auto motor i sport poleca:

Podróż przez Syberię: z absurdem nie wygrasz

Poleć ten artykuł:

Przez Syberię latem prowadzi jedna trasa – z Władywostoku do Moskwy. Oto kawałek świata, który miejscami zapiera dech, a miejscami sprawia wrażenie jakby zapomnieli o nim bóg i ludzie – widziany zza kierownicy Mazdy 3.  

Zobacz całą galerię

Kiedy widzisz w drodze dziurę wielkości koła, przechodzi Ci przez głowę myśl, że wpadnięcie w nią prawdopodobnie oznacza odpalenie czołowych poduszek powietrznych. Nieźle, myślisz, i nawet przez chwilę nie zastanawiasz się, co zrobiłbyś z tym na środku trasy transsyberyjskiej, między Błagowieszczeńskiem a Birobidżanem. W międzyczasie mijasz dziurę jak pół auta…

Syberia - przestrzeń po horyzont

Krajobraz jest niesamowity. Trasa z Władywostoku aż po Bajkał zatacza szeroki łuk, omijając Chiny. Początkowo, aż do Chabarowska, syberyjska nieskończona przestrzeń miesza się z miejscowościami, ale od przekroczenia ogromnego mostu na Amurze zaczyna się pustka. Jest już tylko przestrzeń, przestrzeń i coraz więcej przestrzeni.

To przez te rejony wędrował kapitan Arseniew, wyznaczając mapy okolicy w znakomitym filmie Kurosawy „Dersu Uzała”. Tamto działo się na początku XX wieku, a dziś droga jest kilometrami zbudowana tak, jakby ktoś od linijki zaznaczał ją na mapie. Jeszcze kilka lat temu jej duże odcinki nie były pokryte asfaltem, a deszcze zamieniały nawierzchnię w małe błotniste jeziora. Jeśli ruch jest większy, wtedy nie widać dosłownie nic. Dziś takie miejsca trafiają się rzadko – trasa nad Bajkał jest już praktycznie na całym odcinku asfaltowa.

6 przebitych opon - tylko tyle kosztował Mazdy przejazd przez całą Syberię

Zwyczaje kierowców są takie, że nie ma żadnych zwyczajów. Nie istnieje podwójna ciągła, nawet jeśli jest namalowana. Ślepe zakręty czy wzniesienia nie powstrzymują nikogo przed wyprzedzaniem. My mamy swoją wolną amerykankę na drogach, ale żeby aż tak? Patrzymy z niedowierzaniem. Chyba tak właśnie musi się czuć kierowca z zachodniej Europy, kiedy przyjeżdża do nas…

15 tys. km z Władywostoku do Frankfurtu

Jadące konwojem Mazdy 3 szybko pokonują trasę. Benzynowe silniki – po Rosji, podobnie jak po Stanach, poruszanie się autem z silnikiem Diesla nie wchodzi w grę – plus sporo kół zapasowych to najważniejsze wymagania na tę trasę. Pomysł pokonania 15 tysięcy kilometrów z Władywostoku do Frankfurtu ma nawiązywać do podobnego przejazdu z 1977 r., kiedy dwóch niemieckich dziennikarzy przejechało tę trasę w drodze właśnie na salon samochodowy.

Tym razem towarzystwo mocno międzynarodowe, w naszej grupie głównie Niemcy i Anglicy. Jadąc przez głęboką Syberię ciekawie jest poobserwować jak z każdym kilometrem, z każdą miejscowością, z każdą restauracją i przydrożną knajpą, z każdym hotelem klasy zapuszczonego akademika z lat 80. oczy im się otwierają ze zdumienia. Ci mniej, hmm – powiedzmy: obyci, kompletnie nie wiedzą o co chodzi, ale ci bardziej otwarci rozumieją.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 67 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: syberia | podróż | mazda | mazda 3 | podróż mazdą przez syberię

Oceń artykuł:

1,50

Skomentuj (3)

airmatic, 9 października 2013, 20:07

Bardziej reportaż, choć u Redaktora nie spotykało się zazwyczaj hotnewsa z cytatem w tle - o recepcjonistce jednak sporo się dowiadujemy ;) ma muchy w nosie

eri, 9 października 2013, 19:03

Jak dla mnie rewelacja, tylko artykuł trochę za krótki i po łebkach. Pamiętam jeszcze w Auto International chyba był też tekst o takiej podróży przez Syberię. Wtedy miejscowi oferowali garść samorodków złota za... akumulator! :)

airmatic, 9 października 2013, 18:50

Na tę podróż życia trzeba się chyba udać czołgiem... Dziury na głębokość samochodu, bielaruska milicja i bieda :(
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij