auto motor i sport poleca:

Kupowanie używanego auta – stan malinowy

Poleć ten artykuł:

Samochód używany, nieźle prezentujący się na pierwszy rzut oka, może być bliski technicznej śmierci. Wystarczy sprawdzić go u dobrego majstra, na stacji kontroli pojazdów, czy w autoryzowanym serwisie. I wiele rzeczy powinno się wyjaśnić.

 

Czasem nawet nie trzeba sprawdzać. Jeżeli właściciel auta bądź pracownik komisu odmówi wyjazdu do mechanika czy serwisu, albo będzie robił wszystko, żeby do tego nie doszło, sprawa wygląda na oczywistą. Z autem coś jest nie tak. Doświadczony mechanik, którego darzymy zaufaniem, wiele usterek wychwyci bez większego wysiłku. Przejedzie się, dokładnie obejrzy auto z wierzchu i od spodu. Zajrzy pod maty w bagażniku, czy nie ma rdzy (powodzie zdarzają się na świecie), czy śruby mocujące drzwi nie noszą śladów odkręcania (normalnie nikt ich nie rusza), zlokalizuje ewentualne wycieki olejów i innych płynów, sprawdzi miernikiem grubość lakieru.

Jeżeli potrzebujesz dokładniejszej inspekcji, udaj się na stację kontroli pojazdów (SKP) na badanie techniczne, zwane też niekiedy przeglądem rejestracyjnym. SKP podstawowa czy okręgowa, bez różnicy, każda przyjmie osobowe auto. Termin następnego badania, wbity do dowodu rejestracyjnego, nie jest istotny i na pewno nie może być argumentem, że "przecież nie ma co sprawdzać, bo przegląd ważny". Rzecz jasna chodzi o solidny przegląd wykonany przez diagnostę, zgodnie z procedurami. Auto przejdzie więc ścieżkę diagnostyczną, zostaną zbadane takie rzeczy, jak hamulce, zawieszenie, skład spalin. I to za stosunkowo niewielką, urzędową opłatą 98 zł w przypadku samochodu osobowego. Ceny w każdej stacji kontroli pojazdów w kraju są i muszą być identyczne.

Trzecia metoda, przegląd w autoryzowanej stacji obsługi (ASO) jest najdroższa, trzeba wydać od 200 zł do 700 zł, w zależności od marki pojazdu, miasta i dealera. W czym autoryzowany serwis jest lepszy od stacji kontroli? Serwisanci mają wiedzę o usterkach typowych dla danego modelu, wersji silnikowej czy nadwoziowej. Dysponują specjalistycznymi narzędziami. Wiele informacji przyniesie podłączenie do gniazdka diagnostycznego komputera, przystosowanego do danej marki i modelu. Pracownicy serwisu mogą zweryfikować przebieg. W wypadku aut niektórych marek, jak np. BMW, wystarczy włożyć kluczyk zapłonu do czytnika. Ci co "tuningują" liczniki nie zawsze wiedzą, w ilu elektronicznych pamięciach w samochodzie jest odnotowywany przebieg. Więc jeżeli nawet zmienili dane w kluczyku, nie znaczy to, że dobrali się do wszystkich "skrytek" z zapisanymi kilometrami. Dzięki temu właśnie, zadowolony właściciel BMW serii 5, kupionego przed tygodniem, dowiedział się w ASO, że jego nowy nabytek przebył nie 160 tys. km (tyle widniało na liczniku), ale ponad 400 tys. km.

W przypadku używanych aut kosztujących ponad 20 tys. zł, czasem grubo ponad, sprawdzanie przed transakcją staje się coraz częstsze. I bardzo dobrze! Krzysztof Gerszewski z renomowanego warszawskiego komisu twierdzi, że osiem na dziesięć takich aut jest przeglądanych przed zakupem, zazwyczaj w ASO. Przegląd przeglądem, ale i tak na kilka spraw warto uczulić.

Profesjonalne zabiegi
- Należy odróżnić "picowanie" od profesjonalnego przygotowania auta do sprzedaży. To zupełnie co innego - chodzi o wyeksponowanie samochodu, o zaprezentowanie jego dobrych stron, bez pospiesznego usuwania wad. Dlatego uszkodzenia parkingowe (drobne wgniecenia, lekkie zarysowania), które są wręcz naturalne po kilkuletniej eksploatacji, nie zawsze są usuwane. Czasem celowo pozostawiane, aby klient widział, w jakim stanie auto było. Jeżeli ktoś często korzystał z automatycznych myjni, lakier będzie zmatowiały. Uważam, że lepiej zamówić specjalistyczne polerowanie, niż sprzedawać drogi wóz, za 100 czy 200 tys. zł, ze zniszczonym lakierem. Przygotowując auto do sprzedaży nie myje się silnika, gdyż mogłoby zaszkodzić to elektronice. Odświeża się natomiast plastikowe elementy w komorze silnika. Czyszczenie wnętrza, usuwanie plam to normalna moim zdaniem sprawa, nie mająca nic wspólnego z wprowadzaniem nabywcy w błąd.
Krzysztof Gerszewski,
Miasteczko Samochodowe Okęcie w Warszawie

Tagi: używane | z drugiej ręki | zakup |

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij