auto motor i sport poleca:

Ecodriving - kiedy jest szkodliwy

Poleć ten artykuł:

Staram się wykorzystywać technikę Ecodrivingu, ale słyszałam, że jazda na zbyt niskich obrotach niszczy silnik. Jak więc jeździć oszczędnie, żeby nie uszkodzić samochodu?

Używany Suzuki Swift

W nowoczesnych samochodach nie można uszkodzić silnika, jeżdżąc z niską prędkością obrotową. Za zbyt niskie obroty uznaje się te poniżej 1000/min, ale próba jazdy na tak niskich obrotach zawsze skończy się wyłączeniem silnika przez komputer. Najlepiej poruszać się utrzymując obroty w granicach 1500/ min – oszczędność paliwa będzie zadowalająca, a nie będziemy się martwić, że „podobno zniszczymy silnik”. Nie da się jeździć samochodem na obrotach szkodzących silnikowi, bo motory mają ogranicznik zarówno na szczycie, jak i na samym dole skali obrotomierza. Warto podkreślić, że to nie jazda z niskimi prędkościami obrotowymi, ale próba przyspieszenia z niskich obrotów może wpłynąć negatywnie na żywotność jednostki napędowej. Bez ryzyka możemy jechać 60 km/h na szóstym biegu, ale wciskanie w tym momencie gazu do dechy, czyli nadmierne obciążenie silnika, może zaszkodzić panewkom i tłokom. Jeśli samochód jest wyposażony we wskaźnik sugerujący, na którym biegu powinniśmy jechać – warto z niego korzystać. Stosując się do jego wskazań na pewno nie zaszkodzi to silnikowi auta. 

Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Škody

Tagi: ecodriving | porady | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij