auto motor i sport poleca:

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Poleć ten artykuł:

Co roku wszyscy kierowcy zadają sobie pytanie - kiedy zmienić opony letnie na "zimówki"?

Test opon zimowych 205/55 R16 H

W Polsce, mimo, że nie ma obowiązku wymiany opon w okresie zimy, aż 95 % kierowców zmienia "gumy" z letnich na zimowe. W naszych warunkach klimatycznych jest to rzecz konieczna, by zapewnić bezpieczną jazdę, nawet wtedy, gdy śnieg nie pokrył jeszcze dróg.

Wg ekspertów i naszych doświadczeń nad wymianą opon z letnich na zimowe należy zacząć myśleć, gdy średnie temperatury w dzień zaczną spadać poniżej 7 stopni. Oznacza to, że w nocy lub nad ranem, kiedy jesteśmy w drodze do pracy lub odwozimy dzieci do szkoły, mogą występować już przymrozki, a pierwsze opady śniegu to kwestia czasu. Nawet na z pozoru suchym asfalcie w temperaturze około 0 stopni Celsjusza może się osadzać niewidoczna szadź.

Wg polskiego prawa bieżnik opony musi mieć przynajmniej 1,6 mm grubości. Dla opony zimowej to jednak granica zbyt niska - dla bezpieczeństwa własnego i pasażerów nie warto używać "zimówek", u których grubość bieżnika spadła poniżej 3,5 mm. Warto też pamiętać, że opony starsze niż 6 lat raczej nie nadają się już do użytku i trzeba wymienić ja na nowe.

Dzięki temu, że opony zimowe są wykonane z miękkiej mieszanki i mają tzw. lamelki, czyli nacięcia bieżnika, ich przyczepność na śniegu i błocie pośniegowym jest znacząco lepsza. Dla kierowcy oznacza to pewniejsze prowadzenie, krótszą drogę hamowania i większą przyczepność. Opona letnia w niskiej temperaturze zmienia swoją twardość, a jej właściwości jeszcze się pogarszają.

Opony letnie należy trzymać w ciepłym, suchym i nienasłonecznionym miejscu. Usługę przechowania opon oferują serwisy i wiąże się to z kosztem kilkudziesięciu złotych - w zależności od miasta.

amis

Tagi: opony zimowe | kiedy zmieniać opony na zimowe | zmiana opon | zima | śnieg | jazda autem | jak jeździć zimą | jazda zima | przechowywanie opon

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij