Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Jak przygotować się do podróży zimą

Długa trasa, szczególnie zimą, może być wyzwaniem dla samochodu i kierowcy. Aby sprawnie, wygodnie i bezpiecznie ją pokonać, warto dobrze się przygotować. Zaplanuj podróż w domu, na trasie wsparcie zapewnią Ci dobrze zaopatrzone stacje BP.

ogrzewanie postojowe

Przygotowań nie ograniczaj do zmiany opon na zimowe. Sprawdź poziom i stan płynów w aucie – nie wystarczy tylko dolać zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli kondycja Twojego samochodu jest kiepska, wykup dodatkowe ubezpieczenie typu assistance (od 100 zł za rok). Staraj się korzystać z dróg ekspresowych i autostrad. Nawet jeśli wiąże się to z nadłożeniem paru kilometrów, dojedziesz mniej zmęczony, a auto zużyje mniej paliwa (jazda jest płynniejsza). Staraj się robić postoje co 200-250 km.

Z tankowaniem paliwa nie zwlekaj do chwili aż zapali się kontrolka rezerwy. Być może utkniesz w korku na wiele godzin, a wtedy jedynym źródłem ciepła będzie pracujący silnik samochodu, więc lepiej, żeby paliwo za wcześnie się nie skończyło... Pobudzaj się kawą (w ciągu dnia doda Ci energii na ok. 90 minut, w nocy tylko na pół godziny). Nie zapominaj o krótkich ćwiczeniach i o regularnym jedzeniu.  

1. Odśnieżanie to czynność obowiązkowa, nawet jeśli podjeżdżasz do osiedlowego sklepu. Zainwestuj w miotełkę z miękkim włosiem albo w zgarniaczkę do śniegu. Dłuższa rękojeść sprawi, że nie będziesz wyglądał jak śniegowy bałwan.

2. Najskuteczniejszą, najszybszą i najmniej inwazyjną metodą na pozbycie się lodu z szyb samochodowych jest użycie odmrażacza. Sprawdzi się każdy, nawet ten za 10 zł. Wolne od lodu powinny być wszystkie szyby, a także lusterka wsteczne.

3. Problem mają głównie kierowcy aut z silnikami Diesla, ponieważ olej napędowy w niskich temperaturach krystalizuje. Wydzielająca się parafina blokuje filtr paliwa i o uruchomieniu silnika nie ma mowy. Tankuj wyłącznie zimowy olej napędowy, najlepiej najwyższej jakości, np. BP Ultimate Diesel.

4. Na stacjach BP znajdują się monitory, które wyświetlają komunikaty o utrudnieniach w ruchu (remonty, korki). Dzięki takiej informacji możesz w porę zmienić trasę swojego przejazdu, oszczędzając sporo czasu, nerwów i pieniędzy. Warto na nie rzucić okiem przy okazji zakupu kawy lub płacenia za paliwo.

5. Po dłuższej jeździe szyby czołowa i boczne oraz reflektory i światła tylne są mocno zanieczyszczone. Po zmroku widoczność będą utrudniały refleksy świetlne, a brudne klosze zmniejszą intensywność świecenia reflektorów. Nie męcz wzroku, tylko zjedź na stację i skorzystaj ze specjalnej myjki.

6. Sól drogowa, która skutecznie rozprawia się z błotem pośniegowym i lodem niekorzystnie wpływa na stan lakieru oraz karoserii. Nieczystości usuwaj tak szybko, jak tylko to możliwe. Na stacjach BP znajdziesz myjnie automatyczne (5 programów, każdy z suszeniem) oraz bezdotykowe.

7. Woda, która pojawia się na uszczelkach może skutecznie przykleić je do karoserii. Rozprawi się z nią preparat natłuszczający (kosztuje od 15 zł), a nawet wazelina techniczna. Smarowanie powtarzaj po każdym myciu auta, a unikniesz kłopotów z dostaniem się do wnętrza samochodu.

8. Płyn zimowy krystalizuje w temperaturze ok. - 20o C. Ten z BP nie zawiera szkodliwego metanolu, którego opary wnikają do kabiny. Jest to istotne, jeśli wozisz dzieci. Na stacjach kupisz opakowania 2- i 4-litrowe. W autach wyposażonych w spryskiwacze reflektorów zużycie płynu jest dwukrotnie większe.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ważne jest takze przygotowanie samochodu do wakacyjnej podróży, w fordzie przykładowo trwa akcja lato, i można zrobić przeglad pojazdu za 55 złotych, w tym badanie na ścieżce diagnostycznej. To wcale nie takie drogie jak widać.
  ~ochroniarny, 2017-07-30 20:09:25
 • avatar
  zgłoś
  Może trochę latem temat nieaktualny, ale znalazłem ciekawy artykuł, który może się przydać. Ja tam lubię swoje autko przygotowywać już od września/października, żeby faktycznie zaoszczędzić i potem nie mieć w zimie niespodzianek. 
  http://www.samochodowo.com.pl/przepisy/ruch-drogowy/kierowco-zobacz-jak-zaoszczedzic-na-aucie-zima/

  AAArek, 2015-06-30 14:36:20
 • avatar
  zgłoś
  na pewno akumulator gra ważną role, w moim starym aucie nawet wymiana akumulatora nic nie dała, jak łapał mróz to była lipa, dobrze, że choć wlanie ceramizera troche pomogło ale auta i tak sie szybko pozbyłem

  grrrreg, 2015-01-29 22:52:54
 • avatar
  zgłoś
  Aż dziw, że nikt nie wspomniał o akumulatorach. Jak Ci nie odpali (a te starsze technologicznie, nawet zachodnie, teraz już właśnie umierają), to i cała reszta gadżetów jest zbędna, taka prawda.

  bonanza, 2015-01-14 01:48:25
 • avatar
  zgłoś
  <p>Jazda zimą wymaga większej uwagi i skupienia, ale też trzeba się należycie do niej przygotować. Zastosuj się do tych porad, a unikniesz niechcianych sytuacji na drodze.</p><br /><br /><a href="/porady/podroz-zima-jazda-zima-porady,18674,1">Zobacz artykuł</a>
  auto motor i sport, 2014-12-29 12:16:53
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij