auto motor i sport poleca:

Dlaczego warto skorzystać z samochodowego wideo rejestratora?

Poleć ten artykuł:

Wideo rejestrator samochodowy to urządzenie elektroniczne służące do nagrywania wideo w ruchu lub na parkingu. Stosowany jest głównie do zapisu wideo, jednak przeważająca większość nowoczesnych rejestratorów jest w stanie rejestrować również dźwięk z wbudowanych mikrofonów.

Prestigio Roadrunner 300 Zobacz całą galerię

Artykuł sponosorowany

W rezultacie użytkownik otrzymuje kompleksowe sprawozdanie wszystkiego, co dzieje się wokół i może korzystać z otrzymanych danych do rozstrzygania na swoją korzyść ewentualnych sytuacji konfliktowych.

Wideo rejestratory są przeznaczone głównie do poprawy bezpieczeństwa kierowców. Zapis dźwięku i obrazu mogą być wykorzystane jako dowód w sądzie, argument w sporze z innymi kierowcami, policją lub towarzystwem ubezpieczeniowym.

Dlatego kompaktowy rejestrator jest konieczny podczas jazdy samochodem do pracy, do centrum handlowego bądź w trakcie wakacyjnej podróży.

Zawartość zestawu

W zestawie wraz z wideo rejestratorem, zależnie od modelu, użytkownik może znaleźć różnorodne kabelki, ładowarkę, kartę flash, a nawet wodoodporne etui, służące do podwodnego filmowania.

Jak wybrać?

Dziś producenci oferują szeroki wybór rejestratorów samochodowych we wszystkich kształtach, na każdy gust i w różnych cenach. Sprzedawcy detaliczni podkreślają "nowe unikalne cechy" swoich produktów, ale czy te dodatkowe funkcje są naprawdę potrzebne?
Przede wszystkim, rejestrator samochodowy jest urządzeniem do nagrywania obrazu, więc większość funkcji jest po prostu zbędna ... ale może niektóre z nich są naprawdę bardzo potrzebne? Rzućmy okiem na najbardziej popularne i najważniejsze funkcje rejestratorów samochodowych i oszacujmy ich przydatność. Jako przykład wykorzystamy trzy nowe rejestratory samochodowe Prestigio: Roadrunner 500, 300 i HD1.

Składane ekrany i pojedyncze jednostki

Tak jak telefony komórkowe rejestratory samochodowe mogą mieć różne kształty, ze składanymi ekranami, bądź być wykonane jako spójna całość. Na przykład Prestigio Roadrunner HD1 posiada składany ekran, natomiast Prestigio Roadrunner 500 i 300 to w praktyce jednolite struktury z zabudowanym ekranem. Oczywiście pojedyncza konstrukcja urządzenia jest znacznie "silniejsza", jednak Prestigio Roadrunner HD1 jest również niezawodny konstrukcyjne, za sprawą użytych części spojonych metalowym zawiasem. Należy dodać, że większość tanich rejestratorów samochodowych ze składanymi ekranami posiada zawiasy plastikowe, więc trudno im przetrwać kilka miesięcy intensywnego użytkowania. Warto również wspomnieć, że wszystkie trzy produkty Prestigio zostały uznane za wykonane dokładnie i solidnie, co jest naprawdę ważne, gdyż dziesiątki producentów próbowało uruchomić własne rejestratory samochodowe, ale liczba przeciętnych produktów przeważa nad kilkoma urządzeniami naprawdę dobrymi jakościowo. Tymczasem Prestigo to duża, międzynarodowa marka prestiżowych urządzeń i akcesoriów komputerowych. Na podstawie wyników z ostatniego półrocza stała się w rejonie centralnej i wschodniej Europy (CEE) liderem sprzedaży nawigacji samochodowych. Zajmuje też piąte miejsce na rynku dostawców tabletów.
Ekrany, rozmiary i regulatory

Dziwne, ale nie wszystkie rejestratory samochodowe posiadają wyświetlacze. Mimo to ekran jest obowiązkowy, ponieważ pozwala użytkownikowi ustawić kamerę prawidłowo, wyświetlić menu dostępnych opcji i odtworzyć nagranie wideo "na miejscu" - aby przekonać policjanta z drogówki lub innych kierowców o swojej niewinności. Najbardziej typowe są 2'' ekrany (tak jak w Prestigio Roadrunner 500 i 300), ponieważ oferują najbardziej optymalne parametry i komfort użytkowania. Jednak, 2 cale nie są limitem, gdyż na przykład, Prestigio Roadrunner HD1 ma 2,5'' ekran, co oczywiście, jest jeszcze wygodniejsze. Nawiasem mówiąc, większe wyświetlacze są bardziej typowe dla modeli ze składanymi ekranami.

Na marginesie, wielkość jest również ważna. Kierowca musi pamiętać, że większe rejestratory pogarszają pole widzenia. Obecnie wielu kierowców posiada nawigację GPS, które również zajmują trochę miejsca w samochodzie. Wnioski prowadzą do tego że kompaktowy rejestrator jest dużo bardziej wygodny i znacznie bezpieczniejszy niż duży. Dobrze skonstruowany rejestrator powinien mieć również łatwy dostęp do przycisków funkcyjnych ("start" i "stop" procesu nagrywania, "zapis nagrania", "usunięcie fragmentu", etc.). Prowadzenie samochodu jest dość niebezpieczne, więc konieczność klikania przez niekończące się opcje menu jest po prostu niedopuszczalna.

Jakość nagrywania

Jakość obrazu ma bezpośredni wpływ na to, czy kierowca może udowodnić swoją niewinność - innymi słowy jest to najważniejsza funkcja rejestratorów. Dlatego, przed zakupem konkretnego modelu, powinniśmy obejrzeć przykładowe filmy na dużym ekranie (telewizor, monitor PC). Jakość nagrania powinna umożliwić zobaczenie tablic rejestracyjnych, znaków drogowych, oznaczeń pasa ruchu, jak również twarzy ludzi. Pół roku temu najczęściej obsługiwaną rozdzielczością był format VGA, obecnie są dwa główne standardy: HD720p (1280x720 pikseli) i Full HD1080p (1920x1080 pikseli). Oczywiście, im wyższa jakość, tym lepiej, ale w większości modeli, ze względów praktycznych HD720p zupełnie wystarcza - jest to standardowa rozdzielczość obsługiwana przez Prestigio Roadrunner HD1 i 300. Prestigio Roadrunner 500 obsługuje Full HD. Dla dobra wymiaru sprawiedliwości należy wspomnieć, że wyższa rozdzielczości pozwala zobaczyć więcej szczegółów, liczb, twarzy, itp. Należy również podkreślić, że rejestratory samochodowe obsługujące Full HD są zwykle droższe niż modele z HD.
Ważna uwaga: niektórzy producenci stosują marketingowe sztuczki używając mechanizmu interpolacji. Zakłada on, że wideo zapisane w niskiej rozdzielczości (np. VGA) za pomocą specjalnych, cyfrowych algorytmów zostaje powiększone, co rzutuje na jego jakość. Naturalnie, oryginalna jakość HD jest znacznie lepsza od obrazu nagranego z interpolacją. Nawiasem mówiąc, niektórzy producenci wykorzystujący metody interpolacji nanosili na swoje produkty sygnatury "HD" lub "Full HD", aby wprowadzić klientów w błąd. Prestigio nie używa mechanizmu interpolacji w swoich rejestratorach samochodowych oferując prawdziwe HD i obsługę FullHD.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 43 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: wideo rejestrator | Prestigio | Roadrunner 300 | Roadrunner 500 | Roadrunner HD1 | kamera

Oceń artykuł:

2,30

Skomentuj (14)

Samson33, 22 września 2015, 18:11

W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z takiego rejestratora. Nadajniki takie można zaleźć wszędzie ważne aby nam służył i szybko się nie popsuły. Zachęcam was do poczytania na stonie http://www.gpsguardian.pl/ Może komuś się przyda.

n81lio, 6 sierpnia 2014, 12:40

Tutaj można przeczytać dlaczego jeszcze warto - http://www.teletechnika-system.pl/zastosowania-systemow/monitoring-pojazdow/

majkel85, 23 września 2013, 08:39

Ja zamiast wideo rejestratora używam kamery sportowej (nie, nie GoPro). Ale raczej nie było sytuacji podbramkowo - zderzających Jednak stosowanie kamer sportowych w takiej sytuacji robi się nieco upierdliwe. Tutaj włączasz silnik i już rejestrator działa, jak ma jeszcze g snesor to odrazu zapisuje filmik w chwili jakiegoś uderzenia. W przypadku go pro i innych kamer sportowych tego nie masz, podobnie jak jednak nagrywanie w pętli itd.   Dobry rejestrator można kupić już za 200-300zł, a takie o na prawdę świetnych parametrach i to z gps za 600-700zł. Osobiście myślę właśnie o zakupie takiego, mam na oku Mistrala MI-AMB170G http://www.mistral-rtv.pl/kamery-samochodowe-c18.html albo któryś MIO.

Zwirz, 18 kwietnia 2013, 12:05

Ja zamiast wideo rejestratora używam kamery sportowej (nie, nie GoPro). Ale raczej nie było sytuacji podbramkowo - zderzających

drajwer, 2 kwietnia 2013, 12:51

Ciekawe cze moda na montaż wideo-rejestratorów wejdzie także do Polski?   Jak tak to pewnie znajdą się w Polsce tacy co będą swoje nagrania wysyłać jako donosy na Policje :/   U nas też to będzie modne. Przyda się na niesłuszne mandaty od SM czy coś :D 
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij