auto motor i sport poleca:

Bezpieczeństwo w zakręcie

Poleć ten artykuł:

Przejeżdżanie zakrętów to chleb powszedni każdego kierowcy. W Szkole Auto o tym, jak prawidłowo pokonywać łuki wszelkiej maści.

Szkoła Auto Zobacz całą galerię

Zaprzyjaźniony policjant z drogówki zwykł mawiać o wypadkach w czasie pokonywania zakrętów: "Samochód jeszcze mógł, ale kierowca oblał". Jak donoszą statystyki, większość takich wypadków spowodowana jest nieprawidłową techniką pokonywania wirażu, a o wiele rzadziej wyczerpaniem możliwości układu jezdnego samochodu.

Bezpieczeństwo, sprawność i elegancja - to trzy kluczowe zasady prawidłowego i efektywnego pokonywania zakrętów. W końcu nie jest sztuką wjechać w zakręt, ale opuścić go w jednym kawałku - już tak. Stąd mówimy o bezpieczeństwie. Sprawność w tym przypadku polega na ograniczeniu strat energii wskutek zbędnego wytracania prędkości. Ale bez przesady - priorytetem jest zawsze bezpieczeństwo. O elegancji zaś mówimy wtedy, gdy wieziemy pasażerów, a nie jakikolwiek "martwy towar". Rzucając nimi po tylnej kanapie w każdym zakręcie i przyprawiając co rusz o stan przedzawałowy, na pewno nie zyskamy ich sympatii.

Wszystkie trzy warunki możemy spełnić, starając się osiągnąć jak największą płynność jazdy. Nagle się okaże, że pędząc po zakrętach w rajdowym stylu (gaz, hamulec, gaz) w najlepszym przypadku ten sam odcinek zostanie pokonany raptem o kilka sekund szybciej niż w czasie płynnej jazdy. A ryzyko jest przecież o wiele większe.

OPTYMALNY ZAKRĘT
Nie koncentruj wzroku na jezdni tuż przed przodem samochodu. Zaglądaj w głąb zakrętu - pozwala to lepiej ocenić krzywiznę łuku, dobrać najlepszy tor jazdy i szybciej dostrzec pojawiające się przeszkody.

Zakręt pokonuj z neutralnym po- łożeniem pedału gazu, ze stałą prędkością. Staraj się złagodzić promień łuku, "wyprostować" go, korzystając z całej szerokości swojego pasa ruchu. Zbliżając się do zakrętu w lewo, sprowadź wóz bliżej prawej krawędzi jezdni. Wjeżdżając zaś w łuk, skieruj auto łagodnym jednostajnym ruchem kierownicy ku środkowej osi jezdni. Samochód powinien znaleźć się najbliżej osi środkowej w połowie zakrętu lub tuż za nią. Od tego momentu płynnie prostuj kierownicę, aby przy wyjściu z zakrętu samochód znalazł się znów blisko prawej krawędzi jezdni. Uważaj tylko, aby koła nie wjechały na pobocze, bo grozi to utratą przyczepności.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 380 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | szkoła auto | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij