auto motor i sport poleca:

Jak rozsądnie korzystać z klimatyzacji

Poleć ten artykuł:

Do niedawna luksusowy dodatek - dzisiaj niemal standardowy element wyposażenia. Podpowiadamy jak korzystać z klimatyzacji, żeby się ochłodzić, ale nie przeziębić.

Klimatyzacja Zobacz całą galerię

Na zewnątrz upał, wewnątrz auta jeszcze goręcej. Ulgę daje jedynie otwarcie okna, i to tylko podczas jazdy. Powyżej pewnej prędkości hałas i pęd powietrza (ciepłego!) są jednak nie do zniesienia. Wentylacja samochodowa sprawy nie załatwia, bo nie obniży temperatury. Najniższa możliwa to taka, jaka jest na zewnątrz. Schłodzić wnętrze auta może jedynie klimatyzacja.

Po zamknięciu (szczelnym!) okien pokazuje ona swoje zalety. Wewnątrz jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki (przycisku AC, AUTO, gwiazdki) powoli robi się coraz chłodniej (byle nie za bardzo). Klimatyzacja to zbawienie w upalne dni - pozwala utrzymać komfort podróży, chroniąc kierowcę i pasażerów przed nadmiarem bodźców cieplnych. Dodatkową zaletą jest osuszanie powietrza - odpada problem parowania szyb podczas deszczu.

Klimatyzacje dzielą się na manualne, półautomatyczne i w pełni automatyczne. Manualna różni się od standardowej tylko dodatkowym przyciskiem (zazwyczaj oznaczonym AC) włączającym schładzacz. Pokrętłami ustawiasz temperaturę, siłę nadmuchu i ustalasz miejsce, z którego będzie wiało chłodem. Taka klimatyzacja jest najmniej precyzyjna i obsługując ją niewłaściwie łatwo można się przeziębić. Jest natomiast najbardziej powszechna i najtańsza. Lepsza jest półautomatyczna. Od manualnej różni się jedynie tym, że pokrętło regulacji temperatury jest wyskalowane w °C, dzięki czemu łatwiej ją ustawić. Najlepsza, ale i najdroższa jest klimatyzacja w pełni automatyczna. Tu o odpowiednią temperaturę troszczy się komputer, który mierząc temperaturę na zewnątrz, wewnątrz oraz stopień nasłonecznienia, sam dobiera: siłę nadmuchu, temperaturę chłodzenia i miejsce, z którego będzie wydobywać się powietrze. Na samym szczycie są klimatyzacje dwu-, trzy- bądź czterostrefowe. Korzystając z nich każdy z pasażerów oddzielnie może ustawiać temperaturę dla siebie.

Tagi: klimatyzacja | klima

Oceń artykuł:

2,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij