Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Jesteś świadkiem wypadku. Co robisz?

W zeszłym roku na naszych drogach doszło do 383 000 wypadków i stłuczek. Jak się zachować, gdy będziesz świadkiem takiego zdarzenia?  

Wypadek drogowy
 • Oznacz miejsce wypadku
  Gdy zauważysz wypadek, zatrzymaj samochód przed miejscem zdarzenia na tym samym pasie, włącz światła awaryjne i drogowe, aby np. w nocy oświetlić miejsce wypadku. Ustaw trójkąt ostrzegawczy: w mieście tuż za autem, poza terenem zabudowanym – w odległości 50 m, na autostradzie 100 m.  
 • Zabezpiecz samochody
  Jeżeli inni świadkowie pomagają poszkodowanym („auto motor i sport”, sierpień 2014 r.), Ty zajmij się zabezpieczaniem pojazdów. Wyłącz zapłon i wyciągnij kluczyk. To najprostsze czynności, ale aby wyeliminować zagrożenie pożarem, odłącz klemy od akumulatora – najpierw „+”, później „-”.  
 • Ugaś pożar
  Jeśli spod maski wydostaje się dym, uchyl ją lekko, lecz nie otwieraj całkiem, bo podsycisz płomienie. Wyciągnij zawleczkę z gaśnicy i przez szparę wpuszczaj pod maskę (przez 2-3 s) środek gaśniczy, w kilku miejscach. Zbiornik paliwa jest zabezpieczony, więc auto nie wybuchnie, ale działaj ostrożnie – „ranny ratownik to zły ratownik”.  

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  <p>Kiedy jesteś świadkiem wypadku nie panikuj, działaj. W takiej sytuacji należy zachować zimną krew, ważny jest także czas. Zobacz, co zrobić, gdy jesteś świadkiem wypadku.</p><br /><br /><a href="/porady/Jestes-swiadkiem-wypadku-Co-robisz,21205,1">Zobacz artykuł</a>
  auto motor i sport, 2015-11-26 15:11:25
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij