Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Mechanik wykręca się od winy. Co robić?

Mechanik wymienił w moim aucie świece żarowe, ale jedna ze świec ukręciła się i koszt usługi wzrósł niemal 3-krotnie. Mechanik tłumaczył, że nie z jego winy, lecz z powodu złego stanu technicznego auta. Zapłaciłem, ale mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem.

2015-02-17
Warsztat samochodowy Warsztat samochodowy

Pańskie wątpliwości są słuszne. Zlecając warsztatowi naprawę pojazdu polegającą na wymianie świec żarowych zawarł Pan de facto umowę o dzieło. Jest to umowa rezultatu i to właśnie w tym kontekście należy ocenić przedstawioną przez Pana sytuację. Mechanik jako profesjonalista powinien ocenić stan techniczny pojazdu, przyjmując zlecenie i tym samym w sposób prawidłowy wycenić swój nakład pracy oraz koszt części potrzebnych do przywrócenia jego sprawności. Zgodnie z art. 630 k.c. mechanik przyjmując zlecenie i określając koszt naprawy może żądać podwyższenia wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć prac dodatkowych. W razie wątpliwości dotyczących ustalonego kosztu naprawy auta, mechanik powinien był wcześniej skontaktować się z Panem i uzyskać zgodę na wykonanie naprawy po nowej, wyższej cenie. Bez takiej zgody podwyższenie umówionego wcześniej wynagrodzenia jest bezzasadne.

Dariusz Minkus - adwokat

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Dzięki wielkie, mi też się przydadzą te wszystkie rady :)

  Moon90, 2015-10-27 21:04:28
 • avatar
  zgłoś
  Mogłeś pójśc z tym do jakiegoś zaprzyjaźnionego mechanika, by powiedział Ci czy faktycznie tamten ma rację i należy mu sie ta kasa. Sama znalazłam dobry zakład i tylko u nich od dłuzszego czasu robię już wszelkie naprawy. Wiem, że części, których uzywają są dobrej jakości i w dodatku część pochodzi z recyklingu, które mają od http://www.gumopolis.com.pl/recykling.html :) Odpowiedni zakład to podstawa.

  Tatiana66, 2015-10-18 15:18:59
 • avatar
  zgłoś
  <p>Mechanik wymienił w moim aucie świece żarowe, ale jedna ze świec ukręciła się i koszt usługi wzrósł niemal 3-krotnie. Mechanik tłumaczył, że nie z jego winy, lecz z powodu złego stanu technicznego auta. Zapłaciłem, ale mam wątpliwości czy dobrze zrobiłem.</p><br /><br /><a href="/porady/mechanik-porady-prawne,18970,1">Zobacz artykuł</a>
  auto motor i sport, 2015-02-17 15:42:42
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij