auto motor i sport poleca:

Które systemy bezpieczeństwa są tak naprawdę potrzebne?

Poleć ten artykuł:

Jazda samochodem daje poczucie wolności ale wiąże się z ryzykiem. Nawet jeśli sam nie popełnisz błędu, możesz stać się ofiarą cudzego. Przedstawiamy systemy, które pozwolą uniknąć kolizji lub przynajmniej zmniejszą jej skutki.  

Mercedes S Night Vision

Gdyby człowiek wiedział, że się przewróci, usiadłby. Mógłby też w ogóle nie wstawać. Mógłby również nie siadać za kierownicę, by nie narażać się na wypadek. Ale nie o taką profilaktykę wszak chodzi. Jako kierowcy nie jesteśmy zresztą bezbronni – nad naszym bezpieczeństwem czuwa coraz inteligentniejsza elektronika samochodowa.

Od czasu pierwszego udokumentowanego śmiertelnego wypadku drogowego, który miał miejsce w 1896 roku w Londynie, stało się jasne, że życie ludzkie w momencie kolizji jest zagrożone i należy je chronić. Na poważnie tematem bezpieczeństwa zajęto się jednak dopiero po II wojnie światowej, kiedy to w 1949 roku przeprowadzono pierwszy oficjalny test zderzeniowy. Pierwszym zaś systemem ratującym życie były trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, wprowadzone w 1959 roku przez Volvo.

Od tamtej pory zmieniło się wiele, lecz wnioski są bezlitosne: to człowiek – a nie samochód, stan dróg czy niepogoda – jest najczęstszym sprawcą wypadków. Statystyki nie mogą się mylić. My kierowcy przeceniamy własne możliwości i nie do końca zdajemy sobie sprawę ile razy elektronika ratuje nam skórę. Co gorsza, najczęściej nawet nie potrafimy właściwie korzystać z dostępnych w naszych samochodach wspomagaczy.

Ponieważ człowieka nie da się wyeliminować z tego duetu, inżynierowie łamią sobie głowy w jaki sposób większą kontrolę nad prowadzeniem przekazać w „ręce” auta. Tempo w jakim jeszcze do wczoraj wynalazek staje się najpierw płatnym dodatkiem, a po chwili elementem wyposażenia standardowego jest imponujące. Jeszcze w 2008 roku podczas prób testowych na torze fabrycznym dziwiliśmy się, gdy VW Passat CC bez ingerencji kierowcy rozpędzał się i zwalniał, w zależności od sytuacji. Dziś aktywny tempomat jest na wyciągnięcie ręki. Inny przykład – oto Volvo XC 90 zatrzymujące się podczas prób samo (pomimo naciskania gazu) przed pojawiającym się znienacka manekinem symulującym pieszego. Dzisiaj system City Safety jest na wyposażeniu nowego Volvo S60.

Podstawowy podział systemów bezpieczeństwa to podział na systemy czynne i bierne. Czynne to te, które działają podczas mgły, w nocy, na śliskiej nawierzchni, pomagając kierowcy. Pozwalają dostrzec to, co niewidoczne, ostrzegają, monitorują, a nawet sprawdzają naszą kondycję psychofizyczną. Bierne zaczynają działać, gdy czynne nie są w stanie wybawić nas z opresji. Minimalizują skutki kolizji i starają się ratować zdrowie i życie.

My wynalazki służące bezpieczeństwu podzieliliśmy zależnie od tego jakiego rodzaju pomoc niosą kierowcy. Wszystkie można dziś kupić, jednak trzeba pamiętać, że żaden nie zwalnia od myślenia i odpowiedzialności.

 

Lepiej hamować

Co robi?
ABS MSR BAS
Jest to i najbardziej powszechny system sterowany elektronicznie, który ratuje nam skórę. Do poprawnego działania ABS-u konieczne jest silne naciśnięcie hamulca i niepuszczanie go aż do zatrzymania auta. ABS zapobiega zablokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania, pozwalając jednocześnie na manewrowanie – ominięcie przeszkody, która pojawiła się na drodze. ABS nie skraca drogi hamowania. Śliska nawierzchnia, redukcja biegu i... zablokowanie się kół, co w konsekwencji doprowadza do poślizgu. Podczas hamowania silnikiem sam ABS nie pomoże. Wówczas uratować nas może jedynie MSR (system optymalizacji przyczepności podczas hamowania silnikiem). Jeśli go nie mamy, a czujemy, że auto wpada w poślizg, może pomóc również natychmiastowe wciśnięcie pedału sprzęgła. Skuteczne hamowanie nie zależy tylko od konstrukcji i wydajności układu hamulcowego, lecz przede wszystkim od siły z jaką naciskamy hamulec. Oczywiste jest, że drobna kobieta, na dodatek w szpilkach, zrobi to zdecydowanie słabiej niż postawny mężczyzna. System BAS podczas awaryjnego hamowania zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, co wpływa na skrócenie drogi hamowania.
Czy warto?
Na szczęście, we współczesnych samochodach należy do wyposażenia standardowego. Nie mamy więc dylematu czy warto do niego dopłacać, ponieważ jest wliczony w cenę samochodu. Działa w duecie z systemem ABS, więc najczęściej jest oferowany w standardzie. Jeśli ktoś potrafi wyczuć moment zerwania przyczepności przez koła napędowe, poradzi sobie i bez niego. BAS (MBA w Skodzie) to kolejny system, który trafi ł pod strzechy. Bardziej wyrafinowane jego odmiany powodują włączenie się podczas hamowania świateł awaryjnych lub pulsowanie świateł „stop”
NIEZBĘDNY WARTO MIEĆ WARTO MIEĆ
     

Tagi: systemy bezpieczeństwa | ABS | ESP | asystenci

Oceń artykuł:

3,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij