Jeśli uważasz się za świetnego kierowcę, który poradzi sobie nawet w ekstremalnych sytuacjach, to znaczy, że jesteś w 98-procentowej większości Polaków. Tak wynika z „Raportu o bezpieczeństwie na drogach i umiejętnościach polskich kierowców", przygotowanego przez Pentor Research International na zlecenie Skoda Auto Polska S.A.
Jedną z najniebezpieczniejszych sytuacji na drodze, które bardzo często kończą się poślizgiem, jest omijanie nagle pojawiającej się przeszkody.
Jakie są wtedy najczęstsze reakcje kierowców? Na pewno zbyt mocne i niepotrzebne szarpanie kierownicą oraz niekorzystanie z systemu ABS, czyli w konsekwencji wykonywanie manewru przy pełnej prędkości. Takie właśnie zachowanie często kończy się wypadkiem" - mówi Zbigniew Woźniak, instruktor Szkoły Auto.
Bardzo wierzymy w swoje umiejętności. Ale czy słusznie? Pentor sprawdził, czy potrafimy udzielić odpowiedzi na pytanie - jak należy zachować się w razie poślizgu. Wyszło blado. Odpowiadaliśmy raczej ogólnikowo lub po prostu błędnie. Najwięcej naszych rodaków radziło nie hamować (30%), zachować spokój (28%) lub kontrować kierownicą (11%). A przecież na odpowiedź mieli mnóstwo czasu, podczas gdy na drodze, w sytuacji krytycznej, liczy się natychmiastowa reakcja. „Statystyki pokazują, że o zachowaniu się w momencie wystąpienia poślizgu polscy kierowcy wiedzą niewiele" - mówi Rafał Janowicz z poznańskiego oddziału Pentor Research International.
Wyobraź sobie nagle pojawiającą się przeszkodę. Próbujesz ją ominąć i lądujesz poza drogą. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzi ESP, czyli elektroniczny system stabilizujący tor jazdy. System ten samoczynnie przyhamowuje jedno lub kilka kół, jeśli tylko czujniki wykryją tendencję do poślizgu, i pomaga autu, po ominięciu przeszkody, wrócić na poprzedni tor jazdy.
Podczas omijania przeszkody przyda się także ABS, w który wyposażona jest większość współcześnie produkowanych samochodów. Ale kierowcy nie zawsze potrafią się nim właściwie posługiwać. Dlaczego ominięcie przeszkody przysparza tyle problemów? Po prostu wielu z nas, wykonując ten manewr, boi się nacisnąć pedał hamulca, nie wiedząc o tym, że ABS będzie stabilizował auto i jednocześnie zadba o to, aby wytraciło ono jak najszybciej swoją prędkość.
Niestety, wykonanie manewru może się nie udać. Gdyby jednak zabrakło miejsca i doszłoby do wypadku, uderzenie nastąpi z mniejszą prędkością. Musisz też pamiętać, że w czasie omijania przeszkody powinieneś wykonać dwie podstawowe czynności - hamować i skręcić kierownicę, bo przecież do dyspozycji masz system ABS, pozwalający na manewrowanie samochodem. „Pogląd, że w razie poślizgu nie wolno hamować lub należy hamować pulsacyjnie, odszedł do lamusa odkąd pojawiły się auta wyposażone w układ ABS. System przeciwblokujący umożliwia hamowanie i jednoczesne kierowanie, czyli zachowanie zamierzonego kierunku jazdy - pod warunkiem, że kierowca hamuje z całych sił - bez zmniejszania siły nacisku na pedał. Żeby się jednak tego nauczyć, niezbędny jest trening bezpiecznej jazdy. Wiedza o działaniu ABS, pochodząca z najlepszej nawet instrukcji obsługi samochodu, z gazet czy telewizji, po prostu nie wystarcza. Potrzebna jest praktyka" - twierdzi Tomasz Płaczek, kierownik ds. szkoleń Szkoły Auto.
KIEDYŚ A DZIŚ
System ABS dopiero od niedawna stał się ogólnie dostępny.
Wcześniej urządzenie to montowano tylko w autach bardzo drogich. Wraz z jego upowszechnieniem zmieniliśmy nasze nawyki za kierownicą. Aby ABS mógł optymalnie regulować siłę hamowania, w dalszym ciągu należy naciskać na pedał hamulca. System przeciwblokujący umożliwia hamowanie i jednoczesne kierowanie - pod warunkiem, że kierowca hamuje z całych sił - bez zmniejszania siły nacisku na pedał.
Źródło: Szkoła Auto
www.szkola-auto.pl
Wasze opinie na forum
Ten artykuł nie został‚ jeszcze skomentowany.Bądź pierwszy i wypowiedz się w dyskusji!



















Opel Vectra II
Mocne uderzenie
