auto motor i sport poleca:

Ciemność widzę!

Poleć ten artykuł:

Jeszcze do połowy marca noce będą dłuższe niż dni, więc warto zadbać o komfort jazdy w tych trudniejszych warunkach.

1. Zadbaj o oświetlenie
Źle ustawione światła mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. Słabe, zużyte żarówki dodatkowo ograniczają widoczność. Z tego samego powodu zadbaj o czystość szyb i kloszy reflektorów.

2. Nie patrz w stronę światła
Patrzenie w światło jest naturalnym odruchem oka i reflektory zawsze będą przyciągać Twój wzrok. Pilnuj się, by patrzeć gdzie indziej, np. bliżej prawej krawędzi drogi i tym samym uniknąć tzw. olśnienia przeszkadzającego.

3. Nie czyń drugiemu...
Stojąc na czerwonym świetle zamiast deptać hamulec, skorzystaj z ręcznego. Stań tak blisko pojazdu z przodu, by światła Twojego auta nie oślepiały kierowcy. W trasie niech snop światła kończy się na asfalcie zaraz za autem jadącym przed Tobą.

4. Patrz jak jeżdżą inni
Tylne światła jadących przed Tobą pojazdów mogą dać Ci informacje o tym, co dzieje się z przodu – czy są zakręty, wzniesienia, a nawet dziury w jezdni. Mogą też zawczasu ostrzec Cię o przeszkodach, które trzeba będzie ominąć.

5. Przejdź w tryb nocny
Jeśli Twoje auto nie jest wyposażone w elektrochromatyczne lusterko wewnętrzne (zwane też samościemniającym), pamiętaj, że nawet zwykłe lusterka mają tzw. tryb nocny. Wystarczy pociągnąć do siebie wystający spod obudowy przełącznik.

6. Używaj "długich", kiedy tylko się da
Potraktuj światła drogowe jako domyślne, a lamp mijania używaj tylko wtedy, kiedy korzystając z "długich" łamałbyś przepisy. Tu może Cię wspomóc elektronika – system Intelligent Light Assistant będzie przełączał światła za Ciebie.

Tagi: szkoła auto | porady | światła w samochodzie | systemy bezpieczeństwa

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij