auto motor i sport poleca:

Bez powietrza

Poleć ten artykuł:

Opony, na których można jeździć nawet po przebiciu - przebój przyszłości, czy marny kompromis? Oto porównanie dwóch systemów: Runflat firmy Bridgestone oraz Pax, którego twórcą jest Michelin.

Technologie Runflat i Pax Zobacz całą galerię

Statystycznie rzecz biorąc usterki opon już prawie się nie zdarzają. Ale jeśli się jednak zdarzą, dopadają nieszczęsnego kierowcę całkiem niespodziewanie - i z pełnym okrucieństwem.

Nie wiadomo dlaczego tak jest, ale opony zazwyczaj ulegają przebiciu na ekspresowej zatłoczonej drodze, późną nocą na kompletnym odludziu, podczas zawiei z zacinającym deszczem i zawsze wtedy, kiedy się bardzo spieszymy.

Oczywiście, gdy trzeba zmienić koło - życie utrudniają kiepskie narzędzia, kiwający się podnośnik, zapieczone śruby i spory ciężar koła zapasowego. Całość okazuje się dużym wyzwaniem, godnym prawdziwego mężczyzny - ale nie zawsze jest on akurat pod ręką.

Jakby to było miło, mimo przebitej opony pozostać w ciepłym aucie i jechać sobie jakby nigdy nic dalej - najlepiej do domu, albo przynajmniej do warsztatu lub najbliższego punktu wymiany opon.

Taki komfort umożliwiają opony Runflat, oferowane już przez niemal wszystkich renomowanych producentów, oraz system Pax Michelina. W obu wypadkach - mimo uszkodzenia opony i braku w niej powietrza - możemy kontynuować jazdę. Wprawdzie nie bardzo szybko (do 80 km/h), ale - w zależności od obciążenia pojazdu i wskazań producenta - nawet przez 200 kilometrów.

Inne środki ratunkowe, jak na przykład dojazdowe koło zapasowe czy zestaw łatający Tirefit nie są poważną kontrofertą. Nawet węższe i lżejsze koło trzeba przecież zamontować, a gumową mieszanką z butelki możemy naprawić tylko niewielkie uszkodzenia.

Jednak jak dotąd niewielu producentów aut stosuje którąś z wymienionych wcześniej technologii (patrz także w opisach systemów w ramce na następnej stronie). Zdecydowanie lideruje tutaj BMW - wyposaża Mini, "jedynkę", "trójkę" i Z4 wyłącznie w ogumienie Runflat, a w pozostałych modelach jest ono dostępne do wyboru. Niektóre inne marki, jak Audi oraz Bugatti, stawiają na system Pax.

Tagi: opony | system | Runflat | Pax | Bridgestone | Michelin

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij