Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Czym grozi zjawisko aquaplaningu

W skrócie – aquaplaning powstaje, gdy po wjechaniu w kałużę lub na mokrą nawierzchnię, bieżnik nie nadąża z „wypompowaniem” wody spod opony. Jak się bronić przed groźnymi skutkami aquaplaningu?  

2015-04-30
Aquaplaning

Gdy dojdzie do aquaplaningu, woda zaczyna działać na opony jak niewidzialna poduszka hydrauliczna. Auto unosi się wtedy nawet na kilka milimetrów i zaczyna „płynąć”, nie mając kontaktu z podłożem, a kierowca nie jest w stanie korygować toru jazdy. Jak się zachować w takiej sytuacji? Nie kręcić kierownicą, utrzymać pedał gazu w neutralnej pozycji, zaczekać aż samochód pokona zalany fragment drogi i przyczepność wróci. W czasie deszczu trzeba starać się też brać koleiny z wodą między koła. Dobra opona przy prędkości 100 km/h musi odprowadzić co sekundę 28,2 litra wody.

Ryzyko aquaplaningu zwiększają opony w złym stanie, nieprawidłowe ciśnienie powietrza w nich, a także niewielka masa auta i nierówna droga. Im szybciej auto jedzie i im więcej jest wody na drodze, tym większa szansa, że w pewnym momencie zacznie ono płynąć. Ale wbrew pozorom wcale nie trzeba wielkiej kałuży, by wystąpił aquaplaning.

A4 - Kartka o takim formacie równa się powierzchni, jaką cztery opony stykają się z asfaltem. Im szybciej jedziesz, tym powierzchnia jest mniejsza.  

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    <p>Aquaplaning to groźne zjawisko, przyczepność przy wjechaniu w kałużę jest niemalże równa jeździe po lodzie. Zobacz, jak bronić się przed skutkami zjawiska aquaplaningu.</p><br /><br /><a href="/porady/Czym-grozi-zjawisko-aquaplaningu,19662,1">Zobacz artykuł</a>
    auto motor i sport, 2015-04-30 16:07:57
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij