auto motor i sport poleca:

Jak nie usnać za kierownicą w podróży [PORADNIK]

Poleć ten artykuł:

Przed nami ciągle niemal dwa miesiące wakacji. Jest to oczywiście okres wzmożonego podróżowania samochodem. A jak wiemy z doświadczenia wielu z Was preferuje jazdę nocą, aby uniknąć korków. Niestety wtedy bardzo łatwo o zaśnięcie za kółkiem - jak sobie z tym radzić?

Turcja, Grecja, Tunezja - główne cele urlopowe tysięcy Polaków nie należą obecnie do najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Dlatego wielu rodaków spędzi wakacje nad morzem, w górach lub w bliżej leżących krajach śródziemnomorskich. Tam często opłaca się jechać samochodem, nie lecieć samolotem. Pięć, dziesięć, piętnaście godzin - takie trasy nie należą do najkrótszych. Aby pokonać kilka tysięcy, a także nawet kilkaset kilometrów trzeba się dobrze przygotować.

Najważniejszy jest sen. Jeżeli jedziemy na urlop w piątek wieczorem, to piątek powinniśmy mieć wolny w pracy, lub szybciej pracę skończyć. I obowiązkowa drzemka. Krótka drzemka będzie ważna także podczas drogi, bo ani jedzenie ani kofeina nie są w stanie utrzymać koncentracji kierowcy przez kilkanaście godzin.

Co możemy zrobić oprócz kawy, jedzenia, snu i rozciągania na parkingu, aby nasz organizm jak najdłużej miał siły do działania?

  • Aż 68% kierowców stwierdzi, że najlepszym sposobem na pobudkę za kierownicą jest otwarcie okna i wprowadzenie do wnętrza świeżego powietrza. 30% uważa, że najlepsza na pobudzenie jest ulubiona muzyka - nucenie i śpiewanie zdziałają cuda,
  • 57% badanych uważa, że najlepszą metodą jest przerwa na parkingu i 15 minutowe rozciąganie,
  • 14% badanych uważa, że to kawa i napój energetyczny dodają im poweru.

Najskuteczniejszą metodą na przeciągnięcie momentu, w którym nasze powieki ulegną pokusie snu, jest krótka drzemka oraz filiżanka kawy - daje moc nawet na ponad godzinę. Niestety tylko 3% badanych kierowców korzysta z takiego sposobu.

Warto wiec ciągle poszerzać swoją wiedzę w tym temacie, dlatego w tym celu podzieliliśmy praktyczna wiedzę na pięć, mamy nadzieję, przydatnych porad.

Tagi: podróże | planowanie podróży | wakacje | senność

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (3)

Tashimana, 9 sierpnia 2016, 19:36

Wyspać się - to jedyna słuszna opcja. Jeżeli nie ma jak, to pomagają kawa, głośna, szybka muzyka i towarzystwo :)

megon, 9 sierpnia 2016, 09:20

Najlepiej to po prostu gdzieś się zatrzymać, chwilę pospacerować, wypić kawę, zjeść coś ale nie mocno ciężkiego bo czasami te słodkie albo ciężkostrawne rzeczy jeszcze bardziej usypiają, ja mam do tego jeszcze problem z alergią, od niedawna biorę leki i widzę, że bardziej jestem senny po nich i co w takim wypadku zrobić?

iva, 14 lipca 2016, 21:24

Ja kilka dni temu jechałam i stałam w korkach ponad 500 km i miałam problem z narastającym zmęczeniem. Zatrzymałam się na stacji benzynowej, kupiłam kawę i knoppersa. w spokoju wypiłam i zjadłam, chwilę pochodziłam i mogłam jechać dalej. Naprawdę pomogło,  a czułam, że jeszcze trochę i zasnę za kierownicą. 
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij