Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.1

Kontrolki: co oznaczają?

Każde auto wyposażone jest w szereg kontrolek, które informują lub ostrzegają o tym, co dzieje się z naszym autem. Warto wiedzieć (lub przypomnieć sobie), co oznaczają najważniejsze z nich.

Kontrolki generalnie dzielą się na trzy typy, które dla ułatwienia rozróżniamy wg kolorów: czerwonego, żółtego (pomarańczowego) lub zielonego/niebieskiego.

 

Te pierwsze powinny przykuć naszą uwagę najbardziej: jeśli widzimy świecącą się na czerwono kontrolkę, należy natychmiast zatrzymać samochód, zgasić silnik i najlepiej od razu wezwać pomoc drogową lub skontaktować się z najbliższym warsztatem.

Kontrolki żółte (świecące stale lub migające) wskazują na jakiś problem, który należy sprawdzić przy najbliższej możliwej okazji, natomiast te świecące na zielono/niebiesko mają charakter czysto informacyjny i w tym wypadku możemy bez przeszkód kontynuować jazdę.

Poniżej znajdziecie mini-przewodnik po najważniejszych kontrolkach samochodu.

Kontrolki czerwone

1. Kontrolka oleju - wskazuje na brak lub niewłaściwie ciśnienie oleju, w tym wypadku należy natychmiast zatrzymać pojazd i skontrolować poziom oleju, lub wezwać pomoc drogową. Kontynuowanie jazdy oznacza pewną śmierć silnika (poprzez zatarcie).

2. Kontrolka minimalnego ciśnienia oleju - oznacza niedobór oleju (przy włączaniu silnika lampka powinna się zapalić i zgasnąć), w tym wypadku należy uzupełnić olej przed kontynuowaniem jazdy.

3. Kontrolka poduszki powietrznej - w tym wypadku lampka kontrolka informuje o awarii poduszki powietrznej.

4. Kontrolka akumulatora - jej stałe świecenie oznacza, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany lub wręcz zużyty, należy jak najszybciej doładować lub wymienić na nowy.

5. Kontrolka hamulca ręcznego - gdy po zwolnieniu hamulca ręcznego lampka świeci się, oznacza to, że prawdopodobnie awarii uległ system EBD i podczas awaryjnego hamowania może dość do zablokowania kół

Kontrolki żółte

1. Kontrolka klocków hamulcowych - jej zapalanie oznacza tylko jedno - klocki trzeba wymienić przy najbliższej możliwej okazji.

2. Kontrolka przepalonej żarówki - jeśli się zaświeci, powinniśmy skontrolować stan oświetlenia, prawdopodobnie jedna z żarówek jest do wymiany.

3. Kontrolka ABS - wskazuje na awarię ABS, w razie nagłego hamowania system może nie zadziałać prawidłowo.

4. Kontrolka wtrysku - oznacza awarię silnika lub nieprawidłową jego pracę, jej zaświecenie może być spowodowane np. zatankowaniem paliwa złej jakości lub niesprawnym katalizatorem, można kontynuować jazdę, ale najlepiej od razu odwiedzić mechanika (można też spróbować dolać paliwa lepszej jakości).

5. Kontrolka świec - dotyczy silników wysokoprężnych, oznacza awarię świec, najlepiej podjechać na kontrolę do najbliższego serwisu.

6. Kontrolka ciśnienia w oponach - jej zaświecenie oznacza najprawdopodobniej niewłaściwie ciśnienie opon, czasami jednak czujniki "wariują" po wjechaniu w większą nierówność lub zmianie opon, warto sprawdzić ciśnienie na najbliższej stacji.

Zdjęcia: autopolki

amis

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  To może jak jej stacja diagnostyczna wytłumaczy to posłucha:) Niech nie szaleje bo będzie po autku:)
  magda906, 2014-09-21 15:17:26
 • avatar
  zgłoś
  Mojej wybrance i tak nic nie pomaga tłumaczenie że jak się świeci na czerowno to nie może jechać. Dla kobiet do póki jedzie to znaczy że wszystko działa i tyle.

  robertmro9, 2014-02-27 12:54:54
 • avatar
  zgłoś
  Z każdą pierdołą nie trzeba iść chyba do mechanika. :)

  Samuraj, 2014-02-14 19:46:22
 • avatar
  zgłoś
  Najlepiej gdy coś się pojawi to iść do mechanika nie ma ryzykować. 

  adam.pengiel, 2014-02-14 10:51:04
 • avatar
  zgłoś
  Dziękuję, za uwagę. Miałem kiedyś, ale da się to wycwiczyć, ale nie jak się jest padniętym. Wtedy byki lecą xD.

  MadMax2, 2014-01-20 21:48:28
 • avatar
  zgłoś
  A co jeśli kolega ma dysgrafię (tak to się nazywa?)?

  Samuraj, 2014-01-19 13:24:34
 • avatar
  zgłoś
  teraz już jażę o co biega, głupia sprawa. W tych nowszych samochodach to jest nawet kontrola ciśnienia w oponach, szkoda, że same się nie pąpują :), tak jak samochód Bonda hehe. W pikupach i terenówkach też praktykuje się taką kontrolę?
  Leżę i kwiczę :cozagopek:
  airmatic, 2014-01-18 22:40:31
 • avatar
  zgłoś
  A dlaczegóż by nie?

  Samuraj, 2014-01-18 01:08:41
 • avatar
  zgłoś
  Warto sobie przypomnieć, jedną kontrolkę, źle interpretowałem, teraz już jarzę o co biega, głupia sprawa. W tych nowszych samochodach to jest nawet kontrola ciśnienia w oponach, szkoda, że same się nie pompują :), tak jak samochód Bonda hehe. W pikupach i terenówkach też praktykuje się taką kontrolę ?

  MadMax2, 2014-01-16 23:04:15
 • avatar
  zgłoś
  Fajny artykuł swoją drogą, bardzo przydatny :D

  Mariusz Gon, 2014-01-13 13:54:07
 • avatar
  zgłoś
  Rzeczywiście znajomość kontrolek jest nieoceniona, bez tego ani rusz :)

  jenny87, 2013-10-17 11:24:12
 • avatar
  zgłoś
  Każde auto wyposażone jest w szereg kontrolek, które informują lub ostrzegają o tym, co dzieje się z naszym autem. Warto wiedzieć (lub przypomnieć sobie) co oznaczają najważniejsze z nich.Zobacz artykuł
  auto motor i sport, 2013-08-02 10:02:34
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij