auto motor i sport poleca:

Kupno samochodu - kredyt czy leasing?

Poleć ten artykuł:

Mały dylemat. Zanim wyjedziesz z salonu wymarzonym autem, musisz sfinansować jego zakup. Jeżeli nie płacisz gotówką, do wyboru masz dwie możliwości: kredyt samochodowy bądź leasing. O opłacalności jednej czy drugiej opcji bynajmniej nie decyduje wysokość raty.

zakupy, leasing, kredyt

 

Pozornie kredyt samochodowy i leasing są do siebie bardzo zbliżone. W obu przypadkach klient spłaca przecież miesięczne raty i w zamian może użytkować samochód. Jednak w tym miejscu podobieństwa w zasadzie się kończą. Podpowiadamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę przy wyborze jednej z możli- wości finansowania zakupu samochodu.

 

Nie zawsze będziesz właścicielem auta
Powszechnie przyjmuje się, że kredyt samochodowy jest przeznaczony dla zwykłych konsumentów, a leasing dla firm, czy też osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednak to duże uproszczenie, bo w rzeczywistości z leasingu może skorzystać zarówno firma, jak i osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. W tym drugim przypadku mowa o tzw. leasingu konsumenckim (mają go w swojej ofercie m.in. EFL i Masterlease). Jedyna różnica w porównaniu ze zwykłym leasingiem polega na tym, że "normalny" konsument nie odniesie korzyści podatkowych - nie może odliczyć VAT-u ani wrzucać rat w koszty uzyskania przychodu.

Koszt kredytu Koszt leasingu
Wartość samochodu 48 tys. zł Wartość samochodu 48 tys. zł
Wkład własny 9,6 tys. zł Czynsz inicjalny 9,6 tys. zł
Kredyt 38,4 tys. zł Kredyt 38,4 tys. zł
Okres kredytowania 5 lat Okres kredytowania 5 lat
Prowizja 2% Rata miesięczna (1,65% wartości samochodu) 792 zł
Oprocentowanie rzeczywiste (RRSO): 10,8%, rata 822,60 zł Wykup końcowy (1% wartości samochodu) 480 zł
Klien spłaci: 49,4 tys. + 9.6 tys. zł (wkład własny) 59 tys. zł Klient spłaci: 47,5 tys. zł + 9,6 tys. zł + 480 zł 57,6 tys. zł
To o 11 tys. zł więcej od pierwotnej wartości samochodu.  To o 9,6 tys. zł więcej od pierwotnej wartości samochodu. 
Źródło: Santander Consumer Bank (za comperia.pl)  Źródło: VB Leasing 

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem a leasingiem sprowadza się do czegoś innego. Mianowicie do tego, kto jest właścicielem auta. Kredyt bowiem jest brany pod zastaw samochodu, ale właścicielem auta jest klient banku. Z kolei w przypadku leasingu przez cały okres kredytowania właścicielem samochodu jest firma leasingowa. - Niesie to ze sobą bardzo konkretne konsekwencje dla klienta - podkreśla Tomasz Dominiak, analityk z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. - W przypadku kredytu z reguły nic nie stoi na przeszkodzie, by klient banku był wpisany do dowodu rejestracyjnego jako właściciel auta. W przypadku leasingu już tak nie jest - podkreśla analityk.

Tagi: zakupy | leasing | kredyt

Oceń artykuł:

2,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij