Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.7

Kupno samochodu - kredyt czy leasing?

Mały dylemat. Zanim wyjedziesz z salonu wymarzonym autem, musisz sfinansować jego zakup. Jeżeli nie płacisz gotówką, do wyboru masz dwie możliwości: kredyt samochodowy bądź leasing. O opłacalności jednej czy drugiej opcji bynajmniej nie decyduje wysokość raty.

zakupy, leasing, kredyt kredyt czy leasing?

 

Pozornie kredyt samochodowy i leasing są do siebie bardzo zbliżone. W obu przypadkach klient spłaca przecież miesięczne raty i w zamian może użytkować samochód. Jednak w tym miejscu podobieństwa w zasadzie się kończą. Podpowiadamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze jednej z możli- wości finansowania zakupu samochodu.

 

Nie zawsze będziesz właścicielem auta
Powszechnie przyjmuje się, że kredyt samochodowy jest przeznaczony dla zwykłych konsumentów, a leasing dla firm, czy też osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak to duże uproszczenie, bo w rzeczywistości z leasingu może skorzystać zarówno firma, jak i osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. W tym drugim przypadku mowa o tzw. leasingu konsumenckim (mają go w swojej ofercie m.in. EFL i Masterlease). Jedyna różnica w porównaniu ze zwykłym leasingiem polega na tym, że "normalny" konsument nie odniesie korzyści podatkowych - nie może odliczyć VAT-u ani wrzucać rat w koszty uzyskania przychodu.

Koszt kredytu Koszt leasingu
Wartość samochodu 48 tys. zł Wartość samochodu 48 tys. zł
Wkład własny 9,6 tys. zł Czynsz inicjalny 9,6 tys. zł
Kredyt 38,4 tys. zł Kredyt 38,4 tys. zł
Okres kredytowania 5 lat Okres kredytowania 5 lat
Prowizja 2% Rata miesięczna (1,65% wartości samochodu) 792 zł
Oprocentowanie rzeczywiste (RRSO): 10,8%, rata 822,60 zł Wykup końcowy (1% wartości samochodu) 480 zł
Klien spłaci: 49,4 tys. + 9.6 tys. zł (wkład własny) 59 tys. zł Klient spłaci: 47,5 tys. zł + 9,6 tys. zł + 480 zł 57,6 tys. zł
To o 11 tys. zł więcej od pierwotnej wartości samochodu.  To o 9,6 tys. zł więcej od pierwotnej wartości samochodu. 
Źródło: Santander Consumer Bank (za comperia.pl)  Źródło: VB Leasing 

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem a leasingiem sprowadza się do czegoś innego. Mianowicie do tego, kto jest właścicielem auta. Kredyt bowiem jest brany pod zastaw samochodu, ale właścicielem auta jest klient banku. Z kolei w przypadku leasingu przez cały okres kredytowania właścicielem samochodu jest firma leasingowa. - Niesie to ze sobą bardzo konkretne konsekwencje dla klienta - podkreśla Tomasz Dominiak, analityk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. - W przypadku kredytu z reguły nic nie stoi na przeszkodzie, by klient banku był wpisany do dowodu rejestracyjnego jako właściciel auta. W przypadku leasingu już tak nie jest - podkreśla analityk.

 

Leasing lepszy dla młodych kierowców
To kto jest właścicielem auta, niesie ze sobą szereg konsekwencji. Przede wszystkim w dziedzinie ubezpieczenia. W tym przypadku leasing zdecydowanie wygrywa z kredytem samochodowym. Dlaczego? Bo w przypadku leasingu firma sama zaproponuje klientowi zwykle dość korzystną ofertę ubezpieczenia samochodu. To dość dobre rozwiązanie - zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy jeszcze nie mogą liczyć na duże zniżki za długoletnią, bezkolizyjną jazdę. Zapłacą "sztywną" stawkę oferowaną przez firmę leasingową wszystkim klientom. Jeżeli natomiast kierowca ma bardzo dobre warunki ubezpieczenia w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym, to warto, by został przy kredycie samochodowym.

 

Druga obok ubezpieczenia kwestia, w której leasing ma przewagę nad kredytem, to możliwość zaoszczędzenia sporych pieniędzy na podatkach. Wszystkie raty leasingowe stanowią bowiem dla klienta koszty uzyskania przychodu. Odlicza więc nie tylko VAT, ale również wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu. Jak policzyliśmy, w przypadku finansowania zakupu auta za 60 tys. zł brutto na trzy lata, leasing z tytułu podatków pozwala zaoszczędzić około 4 tys. złotych więcej niż kredyt samochodowy.

Warto zauważyć, że zarówno kredyty samochodowe, jak i leasing dostępne są również na auta używane. Zasady przyznawania są takie same, ale z reguły lepsze warunki można uzyskać tylko w przypadku nowych samochodów. - Poza tym klient musi liczyć się z tym, że bank lub firma leasingowa nałoży na niego limit, że np. całkowity wiek auta plus okres kredytowania nie mogą przekroczyć dziesięciu lat - zaznacza Tomasz Dominiak.

Konieczny wkład własny
Gdy już zorientujesz się, jak w twoim konkretnym przypadku będą wyglądały propozycje ubezpieczeń i kwestie podatkowe, czas przystąpić do wyboru konkretnej oferty i porównania samych kosztów finansowania samochodu. W tym przypadku najważniejszym kryterium powinny stać się całkowite koszty związane z zakupem auta. W przypadku kredytu samochodowego mowa o tzw. rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania (RRSO). Gdy mowa o leasingu, koszty wyraża się porównując je do początkowej wartości auta, czyli np. 115%. Najprościej mówiąc, w obu przypadkach chodzi o to, by pokazać, ile przez cały okres kredytowania klient nadpłaci powyżej wartości samochodu.

Kupując auto, bez względu na sposób finansowania, klient powinien się też przygotować na to, że bank lub firma leasingowa zażąda od niego wkładu własnego. Zwykle ta kwota wynosi około 20%. - Dodatkowo, w przypadku kredytu trzeba się liczyć z większymi formalnościami związanymi z zakupem auta - podkreśla Tomasz Dominiak. - To np. ustanowienie zabezpieczeń, umowa przewłaszczenia, cesja polisy AC, depozyt karty pojazdu, aby bez zgody banku nie można go było sprzedać - wylicza.

Nadpłacisz około jednej piątej
Dla zobrazowania wszystkich kosztów związanych z obiema formami finansowania pojazdu, porównaliśmy je na konkretnym przykładzie. Kupujemy więc nowy samochód o wartości 48 tys. złotych. W obu przypadkach wpłacamy 20 procent wkładu własnego, czyli 9,6 tys. zł. Potrzebujemy więc 38,4 tys. zł w kredycie lub leasingu, które rozłożymy na pięć lat. W obu przypadkach raty co- miesięcznych zobowiązań okazały się bardzo podobne. Najlepsze oferty kredytów i leasingu pokazują comiesięczne raty na poziomie 800-850 zł. Suma rat w okresie pięciu lat wyniesie więc około 49 tys. zł. Dodając to tego wartość wkładu własnego, w naszym przykładzie okaże się, że zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu trzeba liczyć się z nadpłaceniem około 10-11 tys. zł po- nad początkową wartość samochodu w okresie pięciu lat.

Mniej w bankach samochodowych
Trudno wskazać najlepszą ofertę leasingową czy kredytową na rynku - są one do siebie bardzo zbliżone i o ostatecznej wysokości raty może zdecydować choćby zdolność kredytowa klienta, jego historia kredytowa, czy to od ilu lat jest klientem danego banku. Śmiało można polecić natomiast sprawdzenie oferty tzw. banków samochodowych, które są powiązane kapitałowo z producentami aut. W promocjach można tam nawet kupić auto w kredycie 0% na 5 lat (np. VW Bank, Toyota Bank). Wadą takiego rozwiązania jest to, że na preferencyjnych warunkach można kupić tylko auto danej marki. A do tego preferencyjne warunki dostaje się przy wysokim wkładzie własnym, nawet na poziomie 50 procent wartości samochodu. Z kolei w przypadku leasingu warto rozważyć dodanie do raty leasingowej tzw. stałych kosztów serwisowania. Opłaci się to np. kierowcom, którzy bardzo dużo jeżdżą i często będą musieli korzystać np. z wymiany oleju. Zwykle taka opłata wynosi około 1% wartości auta i płaci się ją już po spłaceniu wszystkich rat.

 

Najlepsza... pożyczka hipoteczna
Warto zauważyć, że kredyt samochodowy i leasing to niejedyne formy finansowania zakupu auta. Dla osób, które mają na własność nieruchomość nieobciążoną hipoteką, najkorzystniejsza będzie pożyczka hipoteczna. Jej oprocentowanie będzie niższe od oprocentowania kredytu samochodowego o kilka punktów procentowych, co automatycznie przełoży się na wysokość raty. Wracając do naszego przykładu (auto za 48 tys. zł, 20% wkładu własnego, 5 lat) klient może liczyć na ratę w wysokości 750 zł, czyli nawet o 100 zł niższą od raty kredytu samo- chodowego. Nie polecamy natomiast finansowania zakupu auta zwykłymi kredytami gotówkowymi, bo tu koszty zawsze będą znacznie wyższe.

Tekst: Łukasz Pałka
autor jest dziennikarzem portalu finansowego Money.pl

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  ZAPRASZAMY DO PATRICIA KINGSMAN patriciakingsman.loans2016@gmail.com naszym celem jest zapewnienie Doskonałej Profesjonalnej Usługi. Czy jesteś mężczyzną lub kobietą biznesu? Czy jesteś w jakimkolwiek bałaganie finansowym, czy potrzebujesz funduszy, aby założyć własną firmę? Czy potrzebujesz pożyczki, aby rozpocząć miłą Małą Skale i średnie przedsiębiorstwa? Czy masz niski wynik kredytowy i trudno jest uzyskać kredyt kapitałowy od banków lokalnych i innych instytucji finansowych ?. Nasze pożyczki są dobrze ubezpieczone, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszym priorytetem. Naszym głównym celem jest pomoc w uzyskaniu zasłużonych usług. Nasz program to najszybszy sposób na uzyskanie tego, czego potrzebujesz. Zmniejsz płatności, aby zmniejszyć obciążenie miesięcznych wydatków. Zyskaj elastyczność, z której możesz korzystać w dowolnym celu - od wakacji, po edukację, po wyjątkowe zakupy Oferujemy szeroką gamę usług finansowych, w tym: pożyczki osobiste, pożyczki konsolidujące zadłużenie, pożyczki firmowe, pożyczki edukacyjne, pożyczki zabezpieczone na zabezpieczenie hipoteczne, pożyczki bez zabezpieczenia, pożyczki hipoteczne, kredyty na wypłaty pożyczki, pożyczki studenckie, kredyty komercyjne, pożyczki samochodowe, pożyczki inwestycyjne, Pożyczki na rozwój, pożyczki na zakup, kredyty budowlane, o niskim oprocentowaniu w wysokości 2% za nieważność dla osób fizycznych, firm i organów korporacyjnych. Zapoznaj się z najlepszym rozwiązaniem dla swojej rodziny i własnym domem wymarzonym, a także z naszym Ogólnym Schemat pożyczki. OFERUJEMY WSZYSTKICH POŻYCZEK - MAJĄ ZASTĘPOWANIE W ZAKRESIE NIERUCHOMOŚCI. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: patriciakingsman.loans2016@gmail.com Z przyjemnością piszemy z powrotem informacje o pożyczce; INFORMACJE O BOCZNIE 1) Pełna nazwa: 2) Kraj: 3) adres: 4) Państwo: 5) Płeć: 6) Stan cywilny: 7) Zawód: 8) Numer telefonu: 9) Miesięczny dochód: 10) Obok Kin: 11) Kwota kredytu potrzebna: 12) Czas trwania kredytu: 13) Cel pożyczki: 14) konkretna data, w której potrzebna jest pożyczka: Jeśli jesteś zainteresowany, aby uzyskać pożyczkę, uprzejmie napisz do nas z wymogiem pożyczki. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji: patriciakingsman.loans2016@gmail.com Z poważaniem, Pani Patricia Kingsman patriciakingsman.loans2016@gmail.com Czekamy na Ciebie od ASAP Zainteresowane osoby powinny skontaktować się z nami poprzez e-mail: patriciakingsman.loans2016@gmail.com
  ~Pani Patricia Kingsman, 2017-09-22 10:56:45
 • avatar
  zgłoś
  Szukasz bardzo prawdziwego kredytu? W przystępnej stopy procentowej? Przetworzone w ciągu 2 do 5 dni roboczych. Czy zostały odrzucone stale przez swoich banków i innych instytucji finansowych? Oto legit ofertę, ponieważ kwestia kredytu i bezpieczeństwa jest czymś, że klienci są coraz bardziej zaniepokojeni, Gratuluję wam Oprocentowanie naszej oferty jest 3%, jeżeli zainteresowany w uzyskaniu pomocy finansowej, skontaktuj się z nami pod adresem: darrenkurt_loan@yahoo.com Wnioskodawca dane osobowe. Twoje imię: Kwota potrzebna: Twój kraj: Kredyt Czas trwania: Twój adres: Numer telefonu: Miesięczny przychód: Seks: Twój numer faksu: Twój wiek: Osoba kontaktowa: Sean Kent. E-mail: darrenkurt_loan@yahoo.com
  ~Darren, 2017-02-02 10:35:59
 • avatar
  zgłoś
  Pożyczki Pozabankowe, Natychmiastowa Decyzja Każda firma pożyczająca posiada procedury odzyskiwania wierzytelności, które wobec klientów z premedytacją unikających spłaty, z reguły powodują wszczęcie postępowania windykacyjnego, które może zakończyć się rozprawą sądową z nakazem komorniczym. Niedotrzymanie terminów spłaty pożyczki daje także możliwość umieszczenia negatywnego wpisu w Biurach Informacji Kredytowych. pożyczka Kraków Pożyczka hipoteczna przeznaczona jest dla dużych sum i w większości banków minimalna kwota, którą możemy wnioskować to 50 tysięcy złotych. Natomiast maksymalna jej wysokość zależy od wartości nieruchomości, na której zostanie ustanowiona hipoteka. Banki najczęściej udzielają pożyczek w kwocie nieprzekraczającej 60-70% wartości nieruchomości. Jednocześnie, nawet w przypadku ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości wartej kilkaset tysięcy, czy nawet ponad milion banki stosują ograniczenia w maksymalnej kwocie pożyczki i z reguły nie może ona przekraczać 500 tysięcy złotych. Tymczasem kredyt gotówkowy można zaciągnąć już od 1000 złotych, a w niektórych bankach już nawet od 500 złotych. Natomiast jego maksymalna wysokość zależy od banku, źródła oraz wysokości dochodu , a nawet wykonywanego zawodu. Tutaj górna granica wynosi około 100 tysięcy złotych, jednak dla niektórych grup zawodowych, np. lekarze, prawnicy, kwota ta może wzrosnąć nawet do 500 tysięcy złotych. Mimo, że wielu znajomych podawali mi propozycje zaufanych banków, ja osobiście postanowiłem spróbować w Eurobanku. I nie jestem ani trochę zawiedziony tym wyborem. Ponieważ tak naprawdę mają dla mnie korzystne oprocentowanie. Płacę mniej niż za czynsz mieszkania, a mam już postawiony dom, który jest już wykańczany. A do tego, minął okres kiedy nie mogłem go wcześniej spłacać. Więc jak tylko trochę uda mi się odłożyć, to od razu usuwam dług. pożyczki Kraków Kredyt online jest udzielany w podobny sposób co pożyczka online tylko w kwestii formalności trzeba podać więcej danych, a czas oczekiwania na weryfikację przez bank jest dłuższy. Kredyt gotówkowy online to dobre wsparcie dla osób, które potrzebują większej gotówki oraz nie jest ona potrzeba „na dziś”. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pieniądze wpływają na konto bankowe klienta. Dzień dobry Jestem Clark Marthina, Jesteśmy renomowanych i akredytowanych kredytodawców prywatnych pożyczek, który daje pożyczki szans czas życia. Dajemy się wszelkiego rodzaju pożyczki w bardzo szybki i łatwy sposób, pożyczki osobiste, kredyt samochodowy, kredyt, student Home Loan, Business Loan, Kredytu Inwestycyjnego, Konsolidacji zadłużenia i więcej. Czy zostały odrzucone przez banki i innych agencji finansowych? Czy potrzebny jest kredyt konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny? Szukaj nie więcej, jak tu jesteśmy, aby wszystkie twoje problemy finansowe, to już przeszłość. Mamy fundusze pożyczkowe się do osób fizycznych i spółki potrzebujących pomocy finansowej w wysokości 3%. Nie wymagany numer ubezpieczenia społecznego i nie kredytowej sprawdzić wymagane, 100% gwarantowana. Chcę używać tego medium poinformować, że czynią rzetelną i beneficjenta pomocy, a my chętnie oferują pożyczki. Więc możesz skontaktować się ze mną poprzez e-mail: clark.marthina@ aby ubiegać się pożyczkę teraz.
  ~pozyczkipl, 2017-01-12 00:35:19
 • avatar
  zgłoś
  O getinie opinie są różne, ja skorzystałbym z wyceny brokera, jak nie chcesz wychodzić z domu to internetowego (no. net4car) Jest cała masa argumentów za lesingiem jak i kredytem, wszystko zależy od sytuacji, możliwości finansowych firmy czy osoby fizycznej itd...
  ~Alberto, 2010-06-11 18:54:18
 • avatar
  zgłoś
  dziwne te kody tutaj...a odnosnie leasing, to na firme przede wszystkim jezeli sie ma. o potwierdze, ze getin liderem w branzy, a na dodatek szybka decyzja i na prawde latwy wniosek bez zbednych formalnosc
  ~tyrek, 2009-12-21 19:59:15
 • avatar
  zgłoś
  'maluda' napisał(-a):No ja chciałam jakis kredyt na auto, ale jeśli na firme to właśnie nie wiem czy nie wziąć w leasing?a jak tam to gdzie najlepiej??Ja bym zdecydowal sie na Twoim miejscu na getin, lider w tej branzy
  ~Romek, 2009-12-21 11:51:37
 • avatar
  zgłoś
  No ja chciałam jakis kredyt na auto, ale jeśli na firme to właśnie nie wiem czy nie wziąć w leasing?a jak tam to gdzie najlepiej??
  ~maluda, 2009-12-20 21:48:16
 • avatar
  zgłoś
  'samochodowy' napisał(-a):Czy kredyt czy leasing wybralbym w tym celu GetinBank. Troche zaczalem sie rozgladac bo chce rowniez kupic jakies swieze auto, z tego co sie zorientowalem to w Getin maja najlepsze warunki, a do tego ten bank polecal mi znajomy, ktory siedzi w branzy sprzedazy aut.A jak wygląda w getinie kredyt na używane auta? Też jest ok? Bo podobno getin dominuje na rynku pod tym względem, ale ja niestety nie znam nikogo, kto brałby tam kredyt.
  ~anulka, 2009-12-18 13:37:58
 • avatar
  zgłoś
  Czy kredyt czy leasing wybralbym w tym celu GetinBank. Troche zaczalem sie rozgladac bo chce rowniez kupic jakies swieze auto, z tego co sie zorientowalem to w Getin maja najlepsze warunki, a do tego ten bank polecal mi znajomy, ktory siedzi w branzy sprzedazy aut.
  ~samochodowy, 2009-12-18 13:25:39
 • avatar
  zgłoś
  Mały dylemat. Zanim wyjedziesz z salonu wymarzonym autem, musisz sfinansować jego zakup. Jeżeli nie płacisz gotówką, do wyboru masz dwie możliwości: kredyt samochodowy bądź leasing. O opłacalności jednej czy drugiej opcji bynajmniej nie decyduje wysokość raty.
  auto motor i sport, 2009-12-17 15:24:54
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij