auto motor i sport poleca:

Co zrobić, gdy w silniku zabraknie oleju

Poleć ten artykuł:

Co zrobić, gdy w aucie zapali się kontrolka informująca o niskim poziomie oleju w silniku? Czy ubytek można uzupełnić dowolnym olejem?

Komunikatu o niskim poziomie oleju w silniku nigdy nie wolno lekceważyć. Trzeba od razu (w bezpiecznym miejscu) zatrzymać auto, odczekać kilka minut, żeby olej spłynął do miski olejowej i odczytać jego faktyczny poziom, korzystając z bagnetu. Część oleju silnikowego spala się razem z paliwem i to jest normalne. Jeśli więc nie ma widocznych wycieków, a olej jest widoczny na bagnecie, choć poniżej stanu minimalnego, można ostrożnie jechać dalej, do najbliższej stacji benzynowej lub sklepu. Ubytek najlepiej uzupełnić tym samym olejem, który znajduje się w silniku, względnie olejem o tej samej klasie lepkości. Gdy takiego nie ma, można awaryjnie zastosować olej o wyższych parametrach, nigdy odwrotnie. W ostateczności wlewając gorszy konieczna będzie wcześniejsza wymiana oleju w całym układzie smarowania. Jeśli bagnet jest suchy, kontynuowanie jazdy jest bardzo ryzykowne, bo można trwale, mechanicznie uszkodzić silnik.

Artur Dzierża, rzeczoznawca samochodowy

Tagi: olej silnikowy | porady | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

2,00

Skomentuj (4)

arew33, 14 sierpnia 2016, 20:21

Wydaje mi sie ze takie rzeczy uczą na kursach prawa jazdy (na egzaminie sie omawia sposób sprawdzania oleju i dolewania). Więc trochę śmieszne ze kierowców trzeba takich rzeczy uczyć? :cozagopek:

ranolka, 20 lipca 2016, 13:27

Z pewnością go dolać! O ile nie jest już za późno :/ Wtedy polecam taki samochód odstawić do mechanika. Np. tutaj http://twojmechanik.com/ możesz skorzystać z bezpłatnego przeglądu samochodu na linii diagnostycznej. Czasami w takim przypadki silnik wymaga wymiany :/

iva, 14 lipca 2016, 21:25

Raczej nie powinno się dolewać jakikolwiek olej, ale taki przeznaczony dla danego samochodu.

sylwia4012, 22 maja 2015, 21:08

Wszystko zależy od tego jakie masz auto i jakie to auto ma silnik. Są też oleje przeznaczone specjalnie do motocykli. Np. na tej stronie http://www.motochemia.pl/castrol-m-18.htmlmasz oleje Castrol. Każdy olej nie przeznaczony do innego rodzaju silnika, jest to uwzględnione w opisie produktów.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij