auto motor i sport poleca:

Dostałem mandat w pożyczonym aucie - co robić?

Poleć ten artykuł:

Zostałem skontrolowany przez policję, kiedy prowadziłem pożyczone auto – nie miało trójkąta ostrzegawczego i nieprawidłowo działało w nim oświetlenie. Czy policjant miał prawo zatrzymać dowód rejestracyjny i ukarać mnie mandatem?  

Prowadząc użyczony pojazd (służbowy lub z wypożyczalni) to my jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni za jego stan techniczny i wyposażenie. Jeśli budzą one nasze wątpliwości, nie powinniśmy wsiadać za kierownicę. Jeśli świadomie ryzykujemy i poruszamy się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym autem, musimy liczyć się z tym, że podczas kontroli drogowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny. Policjant ma też prawo ukarać nas mandatem. To na kierującym samochodem ciąży obowiązek sprawdzenia przed rozpoczęciem jazdy stanu technicznego pojazdu, kompletności jego wyposażenia, ważności badania technicznego i polisy OC. Kierowca powinien się również upewnić, czy posiadane przez niego kategorie prawa jazdy upoważniają go do prowadzenia tego konkretnego samochodu. Brak któregokolwiek z wymienionych dokumentów to powód do ukarania kierowcy kolejnym mandatem.

asp. Tomasz Słuszniak - specjalista Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu

Tagi: mandat | przepisy

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (2)

sowiegusta, 4 kwietnia 2016, 13:14

Też mi się to przytrafiło, co zrobić - w końcu mandat musiałem zapłacić, bo ewidentnie była moja wina. Po prostu uczciwość. Gorzej jak raz skasowałem służbowe auto i musiała je odholować autolaweta - ale to akurat nie była moja wina, więc nawet pracodawca uznał to i się nie skończylo bezrobociem.

ArekTolak, 21 marca 2016, 09:50

Ja miałem podobną sytuację. Wynajmowałem mikrobus http://activetrans.eu/oferta/wynajem-mikrobusow/ i załapałem się na mandat. Nie było jednak problemu, gdyż w umowie, jako było zaznaczone co i jak się dzieje w przypadku mandatu, stłuczki, czy np. sytuacji, gdzie jest się świadkiem zdarzenia drogowego.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij