auto motor i sport poleca:

Jazda po mieście - 20 porad

Poleć ten artykuł:

Miejska dżungla to pole walki, na którym jeden chce się okazać sprytniejszy od drugiego. Kierowcy, piesi, rowerzyści i motocykliści kombinują, jak szybciej dotrzeć do celu. Obok kilka sposobów, jak to zrobić, a przy okazji dać żyć innym oraz oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.  

Korek

1. Przyspieszaj energicznie
Gaz wciskaj w 3/4, biegi zmieniaj przy 2000 obr/min w dieslu i 2500 obr/min w „benzyniaku”. Szybko osiągaj prędkość przelotową.

2. Masz sekundę na reakcję
Obserwuj sekundniki na krzyżówkach ze światłami – pozwolą skrócić Twój czas reakcji (wynoszący sekundę) nawet o połowę. Ułatwią też lepszą ocenę sytuacji, bo kierowcy widząc ile mają czasu na pokonanie świateł nie przyspieszają, żeby zdążyć na zielonym. Światła przygotowawcze (czerwone z żółtym) palą się tylko przez sekundę – to czas, który musisz wykorzystać na wrzucenie biegu i przygotowanie się do startu. Jeśli „zaśpisz” a ktoś Cię strąbi, przeproś ruchem ręki.

3. Nie wlecz się i trzymaj odstęp
W czasie jazdy w mieście zachowaj co najmniej 2 sekundy odstępu między autami. Po prostu zmierz czas na mijanych latarniach lub drzewach. Najlepiej wypowiedzieć głośno liczby „sto dwadzieścia jeden, sto dwadzieścia dwa” – to powinno zająć właśnie dwie sekundy. Przy prędkości 50 km/h dwie sekundy to ok. 25 metrów odstępu – spokojnie wystarczy na reakcję.

4. Jedź ze stałą prędkością
Unikaj nagłego hamowania i ostrego przyspieszania, staraj się utrzymywać stałą prędkość. Twój portfel odczuje znaczącą różnicę – w miesiącu nawet kilkadziesiąt złotych.

5. Nie przekraczaj 60 km/h
Rozpędzanie się do 70-80 km/h nie ma sensu, bo jak mówią specjaliści z firmy Rotomat, która zajmuje się m.in. sygnalizacją świetlną, na większości krzyżówek „zielona fala” ustawiona jest na ok. 60 km/h. Szybsza jazda nic Ci nie da, bo i tak będziesz musiał hamować na czerwonym.

6. Jedź na zamek
Jazdy „na zamek błyskawiczny”, jak pokazują nagrania z wideorejestratorów, dopiero się uczymy. Zasada suwaka jest prosta – kierowcy korzystają ze wszystkich wolnych pasów do końca, a tam gdzie zaczyna się zwężenie, raz wjeżdża kierowca z lewego pasa, raz z prawego i tak na zmianę. W Austrii czy w Niemczech jazda na zamek błyskawiczny (lub „na zakładkę”) jest uregulowana kodeksem drogowym, u nas rzadkością są znaki sugerujące takie zachowanie.

Zupełnie naganną postawę prezentują tzw. strażnicy wolnego pasa, którzy widząc zwężenie blokują wolny pas i jadą równo z korkiem – często robią tak kierowcy ciężarówek. Za takie szeryfowanie grozi mandat od 20 do nawet 500 zł! Metoda zamka jest najlepsza, bo pozwala skrócić długość korka (jak mówi Waldemar Pietraszewski, instruktor jazdy, nawet o połowę), u nas bywa niestety często mylona z drogowym cwaniactwem – niesłusznie.

7. W korku trzymaj odstęp
Kiedy dojeżdżasz do kolejki aut oczekujących na zmianę świateł, nie siadaj innym na zderzaku. Najlepiej w takich przypadkach sprawdza się zasada „opon i asfaltu” – zatrzymaj się tak, żeby widzieć tylne opony i kawałek drogi za pojazdem, który jest przed Tobą. Pozwoli Ci to płynnie ruszyć i przyspieszyć, zostawisz też sobie margines bezpieczeństwa w razie niespodzianki (kiedy kierowca przed Tobą wrzuci wsteczny zamiast jedynki albo auto zacznie się staczać). Centymetry wolnej przestrzeni docenisz też, kiedy przyjdzie Ci ustępować miejsca pojazdowi uprzywilejowanemu. Jeśli słyszysz sygnał takiego auta, czym prędzej staraj się zrobić mu miejsce, nawet jeśli kierowcy za Tobą jeszcze tego nie zrobili.

Jak pokazało śledztwo krakowskiej Prokuratury Okręgowej, w tym mieście w ciągu ostatniego roku karetki przekroczyły maksymalny czas dojazdu do chorego aż 22 tysiące razy. Przyjmij więc, że bezpieczna odległość w korku między autami to ok. 1,5 m. Nie zatrzymuj się specjalnie, ale kiedy przepuszczasz pieszych na przejściu, wpuść przy okazji 1-2 auta czekające na wjazd z podporządkowanej.

8. Płać za miejsce w centrum
20-minutowe parkowanie w strefie płatnego postoju we Wrocławiu kosztuje zaledwie 50 gr, mandat za brak ważnego biletu – 50 zł. Lepiej więc pofatygować się do parkometru i nie trafić na jednego z 14 kontrolerów, którzy sprawdzają 4070 płatnych miejsc.

 

Tagi: miasto | jazda miejska | jazda | porady

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij