auto motor i sport poleca:

Test łosia

Poleć ten artykuł:

60-lecie tej szwedzkiej marki to dobra okazja do sentymentalnej podróży. Saabem 99 wizytujemy Trollhättan i okolice.

Szwecja Zobacz całą galerię

Niektórych zalet nowoczesnych samochodów wolelibyśmy nie poznawać w praktyce - na przykład wysokiego poziomu bezpieczeństwa biernego szwedzkich modeli. Albo sprawności wycieraczek, które z dziecinną łatwością radzą sobie z każdą postacią wody spadającej z góry. Albo wydajności nawiewu, który błyskawicznie oczyszcza szyby z pary. Ale po dłuższym obcowaniu ze szwedzkim letnim deszczem załoga liczącego 29 lat Saaba 99 zaczyna doceniać te cechy. Krople deszczu przeciekają do kabiny tylko przez odsuwany dach i kapią na osłony przeciwsłoneczne.

Miłośnicy Skandynawii utrzymują, że latem w Szwecji słońce świeci od trzeciej nad ranem do samej północy. Ale większość ludzi zupełnie inaczej wyobraża sobie ciepłą porę roku w tej części świata. Po kilku dniach nieprzerwanej ulewy zaczyna do nas docierać, że rację ma chyba owa większość. Ale Szwedzi nie przejmują się deszczem. W miejscu, gdzie narodził się Saab, w Trollhättan, woda jest tak czy owak istotnym składnikiem przyrody - jeśli już nie w postaci spadających z nieba kropel, to przynajmniej jako naturalny czynnik energetyczny.

Na północy tego przemysłowego miasta, 44 metry ponad poziomem morza, leży Vänersee, jezioro o powierzchni około 5600 kilometrów kwadratowych. Zasila ono Göta Älv - rzekę, która wprawdzie większość swej drogi do cieśniny Kattegat pokonuje spokojnie, jednak na wysokości Trollhättan funduje nam widowiskowy pokaz - woda spada tu w przepaść z wysokości 32 metrów. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy tych ziem już ponad 200 lat temu zaczęli wykorzystywać wodospad do wytwarzania energii na potrzeby przemysłu. Dziś woda płynie doliną znacznie mniej widowiskowo, pokonując kolejne stopnie elektrowni wodnych. Tylko latem kilka razy w tygodniu otwierane są śluzy, uwalniające w ciągu jednej sekundy 300 metrów sześciennych wody, które z potężnym hukiem spadają w dół wodospadów Trollhättan. To widowisko organizuje się przede wszystkim dla turystów.

Tagi: Szwecja | Trollhättan | Podróże | Saab

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij