auto motor i sport poleca:

Fale ultrakrótkie

Poleć ten artykuł:

W Teksasie wszystko jest numer większe niż gdzie indziej. Poczynając od krowich rogów aż po samochody. To niezbyt odpowiednie otoczenie dla Smarta Fortwo. A może jednak?

Texas Zobacz całą galerię

Chyba szykuje się awantura. Smart stoi przygotowany do sesji zdjęciowej w strefie wolnej od ruchu ulicznego, gdy nagle zbliża się do niego policyjny radiowóz. Wyluzowany policjant wysiada z samochodu i wkłada pałkę do kabury tuż obok służbowego pistoletu automatycznego, sprayu z pieprzem, nadajnika i kajdanek. Ciemne okulary przeciwsłoneczne nie pozwalają popatrzeć prawdziwemu teksańskiemu glinie prosto w oczy. Zdecydowanym krokiem zbliża się do najmniejszego niemieckiego auta: "Czy to jest wersja Passion? Mogę wsiąść?" Oficer Phillip Tanayo okazuje się znawcą i fanem Smarta. "Usłyszałem o Fortwo na zlocie motocyklowym i potem zacząłem szperać w Internecie. To jest właśnie to, czego szukam".

Nic nie jest już tak, jak można byłoby się spodziewać w drugim co do wielkości stanie USA. Jeszcze kilka lat temu Amerykanie traktowali Smarta raczej jako dowcip na czterech kółkach, a teraz interesują się nim nawet policyjni twardziele. "Codziennie jeżdżę na posterunek 35 mil tam i z powrotem. Moim truckiem to po prostu za drogo" - objaśnia Hiszpano -Amerykanin. Ceny paliwa biją ciągle nowe rekordy, galon (3,79 litra) kosztuje obecnie już około 3 dolarów. Powoduje to znaczne ograniczenie popytu na żarłoczne big blocki.

Oficer Tanayo okazuje się nie jedynym, który zachwyca się Smartem. Właściwie przy każdej zmianie świateł zatrzymuje się obok pick-up czy auto terenowe, którego kierowca z wysokości co najmniej jednego piętra okazuje swoje zainteresowanie. "Ile on przejedzie na galonie benzyny?" - jedno z pierwszych pytań dotyczy zużycia paliwa według amerykańskich miar. Odpowiedź nieodmiennie wywołuje na twarzy rozmówcy zaskoczenie, bo zamiast spodziewanych 12 mil maleńkie auto pokonuje na galonie aż 40 mil.

Ale redukowanie Smarta do funkcji oszczędnego wehikułu byłoby zbytnim uproszczeniem. Na trasie ze stolicy lotów kosmicznych Houston do oddalonego o około 350 kilometrów Austin Fortwo punktuje przede wszystkim swoją odmiennością. Na amerykańskich szosach małe auta tak czy owak należą do rzadkości, poniżej rozmiarów Golfa nie ma tam praktycznie niczego. A jeśli już, takiemu pojazdowi towarzyszy aura niepowodzenia i informacja o małej zasobności portfela jego posiadacza. W kraju, gdzie ludzie lubią się pokazać, mały samochód zapewnia dość kiepską pozycję wyjściową.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 500 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Smart | Fortwo | Texas | Podróże

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij