Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Co zrobić, gdy w silniku zabraknie oleju

Co zrobić, gdy w aucie zapali się kontrolka informująca o niskim poziomie oleju w silniku? Czy ubytek można uzupełnić dowolnym olejem?

Komunikatu o niskim poziomie oleju w silniku nigdy nie wolno lekceważyć. Trzeba od razu (w bezpiecznym miejscu) zatrzymać auto, odczekać kilka minut, żeby olej spłynął do miski olejowej i odczytać jego faktyczny poziom, korzystając z bagnetu. Część oleju silnikowego spala się razem z paliwem i to jest normalne. Jeśli więc nie ma widocznych wycieków, a olej jest widoczny na bagnecie, choć poniżej stanu minimalnego, można ostrożnie jechać dalej, do najbliższej stacji benzynowej lub sklepu. Ubytek najlepiej uzupełnić tym samym olejem, który znajduje się w silniku, względnie olejem o tej samej klasie lepkości. Gdy takiego nie ma, można awaryjnie zastosować olej o wyższych parametrach, nigdy odwrotnie. W ostateczności wlewając gorszy konieczna będzie wcześniejsza wymiana oleju w całym układzie smarowania. Jeśli bagnet jest suchy, kontynuowanie jazdy jest bardzo ryzykowne, bo można trwale, mechanicznie uszkodzić silnik.

Artur Dzierża, rzeczoznawca samochodowy

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Wydaje mi sie ze takie rzeczy uczą na kursach prawa jazdy (na egzaminie sie omawia sposób sprawdzania oleju i dolewania). Więc trochę śmieszne ze kierowców trzeba takich rzeczy uczyć? :cozagopek:

  arew33, 2016-08-14 22:21:00
 • avatar
  zgłoś
  Z pewnością go dolać! O ile nie jest już za późno :/ Wtedy polecam taki samochód odstawić do mechanika. Np. tutaj http://twojmechanik.com/ możesz skorzystać z bezpłatnego przeglądu samochodu na linii diagnostycznej.
  Czasami w takim przypadki silnik wymaga wymiany :/

  ranolka, 2016-07-20 15:27:05
 • avatar
  zgłoś
  Raczej nie powinno się dolewać jakikolwiek olej, ale taki przeznaczony dla danego samochodu.

  iva, 2016-07-14 23:25:59
 • avatar
  zgłoś
  Wszystko zależy od tego jakie masz auto i jakie to auto ma silnik. Są też oleje przeznaczone specjalnie do motocykli. Np. na tej stronie http://www.motochemia.pl/castrol-m-18.htmlmasz oleje Castrol. Każdy olej nie przeznaczony do innego rodzaju silnika, jest to uwzględnione w opisie produktów.

  sylwia4012, 2015-05-22 23:08:46
 • avatar
  zgłoś
  Co zrobić, gdy w aucie zapali się kontrolka informująca o niskim poziomie oleju w silniku? Czy ubytek można uzupełnić dowolnym olejem?Zobacz artykuł
  auto motor i sport, 2014-09-18 10:11:22
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij