auto motor i sport poleca:

Na dobry start

Poleć ten artykuł:

Aby wyruszyć w podróż życia samochodem po bezdrożach egzotycznych krajów, nie wystarczy sama determinacja. Przygotowanie sprzętu, dokumentów i drobiazgowa organizacja to podstawa. Oto wskazówki naszych globtroterów, którzy przemierzyli Afrykę i kilka innych kontynentów. Przeczytaj, zastosuj i ruszaj w drogę!

Zobacz całą galerię

 

Jak się za to zabrać?
Egzotyczną podróż trzeba zacząć organizować z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem. Układamy plan podróży, począwszy od ustalenia, jakimi środkami transportu będziemy się poruszać, przez rozrysowanie trasy oraz obliczenie, ile czasu potrzeba na jej przejechanie, po określenie dat startu i powrotu.

Powinniśmy sprawdzić sytuację polityczną w krajach, do których się wybieramy. Trzeba wiedzieć do jakich rejonów odwiedzanego kraju w ogóle odradza się podróżowanie oraz gdzie nie należy spoufalać się z tubylcami (ma to znaczenie w krajach Afryki). Nie wszędzie też można podróżować własnym pojazdem (np. władze chińskie nie są zbyt przychylnie nastawione do obcokrajowców podróżujących własnym samochodem).

Koniecznie trzeba upewnić się, jakie warunki klimatyczne panują w okresie, w którym planujemy podróż, tak aby nie zaskoczyła nas pora deszczowa lub huragany.

Potrzebne dokumenty
Międzynarodowe prawo jazdy - wyrabiamy, jeśli tam, dokąd się udajemy jest ono wymagane, tak jest na przykład w Indiach (informacji na ten temat najlepiej poszukać w Internecie).

Paszport - zwykle musi być ważny co najmniej pół roku od planowanego dnia wyjazdu (nie może w nim zabraknąć wolnych stron na pieczątki kontroli granicznej). Jeżeli wybieramy się do krajów muzułmańskich (np. do Syrii czy Sudanu), a mamy w paszporcie pieczątkę Izraela, należy przed wyjazdem wymienić go na nowy - w przeciwnym razie zostanie nam odmówiony wjazd do tych państw.

Wiza - trzeba sprawdzić, do których państw będzie wymagana i jak ją zdobyć. Niekiedy może nam być potrzebna wiza dwu- lub wielokrotnego wjazdu. Np. jeśli poruszamy się po Chinach, powinniśmy wiedzieć, że jadąc do Hongkongu lub Macao opuszczamy Chiny i automatycznie tracimy prawo ponownego wjazdu. Uzyskanie wiz dwukrotnego wjazdu w przypadku niektórych krajów bywa sprawą skomplikowaną.

Warto skorzystać z oferty biura wizowego, ponieważ niekoniecznie opłaci nam się osobista wizyta w placówce konsularnej, zwłaszcza jeśli najbliższa jest w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Włoszech.

Świadectwa szczepień - są często wymagane przez biura wizowe. Warto wyrobić sobie międzynarodową książeczkę szczepień, odwiedzić Poradnię Chorób Tropikalnych i dowiedzieć się, co powinno się znaleźć w naszej apteczce podróżnej (np. środki przeciw biegunce, tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przydatne przy bólach głowy czy mięśni wywołanych długą wędrówką, środki odstraszające owady, coś na oparzenia, przeciw alergii, bandaże, plastry, środki dezynfekujące). Szczepienia ochronne są szczególnie istotne, gdy wybieramy się do Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

 

 

Tak przygotowaliśmy Jeepa na wyprawę do Afryki
Jeepa Grand Cherokee kupiliśmy już rok przed rozpoczęciem podróży, by mieć czas na przysposobienie go do trudów wyprawy. Podnieśliśmy zawieszenie o cztery cale, założyliśmy nowe sprężyny i amortyzatory, a szosowe opony zamieniliśmy na terenowe (AT - 32 cale). Spodziewając się kamienistego terenu, osłonami zabezpieczyliśmy skrzynię biegów, reduktor i chłodnicę. Dodatkowe wyposażenie to wyciągarka oraz tzw. snork (do przekraczania okresowych rzek). W buszu stacji benzynowych raczej nie przewidziano, a jakość paliwa w Afryce bywa różna - w bagażniku znalazło się więc 12 kanistrów (każdy po 20 l), a w miejscu po zapasowym kole zamontowaliśmy dodatkowy, 70-litrowy zbiornik. W sumie, na pokładzie stale mieliśmy zapas 380 litrów paliwa. Katalizator zostawiliśmy w domu. Do bagażnika i na dach Jeepa, oprócz standardowych bagaży i wyposażenia biwakowego, wrzuciliśmy masę części zamiennych i narzędzi. Jeep palił średnio 19,5 litra na 100 km. W sumie zużyliśmy około 4 tysięcy litrów paliwa. Na miejscu okazało się, że auto nie traci mocy jadąc nawet na 80-oktanowej benzynie. Po przebyciu ponad 21 tysięcy kilometrów, w RPA załadowaliśmy naszego Jeepa na statek i po trzech tygodniach odebraliśmy go w Gdyni.

Tagi: podróż | wyprawa

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij