auto motor i sport poleca:

Co sprawdzić przy kupnie auta używanego

Poleć ten artykuł:

Szczęściu warto pomagać - dokładny przegląd używanego samochodu przed jego zakupem pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

używane, zakup, samochody używane Zobacz całą galerię

 

Zakup takiego pojazdu będzie udany, gdy możliwie dokładnie określimy, jakiego rodzaju samochodu poszukujemy. Jakiej marki, w jakiej klasie, w jakiej wersji nadwoziowej, z jakim silnikiem i wyposażeniem oraz w jakim wieku. O prawdziwe okazje jest bardzo trudno - im wydaje się większa, tym wnikliwiej i bez emocji oferowanemu pojazdowi należy się przyjrzeć.

Jeśli wstępnie jakieś auto wydało się godne zainteresowania, a pobieżne oględziny wypadły pozytywnie, dobrze jest zacząć od przejrzenia dokumentów samochodu, sprawdzenia zgodności numerów nadwozia i ewentualnie silnika; mile widziana jest książeczka serwisowa dokumentująca przeglądy, naprawy i przy okazji przebieg. Ponieważ książeczki bywają coraz częściej fałszowane, wiarygodniejsze są faktury ze stacji obsługi, ewentualnie wypełnione i potwierdzone druki zgłoszenia samochodu do serwisu.

Najpewniejszy jest zakup od pierwszego, znanego nam właściciela, ale takie sytuacje to rzadkość. Każdy inny sposób zakupu wymaga szczególnej uwagi, nawet w komisach autoryzowanych dealerów - by "upłynnić" samochód, potrafią go odpowiednio uatrakcyjnić.

Plusem zakupu auta w komisie (oraz od dealera, czy samochodu poleasingowego) jest dwuletnia rękojmia (o ile umowa nie stanowi inaczej), a dochodzenie roszczeń bywa łatwiejsze w razie wykrycia ukrytych wad, w tym prawnych. Natomiast roczna rękojmia obowiązuje w pozostałych przypadkach, chyba że strony umówią się inaczej. Z reguły dobrze udokumentowane są samochody poleasingowe; przed wystawieniem do sprzedaży mają wykonany przez rzeczoznawcę opis stanu technicznego, łącznie z Jeśli wstępnie jakieś auto wydało się godne zainteresowania, a pobieżne oględziny wypadły pozytywnie, dobrze jest zacząć od przejrzenia dokumentów samochodu, sprawdzenia zgodności numerów nadwozia i ewentualnie silnika; mile widziana jest książeczka serwisowa dokumentująca przeglądy, naprawy i przy okazji przebieg. Ponieważ książeczki bywają coraz częściej fałszowane, wiarygodniejsze są faktury ze stacji obsługi, ewentualnie wypełnione i potwierdzone druki zgłoszenia samochodu do serwisu.

Ważniejszy przebieg czy wiek?
Auto statystycznego kierowcy pokonuje rocznie od 12 000 do nawet 25 000 km, służbowe - od 40 000 do 70 000 km. To drugie, po okresie leasingowania (zwykle 3 lata) trafi a na rynek wtórny. Stan techniczny takiego auta - jeśli było prawidłowo serwisowane - nie powinien budzić zastrzeżeń. Z racji nowoczesnej techniki jest w serwisowaniu droższe od modeli wcześniejszych generacji, a jego technika nie lubi złej obsługi. Tu widać przewagę aut starszych o przynajmniej dekadę. Brak elektroniki, zaawansowanych układów wtryskowych, airbagów i oszczędnościowej budowy zawieszeń powoduje, że ich obsługa jest łatwa i dużo tańsza niż współczesnych modeli. Konstrukcja silników i skrzyń biegów pozwala na bezawaryjne przebiegi sięgające nawet 600 000 km, a samochody niektórych marek dobijają do 1 000 000 km przebiegu bez remontu silnika.
 

Tagi: używane | zakup | samochody używane | z drugiej ręki

Oceń artykuł:

3,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij