auto motor i sport poleca:

Jazda z przyczepą - jak robić to bezpiecznie

Poleć ten artykuł:

Budowa domu, remont lub przeprowadzka to sytuacje, w których bagażnik auta zwykle okazuje się za ciasny. Możesz go „powiększyć”, podpinając przyczepę. Zobacz, jak z nią jeździć.  

Nie trzeba być fanem caravaningu, żeby zamontować w samochodzie hak holowniczy. Przyda się też, gdy trzeba przewieźć rower, narty albo przetransportować ponadwymiarowy ładunek, który nie zmieści się w bagażniku. Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą bez ograniczeń ciągnąć lekkie przyczepy. Niestety tego, jak z nimi jeździć nie uczy się na kursach na prawo jazdy. Kierowcę poruszającego się zestawem samochód plus przyczepa obowiązują inne limity prędkości. W mieście jest to standardowe 50 km/h, natomiast poza terenem zabudowanym nie wolno przekraczać 70 km/h. Na drogach ekspresowych i autostradach maksymalna prędkość to 80 km/h.  

Ważne są kilogramy

Jeśli masz prawo jazdy kat. B możesz poruszać się pojazdem lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t. Jest wyjątek od tej reguły – jeśli ciągniesz lekką przyczepę o DMC 750 kg (jeśli masz wpis w prawie jazdy „par. 96”, możesz ciągnąć przyczepę inną niż lekka), wolno Ci kierować zespołem pojazdów o masie 4250 kg. Z prawem jazdy kat. E możesz prowadzić zestaw pojazdów o masie nawet 7 ton. Możliwości techniczne pojazdu określają zapisy w rubrykach O1 i O2. Pierwsza informuje o maksymalnej masie przyczepy z hamulcem najazdowym, druga – o masie przyczepy bez hamulca.  

Tagi: przyczepa | bezpieczna jazda

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij