auto motor i sport poleca:

Land Cruiserem po bezdrożach RPA

Poleć ten artykuł:

Rzadko zdarza się okazja, żeby świętować urodziny na innym kontynencie i w zimie rozkoszować się letnią pogodą. Toyota urządziła "sześćdziesiątkę" Land Cruiserowi w Południowej Afryce. Auta 4x4 są tam czymś tak oczywistym jak słońca żar.

Zobacz całą galerię

 

W marcowym, letnim słońcu na lotnisku w Kapsztadzie czeka na nas sześć terenowych Toyot. To doskonale nam znane Land Cruisery 150 (wersje z silnikiem benzynowym i wysokoprężnym), tylnonapędowy Hilux (nie oferowany na polskim rynku) oraz topowa odmiana Land Cruisera - wersja V8 (z silnikiem wysokoprężnym). Jest też motoryzacyjna niespodzianka w postaci dwóch Land Cruiserów serii 70, od co najmniej 14 lat nie produkowanej w Europie. W RPA sprzedaje się ok. 400 sztuk miesięcznie. Pierwszy z "dziadków" to model 76 - typowa wersja 5-osobowa; drugi, produkowany wyłącznie w RPA, model 79 - wersja Pick Up. Oba napędzane wolnossącym czterolitrowym dieslem.

Przed nami 1100 km afrykańskich bezdroży; pierwsze kilometry upływają nam na oswajaniu się z ruchem lewostronnym. Np. na rondo trzeba wjeżdżać "pod prąd".

Po krótkim przegrupowaniu ruszamy na podbój miasta i najbliższej okolicy. Nasz cel to centrum Kapsztadu (ogród botaniczny Kirstenbosch, kościół i zamek z XVII wieku) oraz Góra Stołowa. Jej strome skalne ściany skutecznie bronią się przed ekspansją motoryzacji, więc aby osiągnąć szczyt znajdujący się na wysokości 1086 m n.p.m., trzeba w końcowej fazie skorzystać z kolejki linowej. Dzięki niej, zamiast 3-godzinnej wędrówki, podróż na wierzchołek góry zajmuje ok. 5-7 minut. Wybudowana w 1929 roku kolejka zabiera na pokład 25 pasażerów, a obrotowa podłoga pozwala na podziwianie panoramy Kapsztadu, okolicy oraz dwóch sąsiadujących z Górą Stołową, niemal symetrycznych szczytów, nazywanych Głowami Lwa. To w tym miejscu swój początek ma jeden z większych rezerwatów - Park Narodowy Przylądka: znajduje się tutaj ponad 2500 gatunków roślin tworzących naturalny busz.

Na szczycie, jak to w górach, pogoda jest kapryśna i zmienia się błyskawicznie. Często panuje tu mgła i wieją zimne wiatry. My mamy szczęście - możemy podziwiać cudowny zachód słońca i rozkoszować się piękną panoramą Kapsztadu oraz Zatoki Stołowej z dobrze widoczną w oddali wyspą Robben, gdzie przez 27 lat więziony był Nelson Mandela. Nasz przewodnik przekonuje, że widoczność ze szczytu sięga nawet 160 km.

Drugiego dnia naszym celem jest Przylądek Dobrej Nadziei - najdalej wysunięty na południowy zachód punkt Afryki. Obok niego znajduje się Przylądek Kapsztadzki, czyli miejsce, w którym lodowate wody Atlantyku łączą się z ciepłymi prądami Oceanu Indyjskiego. Tu znajduje się miejsce, gdzie odległość 500 metrów robi wielką różnicę. Właśnie tyle trzeba przejść plażą, żeby wody zmieniła się z lodowato zimnej w przyjemnie ciepłą (różnica temperatur aż o 10 °C). Można tu napotkać jednocześnie i pingwiny, i pawiany (czyhające, by wyrwać cokolwiek z rąk turystów), a także himalajskie antylopy sprowadzone z Azji w XIX wieku, czy strusie.

Chcemy zobaczyć Fałszywą Zatokę, objechać cały Kapsztad, który rozciąga się (w najszerszym miejscu) na długości 60 km, a liczba jego stałych mieszkańców liczy 3,5 miliona.

60 lat 4x4
W 1951 roku Toyota wyprodukowała pierwszy samochód terenowy o nazwie Toyota Jeep BJ, który w prostej linii wywodził się z amerykańskiego Jeepa. Do napędu służył 6-cylindrowy silnik benzynowy o pojemności 3,4 l, rodem z ciężarówki. Przez 8 lat produkcji eksperymentowano z wersjami nadwoziowymi. W połowie lat 50. pojawiła się nazwa Land Cruiser. Rok 1960 to poważne zmiany i pierwszy samodzielnie skonstruowany pojazd oznaczony jako J4, który produkowany był - z drobnymi zmianami - przez 24 lata! Dwa sztywne mosty, resory piórowe i dołączany przedni napęd - jednym słowem klasyka gatunku. W roku 1973 Land Cruiser po raz pierwszy otrzymuje silnik wysokoprężny. Od 1984 roku na drogach zaczyna pojawiać się słynna seria 70 (J7), produkowana zresztą po dziś dzień. W Europie sprzedawane są lżejsze odmiany: J9 - "90" (1997 r.); J12 - "120" (2002 r.) i J15 - "150" (2010 rok). Jednocześnie od 1966 roku powstają typowo osobowe, bogato wyposażone i większe wersje: J55, J6, J8 - "80", J10 - "100" oraz współczesny model J20 - "V8".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 35 400 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Land Cruiser | RPA | podróż | wyprawa

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij