auto motor i sport poleca:

Jazda z mapą a jazda z nawigacją

Poleć ten artykuł:

Podróżuj bezpiecznie. Nawet z najdokładniejszej mapy najlepszy pilot nie wyczyta, gdzie znajduje się najbliższa apteka czy bankomat. Takie rzeczy może wiedzieć tylko urządzenie GPS.

Jazda z mapą a jazda z nawigacją Zobacz całą galerię

Jeszcze kilka lat temu nie było wyboru. Trzeba było wozić się z mapami czy z atlasem, bo przenośnych urządzeń GPS nie było, a nawigacje montowane w samochodach oferowano jedynie do drogich modeli i wymagały kosmicznych dopłat. Czasy szybko się zmieniły i nawigację można mieć nawet w telefonie komórkowym.

Największą przewagą nawigacji nad mapą nie jest ani przyjemniejsze dla oka odwzorowanie terenu (dość prosta grafika map cyfrowych), ani nawet to, że może nas pilotować sam Krzysztof Hołowczyc (dlaczego on, a nie Maciej Wisławski - jego wieloletni rajdowy partner, pilot z krwi i kości - tego pojąć nie mogę) lub inni, obcojęzyczni nawigatorzy (do wyboru są głosy kobiece i męskie). Nawigacja góruje nad mapą przede wszystkim informacjami dodatkowymi, zapisanymi w pamięci urządzenia GPS, które nie znajdują się na najdokładniejszych mapach. Stacje benzynowe (z rozróżnieniem dostawców paliw), hotele czy szpitale - dobra nawigacja wie o nich wszystko. Mapa niewiele. Ponadto, nawigacja na bieżąco śledzi postęp jazdy i potrafi ocenić ile kilometrów pozostało do przejechania oraz przewiduje czas dotarcia do celu, co ułatwia planowanie podróży. Gdy "siła zewnętrzna" (korki czy objazd) zmusi nas do zmiany trasy, nawigacja w mig się zorientuje, że zmieniliśmy kurs i poprowadzi nas do celu inną trasą. Zaletą tradycyjnej, papierowej mapy jest to, że widać na niej większy obszar niż na ekraniku nawigacji, co daje lepszy ogląd całej trasy i pozwala zaplanować dłuższą podróż.

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 40 380 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Szkoła Auto | nawigacja

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij