auto motor i sport poleca:

Duet z widokiem na przyszłość

Poleć ten artykuł:

Radioodtwarzacz i telefon komórkowy połączone w jeden mobilny zestaw komunikacyjno-rozrywkowy - oto multimedialny samochodowy hit sezonu.

Audiostreaming w Bluetooth Zobacz całą galerię

Nie musisz kupować oddzielnie radia i zestawu głośnomówiącego. Już w tej chwili na rynku jest co najmniej kilkanaście modeli radioodtwarzaczy, które z łatwością obsłużą telefon wyposażony w łączność Bluetooth. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz bez kłopotu inicjować, odbierać połączenia, a nawet odczytywać SMS-y i przeglądać książkę telefoniczną bezpośrednio z poziomu panelu sterującego radiem. Jednak dopiero od niedawna pojawiły się innowacyjne urządzenia wykorzystujące standard Audiostreaming, który niesie ze sobą zupełnie nowe możliwości bezprzewodowej transmisji danych.

Dzięki funkcji Audiostreaming, znanej też jako Bluetooth Profil A2DP, można "na żywo" przesyłać muzykę do pokładowej aparatury audio i odsłuchiwać ją przez głośniki samochodowe. Jeśli zbierasz ulubione nagrania w swojej "komórce" i słuchasz ich korzystając ze słuchawek, to możesz wreszcie uwolnić się od plątaniny kabli. Nawet gdy telefon pozostaje w kieszeni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie prowadzenia samochodu bezpiecznie przezeń rozmawiać lub słuchać zgromadzonych w pamięci "komórki" nagrań. Sprawdziliśmy, jak z powyższych możliwości wywiązują się dedykowane urządzenia.

Trzeba przy tym wyraźnie podkreślić, że chcąc nabyć tego typu sprzęt nie wystarczy pytać sprzedawców o telefon i radioodtwarzacz wyposażone w łączność Bluetooth, lecz trzeba wyraźnie zaznaczyć, że interesuje nas Audiostreaming. W szczególności dotyczy to telefonów GSM. Dopiero w najbliższych miesiącach u operatorów pojawi się w promocyjnych cenach większa ilość komórek wyposażonych w standard Bluetooth A2DP. Do testu wybraliśmy dwa modele, które spisywały się pod tym względem znakomicie: SonyEricsson W610 oraz Motorola K3.

Można na dwa sposoby korzystać z muzyki na żywo płynącej z połączenia radioodtwarzacza i telefonu komórkowego w trybie Audiostreaming - zakupić jedynie radio wyposażone w tę funkcję lub radio i specjalny moduł rozszerzeń zapewniający łączność Bluetooth A2DP. W naszym teście uwzględniliśmy produkty reprezentatywne dla obu wariantów.

Tekst: Jędrzej Nosal
Zdjęcia: autor i producenci

Alpine iDA-X001 + moduł KCE-300BT

Multimedialny radioodtwarzacz pozbawiony napędu CD, za to wyposażony w przewód umożliwiający podpięcie odtwarzaczy iPod oraz pamięci masowych Pendrive USB. Jednostka ma wbudowany tuner radiowy, wyświetlacz TFT 320 x 240 pikseli oraz charakterystyczną, umieszczoną centralnie na panelu, wielofunkcyjną gałkę sterowania. Prawdziwe możliwości tej jednostki odsłaniają się jednak po podpięciu doń modułu łączności Bluetooth - Alpine KCE-300BT. Pozwala on na obsługę rozmów telefonicznych, eksport listy kontaktów, identyfikację abonenta wywołującego, bezpośredni dostęp do książki telefonicznej i wyświetlanie wybranego numeru na ekranie oraz przechwytywanie transmisji plików muzycznych z telefonu. W menu jednostki pojawiają się wówczas dwa nowe źródła sygnału - Bluetooth Phone oraz Bluetooth Audio. Po dokonaniu "parowania" (uwierzytelniania łączności) telefonu z radiem połączenie jest automatycznie rozpoznawane, gdy tylko telefon znajdzie się wewnątrz auta. Moduł KCE-300BT bez kłopotów udało się zamontować za radiem w Renault Mégane. Plastikowa deska nie stanowiła żadnej przeszkody w nawiązywaniu łączności z telefonem. Miniaturowy mikrofon potrzebny do prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym wyprowadzono nad deskę rozdzielczą.

Zalety
plus prosta i wygodna obsługa wszystkich funkcji i źródeł dźwięku
plus brak problemów z łącznością Bluetooth
plus czytelny wyświetlacz TFT, z możliwością prezentacji okładek płyt i opisów utworów
plus możliwość rozbudowy systemu poprzez wyjścia RCA oraz magistralę danych Ai-Net

Wady
minus zaporowa cena zestawu
minus brak czytnika CD

Ceny
Radioodtwarzacz Alpine iDA-X001 1599 zł
Moduł Alpine KCE-300BT 699 zł

Tagi: radioodtwarzacz | radio | Bluetooth | Alpine | Blaupunkt | Sony

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij