Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Jak jeździć oszczędnie?

Na zużycie paliwa mają wpływ m.in. styl i prędkość jazdy, rodzaj drogi i natężenie ruchu, a nawet pora dnia i roku. Na niektóre z tych czynników nie masz wpływu, na inne tak. Zobacz, co możesz zrobić, by jeździć taniej.

Dystrybutor z paliwem

1. DOPOMPUJ KOŁA Zbyt niskie ciśnienie kół to szybsze zużycie opon i wzrost spalania od 0,5 do 1,5 l/100 km. Przed dłuższą podróżą dopompuj koła o 0,2 bara. Zmniejszysz opór toczenia i oszczędzisz paliwo.

 

2. POPRAW AERODYNAMIKĘ Jazda z boksem na dachu kosztuje Cię dodatkowe 1,5-2 l/100 km. Otwarte okna spowodują wzrost spalania o 0,3-0,6 l/100 km. Narażasz się też na niepotrzebny hałas.

 

3. ODPOWIEDNIA PORA NA JAZDĘ Unikaj jazdy w piątkowe popołudnia, bo wtedy są największe korki. Podróżując w nocy zyskujesz podwójnie – ruch jest mniejszy, jest też chłodniej, więc nie musisz używać klimatyzacji.

 

4. TANKUJ LEPSZE PALIWO Wzbogacone paliwa (Ultimate, Verva, V-Power itd.) są nieznacznie droższe od tych standardowych, ale silnik będzie ich zużywał mniej, bo pracuje na nich efektywniej. Bilans wyjdzie na zero.

 

5. ODPOWIEDNIO PRZYSPIESZAJ Po uruchomieniu silnika ruszaj od razu. Podczas przyspieszania zdecydowanie naciskaj na gaz (pedał powinien być wciśnięty w 3/4). Chodzi o to, by jak najszybciej osiągnąć właściwą prędkość.

 

6. ZMIEŃ BIEG NA WYŻSZY Biegi zmieniaj przy 2000 obr/min w dieslu i 2500 obr/min w benzynie. Nie jedź na luzie, tylko hamuj silnikiem. Jednostki turbo palą najmniej, gdy nie pracuje turbosprężarka.

 

7. JEDŹ RÓWNYM TEMPEM Nie wyprzedzaj innych aut, gdy jadą niewiele wolniej niż Ty. Jazda ze stałą prędkością jest najbardziej efektywna. Podniesienie średniej prędkości o 10 km/h powoduje wzrost spalania nawet o 50%.

 

8. BĄDŹ PRZEWIDUJĄCY Patrz przed siebie na 300-500 m. Ma to kolosalne znaczenie w mieście, gdzie płynność ruchu zależy od sygnalizacji świetlnej. Lepiej się toczyć niż gwałtownie przyspieszać i hamować.

 

9. NIE UŻYWAJ TEMPOMATU Tempomat to wygoda. W terenie górzystym – kosztowna wygoda. Podczas zjazdu ze wzniesienia auto będzie przyhamowywało. Za to na podjazdach silnik będzie obciążony utrzymywaniem prędkości.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Na zużycie paliwa mają wpływ m.in. styl i prędkość jazdy, rodzaj drogi i natężenie ruchu, a nawet pora dnia i roku. Na niektóre z tych czynników nie masz wpływu, na inne tak. Zobacz, co możesz zrobić, by jeździć taniej.Zobacz artykuł
    auto motor i sport, 2014-09-16 11:11:35
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij