auto motor i sport poleca:

Kontrolki: co oznaczają?

Poleć ten artykuł:

Każde auto wyposażone jest w szereg kontrolek, które informują lub ostrzegają o tym, co dzieje się z naszym autem. Warto wiedzieć (lub przypomnieć sobie), co oznaczają najważniejsze z nich.

Kontrolki generalnie dzielą się na trzy typy, które dla ułatwienia rozróżniamy wg kolorów: czerwonego, żółtego (pomarańczowego) lub zielonego/niebieskiego.

 

Te pierwsze powinny przykuć naszą uwagę najbardziej: jeśli widzimy świecącą się na czerwono kontrolkę, należy natychmiast zatrzymać samochód, zgasić silnik i najlepiej od razu wezwać pomoc drogową lub skontaktować się z najbliższym warsztatem.

Kontrolki żółte (świecące stale lub migające) wskazują na jakiś problem, który należy sprawdzić przy najbliższej możliwej okazji, natomiast te świecące na zielono/niebiesko mają charakter czysto informacyjny i w tym wypadku możemy bez przeszkód kontynuować jazdę.

Poniżej znajdziecie mini-przewodnik po najważniejszych kontrolkach samochodu.

Kontrolki czerwone

1. Kontrolka oleju - wskazuje na brak lub niewłaściwie ciśnienie oleju, w tym wypadku należy natychmiast zatrzymać pojazd i skontrolować poziom oleju, lub wezwać pomoc drogową. Kontynuowanie jazdy oznacza pewną śmierć silnika (poprzez zatarcie).

2. Kontrolka minimalnego ciśnienia oleju - oznacza niedobór oleju (przy włączaniu silnika lampka powinna się zapalić i zgasnąć), w tym wypadku należy uzupełnić olej przed kontynuowaniem jazdy.

3. Kontrolka poduszki powietrznej - w tym wypadku lampka kontrolka informuje o awarii poduszki powietrznej.

4. Kontrolka akumulatora - jej stałe świecenie oznacza, że akumulator nie jest wystarczająco naładowany lub wręcz zużyty, należy jak najszybciej doładować lub wymienić na nowy.

5. Kontrolka hamulca ręcznego - gdy po zwolnieniu hamulca ręcznego lampka świeci się, oznacza to, że prawdopodobnie awarii uległ system EBD i podczas awaryjnego hamowania może dość do zablokowania kół

Tagi: kontrolki | co oznaczają kontrolki | kontrolka silnika | kontrolka oleju | kontrolka akumulatora | kontrolka hamulca ręcznego | kontrolka ABS

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (11)

magda906, 21 września 2014, 13:17

To może jak jej stacja diagnostyczna wytłumaczy to posłucha:) Niech nie szaleje bo będzie po autku:)

robertmro9, 27 lutego 2014, 11:54

Mojej wybrance i tak nic nie pomaga tłumaczenie że jak się świeci na czerowno to nie może jechać. Dla kobiet do póki jedzie to znaczy że wszystko działa i tyle.

Samuraj, 14 lutego 2014, 18:46

Z każdą pierdołą nie trzeba iść chyba do mechanika. :)

adam.pengiel, 14 lutego 2014, 09:51

Najlepiej gdy coś się pojawi to iść do mechanika nie ma ryzykować. 

MadMax2, 20 stycznia 2014, 20:48

Dziękuję, za uwagę. Miałem kiedyś, ale da się to wycwiczyć, ale nie jak się jest padniętym. Wtedy byki lecą xD.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij