auto motor i sport poleca:

GPS w kieszeni – nawigacja z telefonem

Poleć ten artykuł:

Szybka droga do celu. Wyznaczy nam ją... komórka. Niektóre fi rmy opracowują specjalne mapy do telefonów komórkowych. Oto trzy najpopularniejsze. Którą wybrać?

Nawigacja w telefonie Zobacz całą galerię

Telefon komórkowy już niemal każdy nosi przy sobie. Tak więc ani się spostrzegliśmy, a już niemal każdy może też nosić przy sobie urządzenie do nawigacji satelitarnej. Doskonale o tym wiedzą producenci sprzętu i coraz częściej oferują telefony z wbudowanymi odbiornikami GPS.

Skoro telefon może zastąpić tradycyjne urządzenie nawigacyjne, musi mieć odpowiednie mapy. W kupowanych, nawet w promocjach za złotówkę, aparatach telefonicznych mapy są zazwyczaj zainstalowane fabrycznie. Jeśli nie, to bardzo łatwo ściągniemy je sobie do komórek, korzystając albo z bezprzewodowego Internetu, albo z komputera.

Najczęściej spotykanymi mapami stworzonymi specjalnie do telefonów są Nokia Maps, Wayfinder i Google Maps. Wszystkie one mają wspólne wady i zalety. Jedna z poważniejszych wad to mała dokładność (na przykład Nokia Maps doprowadzi nas jedynie do połowy adresów w Polsce). Mimo znikomych kosztów nabycia telefonu i względnie niewielkich kosztów licencji za mapę, możemy być narażeni na dodatkowe koszty eksploatacji. Jeśli chcemy mieć nawigację głosową, musimy pozwolić, by telefon łączył się z Internetem.

Decydując się na korzystanie z nawigacji w komórce, zyskamy do kilku funkcji niedostępnych w innych produktach. Należy do nich m.in. wysyłanie MMS-ów z zapisanymi współrzędnymi geograficznymi lub robienie zdjęć z tak zwaną geolokacją.

Tekst: Piotr Rabiej,
Zdjęcia: Jacek Hanusz

Tagi: GPS | nawigacja | telefon | komórka

Oceń artykuł:

2,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij