auto motor i sport poleca:

Kiedy następuje przedawnienie mandatu

Poleć ten artykuł:

Siedem lat temu dostałem mandat za złe parkowanie. Zapomniałem go zapłacić, a teraz komornik chce zająć moją pensję. Czy ta płatność nie uległa przedawnieniu?

Urząd skarbowy ma prawo ściągać nie zapłacone należności na podstawie prawomocnych orzeczeń, w tym wypadku nie zapłaconego mandatu karnego. W opisanej sytuacji doszło do przedawnienia jego wykonalności, ponieważ od daty przyjęcia mandatu upłynęły 3 lata. Inną kwestią jest, co zrobić w sytuacji, gdy urząd skarbowy pomimo przedawnienia wykonalności mandatu, żąda jego zapłaty choćby poprzez zajęcie wynagrodzenia za pracę. W takiej sytuacji powinno się wnieść zarzuty w sprawie prowadzonej egzekucji w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty (następuje to przy pierwszej czynności windykacyjnej). Urząd skarbowy musi uwzględnić zarzut (przedawnienia) – jeśli okaże się, że obowiązek, w stosunku do którego prowadzona jest egzekucja, przedawnił się, wygasł lub w ogóle nie istniał.

Dariusz Minkus, adwokat

Tagi: porady | porady prawne | mandat | przedawnienie mandatu

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij