auto motor i sport poleca:

Jak uchronić auto przed pożarem?

Poleć ten artykuł:

Dym spod maski nie musi oznaczać, że auto za chwilę zamieni się w pochodnię. Jeśli zadziałasz szybko i przytomnie, masz szansę uratować samochód przed destrukcją.

pożar samochodu

Przyczyną pożarów w aucie są przeważnie zwarcia w instalacji elektrycznej, rzadko wycieki paliwa. Pierwszą oznaką niebezpieczeństwa jest dym i swąd spalenizny. Zdarza się jednak, że pod maską nabroi zwierzę, a przeżuta przez szkodnika okładzina maski spadnie na rozgrzany silnik i zacznie dymić. Wtedy wystarczy zjechać na pobocze, zgasić silnik i oczyścić komorę z resztek okładziny.

 

Gdybyś jednak musiał użyć gaśnicy, nie obawiaj się, że uwolniony z niej proszek uszkodzi osprzęt auta. Za to po akcji czeka Cię mycie silnika – zaschnięta substancja będzie pokrywać to, co pod maską. Do gaszenia małych płomieni można też użyć koca, wody lub piasku. W razie większych płomieni rada strażaków jest jedna – wezwać służby (nie zapłacisz za to). Nie należy się też obawiać, że samochód wybuchnie jak na filmach, ponieważ zbiornik paliwa wykonany z niepalnego materiału jest szczelnie odizolowany. Oprócz obowiązkowej gaśnicy, warto mieć grubą szmatę lub rękawice – przydadzą się do uchylenia być może rozgrzanej już maski.

Warto wiedzieć:
1-kilogramowa gaśnica to minimum za jej brak możemy zarobić mandat od 20 do 500 zł

7 zł - tyle kosztuje legalizacja gaśnicy w sklepie z art. pożarniczymi

1. Wyciągnięcie kluczyka ze stacyjki odetnie dopływ prądu.

2. Potrząsamy gaśnicą i usuwamy z niej zawleczkę.

3. Maskę uchylamy, a nie otwieramy na oścież, gaśnicę trzymamy pionowo. Po wpuszczeniu całego środka gaśniczego (poprzez naciśnięcie spustu) maskę trzeba zamknąć.

Tagi: pożar | ogień | gaśnica | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij