auto motor i sport poleca:

Jak przygotować się do podróży zimą

Poleć ten artykuł:

Długa trasa, szczególnie zimą, może być wyzwaniem dla samochodu i kierowcy. Aby sprawnie, wygodnie i bezpiecznie ją pokonać, warto dobrze się przygotować. Zaplanuj podróż w domu, na trasie wsparcie zapewnią Ci dobrze zaopatrzone stacje BP.

ogrzewanie postojowe

Przygotowań nie ograniczaj do zmiany opon na zimowe. Sprawdź poziom i stan płynów w aucie – nie wystarczy tylko dolać zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli kondycja Twojego samochodu jest kiepska, wykup dodatkowe ubezpieczenie typu assistance (od 100 zł za rok). Staraj się korzystać z dróg ekspresowych i autostrad. Nawet jeśli wiąże się to z nadłożeniem paru kilometrów, dojedziesz mniej zmęczony, a auto zużyje mniej paliwa (jazda jest płynniejsza). Staraj się robić postoje co 200-250 km.

Z tankowaniem paliwa nie zwlekaj do chwili aż zapali się kontrolka rezerwy. Być może utkniesz w korku na wiele godzin, a wtedy jedynym źródłem ciepła będzie pracujący silnik samochodu, więc lepiej, żeby paliwo za wcześnie się nie skończyło... Pobudzaj się kawą (w ciągu dnia doda Ci energii na ok. 90 minut, w nocy tylko na pół godziny). Nie zapominaj o krótkich ćwiczeniach i o regularnym jedzeniu.  

1. Odśnieżanie to czynność obowiązkowa, nawet jeśli podjeżdżasz do osiedlowego sklepu. Zainwestuj w miotełkę z miękkim włosiem albo w zgarniaczkę do śniegu. Dłuższa rękojeść sprawi, że nie będziesz wyglądał jak śniegowy bałwan.

2. Najskuteczniejszą, najszybszą i najmniej inwazyjną metodą na pozbycie się lodu z szyb samochodowych jest użycie odmrażacza. Sprawdzi się każdy, nawet ten za 10 zł. Wolne od lodu powinny być wszystkie szyby, a także lusterka wsteczne.

3. Problem mają głównie kierowcy aut z silnikami Diesla, ponieważ olej napędowy w niskich temperaturach krystalizuje. Wydzielająca się parafina blokuje filtr paliwa i o uruchomieniu silnika nie ma mowy. Tankuj wyłącznie zimowy olej napędowy, najlepiej najwyższej jakości, np. BP Ultimate Diesel.

Tagi: podróż | zima | jazda zimą | porady

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (3)

AAArek, 30 czerwca 2015, 12:36

Może trochę latem temat nieaktualny, ale znalazłem ciekawy artykuł, który może się przydać. Ja tam lubię swoje autko przygotowywać już od września/października, żeby faktycznie zaoszczędzić i potem nie mieć w zimie niespodzianek.  http://www.samochodowo.com.pl/przepisy/ruch-drogowy/kierowco-zobacz-jak-zaoszczedzic-na-aucie-zima/

grrrreg, 29 stycznia 2015, 21:52

na pewno akumulator gra ważną role, w moim starym aucie nawet wymiana akumulatora nic nie dała, jak łapał mróz to była lipa, dobrze, że choć wlanie ceramizera troche pomogło ale auta i tak sie szybko pozbyłem

bonanza, 14 stycznia 2015, 00:48

Aż dziw, że nikt nie wspomniał o akumulatorach. Jak Ci nie odpali (a te starsze technologicznie, nawet zachodnie, teraz już właśnie umierają), to i cała reszta gadżetów jest zbędna, taka prawda.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij