auto motor i sport poleca:

Kupowanie nowego samochodu – salonowe sztuczki

Poleć ten artykuł:

Przychodzisz do salonu po wymarzone auto, a wyjeżdżasz inną wersją, czy innym modelem, niż chciałeś. Rzecz jasna droższym. Podpowiadamy, jak nie dać się omamić sprzedawcom, pozostać przy swoim zdaniu i nie wydać za dużo.

Salon

Zakup fabrycznie nowego auta to duże przeżycie. Przekraczając próg salonu musimy jednak zdawać sobie sprawę, że prawdopodobnie sprzedawca będzie starał się wycisnąć z nas jak najwięcej pieniędzy i że będzie namawiał na droższy towar. Nie ma się zresztą co dziwić. Sprzeda droższy, dostanie większą prowizję, a i jego szef, właściciel salonu, też więcej zarobi. Oto 10 typowych sytuacji, które mogą spowodować głębszy drenaż naszej kieszeni.

"Chciałem kupić Toyotę Corollę z bogatym wyposażeniem. Sam nie wiem, jak to się stało, ale podpisałem umowę na Toyotę Avensis, droższą o ponad 20 tysięcy złotych od Corolli, o której myślałem. Gdy wróciłem do domu, żona podsumowała, że dałem się nabrać".
Warto pamiętać, że sprzedawca potrafi - jest przecież szkolony w tym kierunku - wyczuć, ile klient może przeznaczyć pieniędzy na nowy model. Skoro w rozmowie przejście od wyższego segmentu (Corolla to kompakt, Avensis - klasa średnia) nie wzbudza naszego protestu, handlowiec będzie małymi kroczkami szedł dalej. Aby uodpornić się na takie sytuacje, trzeba dokładnie wiedzieć, jakiego modelu i jakiej wersji potrzebujemy. I tej swojej wersji się trzymamy. Zawsze należy wyznaczyć granicę wydatków (samochód plus ubezpieczenie), której nie przekroczymy za żadne skarby. Wtedy nie skuszą nas rzeczy, które nie są do szczęścia potrzebne, na przykład alufelgi, skórzana tapicerka, systemy nagłośnienia wnętrza. Podobnie pakiety. Nie wszystkich elementów pakietu pragniemy. Jeżeli interesują nas tylko podgrzewane przednie fotele, nie musimy kupując samochód decydować się od razu na cały pakiet. Może lepiej wybrać tylko te podgrzewane fotele. Uwaga - sprzedawca na 100 procent będzie nas odwodził od takiego zamiaru, argumentując na dwa sposoby. Po pierwsze, że pakiet daje finansowe korzyści, bo kosztuje mniej niż wszystkie jego elementy dobierane osobno. Po drugie, że auto tylko z podgrzewanymi fotelami trzeba zamówić i wyprodukować, a to musi potrwać. Jeżeli to prawda, poczekamy.

"Sprzedawca stwierdził, że takiego Opla Astry, jakiego chcę, z kilkoma konkretnymi dodatkami, nie ma u siebie, ani nie ma go nawet importer. Zaproponował, żebym kupił inną Astrę, ale w cenie wyższej o około pięć tysięcy, z lepszym wyposażeniem i dostępną od ręki".
Lepsze wyposażenie - typu chromowane listwy dookoła okien, nakładki na progi, aluminiowe felgi - wcale nie musi nas interesować. My będziemy jeździli tym autem, a nie osoba zatrudniona w salonie. generalnie, nie ma pośpiechu. Przy obecnej sytuacji na rynku, dealerowi bardziej zależy na sprzedaży, niż nam na kupnie. Można podpowiedzieć sprzedawcy, żeby sprawdził, czy inni dealerzy Opla nie mają egzemplarza, jakiego chcemy. Transakcje z pomocą innego salonu to nic niezwykłego, dealerzy współpracują ze sobą. Gdy poszukiwania nie przyniosą rezultatu, zamówmy samochód, o jaki dokładnie nam chodzi. Poczekajmy te trzy miesiące, aż zostanie wyprodukowany i dostarczony do dealera. Będzie taki, jak chcemy.

Tagi: sztuczki sprzedawców | nowy samochód | zakupy | porada | co kupić | salon

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij