:

Oto pomysł z gatunku zwariowanych - grupa studentów przemierzyła ponad siedem tysięcy kilometrów, po drogach Rosji i Kazachstanu, szesnastoletnim Oplem Vectrą.

Rosja i Kazachstan Zobacz całą galerię

Kazachstan to kraj bezkresny. Na dodatek bogaty w ropę i gaz. Jak szumnie zapowiada prezydent Nursułtan Nazarbajew, w 2030 roku Kazachstan będzie potęgą "we wszystkim". I wszystko będzie.

Dopóki wszystkiego nie ma, postanowiliśmy naocznie sprawdzić, co jest. Jednym słowem, wycieczka na koniec świata. Żeby było ciekawiej - samochodem. My, weseli studenci UAM w Poznaniu i Politechniki Gdańskiej decydujemy się na Opla Vectrę. Rok produkcji - 1991. Nasz "mustang" to typowy, zbuntowany szesnastolatek, który często musi zaznaczyć własne zdanie i pokazać charakter, choćbyśmy go nie wiem jak dopieszczali. Dodajmy, że żadne z nas nie ma większego pojęcia o motoryzacji. Po powrocie - już mamy. W czasie wyprawy poznałem wiele ciekawych i przydatnych słówek, typu "alternator" (moje ulubione), "pasek rozrządu", "pompa paliwowa" i wiele innych, także w wersji rosyjskiej. A jechaliśmy w przyjemnym zestawie damsko-męskim: 2+2.

Już samo przekraczanie granicy polskobiałoruskiej jest dość egzotycznym przeżyciem. Choć panowie celnicy są sympatyczni, procedura przekraczania przejścia już nie. Trzeba obejść pięć okienek w odpowiedniej kolejności, zebrać piętnaście karteczek, by połowę z nich od razu oddać. Zajmuje to kilka godzin. Ale za to drogi białoruskie wynagradzają trudy czekania. Szerokie, równe, ruch niewielki. I, o dziwo, ani razu nie zatrzymuje nas milicja. Granica białorusko-rosyjska to kolejne kilka godzin stania do różnych okienek, ale jesteśmy już przyzwyczajeni. Do Moskwy droga wciąż świetna, zbudowana zresztą na Olimpiadę w 1980 roku. Pierwsza kontrola milicyjna. Na pytanie o dopuszczalną prędkość odpowiadam niepewnie "110?" Funkcjonariusz wybucha gromkim śmiechem i każe jechać dalej (w rzeczywistości było 90 km/h). Druga kontrola. Groźnie wyglądający milicjant sprawdza dokumenty, zagląda do bagażnika, zapytuje czy nie posiadamy przypadkiem broni, narkotyków lub nadmiernej ilości alkoholu. Na koniec życzy szerokiej drogi, krzycząc "Poland- Russia friends!" Później milicja zatrzymuje nas jeszcze wielokrotnie, ale łapówkę dajemy tylko raz - i to faktycznie za zbyt szybką jazdę.

Tagi: Rosja | Kazachstan | Podróże

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij