auto motor i sport poleca:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika dziecięcego?

Poleć ten artykuł:

Zamiast kolejnej zabawki, zdecydowanie lepszym dla Twojego dziecka prezentem będzie bezpieczny fotelik samochodowy. Radzimy, na co zwracać uwagę przy jego kupnie.

Foteliki dziecięce Zobacz całą galerię

Fora internetowe pękają w szwach od porad mam, które uważają się za ekspertów w tym temacie. Często ich opinie są sprzeczne, więc „na własnych dzieciach” sprawdziliśmy czym powinien wyróżniać się dobry fotelik i doradzamy jak wybrać najlepszy model. Przede wszystkim sprawdź, czy w aucie, w którym będziesz przewozić dzieci masz do dyspozycji system Isofix.

Jeśli Twoje auto jest w system wyposażone, skoncentruj się na szukaniu przystosowanego do niego fotelika – będzie wtedy dużo wygodniejszy w użytkowaniu. Wiedząc, jakiego rodzaju fotelika potrzebujesz, poszukaj testów zderzeniowych fotelików dziecięcych, przygotowanych przez niezależne instytuty (np. ADAC). Takie testy także i my co roku przeprowadzamy. Rezultaty takich badań, prezentowane z podziałem na „kategorie wagowe” dzieci, dla których są przeznaczone, pozwolą odrzucić produkty, które mogą stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Uzbrojony w wyniki testów możesz ruszyć w rajd po sklepach. Powinieneś zabrać ze sobą dziecko, by ocenić, czy wybrany przez Ciebie model będzie odpowiedni do jego gabarytów. Odradzamy zakup wyłącznie na podstawie informacji ze sklepu internetowego – przed zakupem fotelik trzeba koniecznie przymierzyć do auta, w którym będzie jeździł. Standardy standardami, ale zdarza się, że wymarzony fotelik nie będzie pasował do Twojego pojazdu, bo na przykład do montażu potrzebuje wyjątkowo długich pasów bezpieczeństwa (Maxi Cosi Tobi z trudnością zapięliśmy w Fordzie Kuga) albo klamra, w którą wpina się pas umiejscowiona jest tak, że fotelik nijak nie chce spocząć stabilnie na kanapie (Jane Exo przymierzany do BMW 5).

Fotelik rośnie razem z dzieckiem
 
Oparcie na plecy i prowadnicę pasów w niektórych fotelikach dopasowuje się do wzrostu dziecka. Pozwala to na przewożenie zarówno maluchów (od 9 kg) [fot.1], a po rozsunięciu oparcia [fot.2] – również starszaków [fot.3] (do 36 kg).
     

Testowane przez nas foteliki marki Kiddy (modele Energy Pro i Guardian Pro) zaskoczyły swoją praktycznością – materiał z którego są wykonane pozwolił na bezproblemowe usuwanie zabrudzeń, a w razie potrzeby pokrowce można było szybko zdjąć i wyprać. Do tego montaż fotelików w samochodzie nie wymagał specjalnych umiejętności gimnastycznych a one same nie były ciężkie, co ważne w sytuacji, gdy zdarzało nam się przekładać fotele z auta do auta.

Gdy już wybierzesz model, który najlepiej pasuje do Twojego samochodu, pojawi się pytanie, w którym miejscu go zamontować. Wyniki badań pokazują, że najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy – o ile został wyposażony w mocowanie Isofix albo w trzypunktowy pas bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku lepiej skorzystać z któregoś z bocznych miejsc na tylnej kanapie. Jeśli jeździsz z dzieckiem sam – najwygodniejsze okaże się miejsce za fotelem pasażera, na którym dziecko będzie spokojniejsze, bo będzie Cię mieć „na oku”. Jeśli na środku tylnej kanapy w Twoim aucie jest wyłącznie pas dwupunktowy, możesz rozważyć zakup fotelika z dodatkową osłoną tułowia, przez którą przeciągasz pas, np. tak, jak w widocznym na głównym zdjęciu tego artykułu foteliku Kiddy Energy Pro. Pamiętaj tylko, że tego typu rozwiązania możliwe są w wypadku dzieci o wadze do 18 kilogramów.

Dla świeżo upieczonych rodziców, którzy przymierzają się do zakupu fotelika mamy jeszcze dwie rady:

  • przed montażem fotela należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją obsługi; zyskuje się pewność, że montujemy go prawidłowo, można też trafić na podpowiedzi i „sztuczki”, które ułatwią całą operację;
  • warto zastanowić się dwa razy jeśli planujemy zakup używanego fotelika z nieznanego źródła; nie ma pewności, czy nie brał udziału w wypadku albo czy nie leżał przez kilka lat wystawiony na działanie słońca i wysokiej temperatury w kabinie, co wpłynęło na trwałość materiałów, z których go zrobiono.

Sprzedawane obecnie foteliki pozwalają dzieciom na wyjście bez obrażeń z prawie każdej kolizji – o ile są prawidłowo zamontowane. Przewóz dziecka bez fotelika jest nie tylko karany mandatem, ale przede wszystkim – bardzo ryzykowny.

 

System ISOFIX
By uwolnić rodziców od konieczności każdorazowego przeciągania pasów bezpieczeństwa wokół fotela, a przede wszystkim ograniczyć ryzyko błędnego zamontowania fotelika, przygotowano rozwiązanie o nazwie Isofi x. Zgodnie z tym standardem w szczelinie między oparciem a siedziskiem samochodowego fotela znajdują się uchwyty, do których jednym ruchem wpina się fotelik. Rozwiązanie to znajdziemy w większości obecnie produkowanych aut, czasem w wyposażeniu dodatkowym. By współpracowało z fotelikiem, musi on mieć specjalne zaczepy, ale nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniego – oferuje je każdy „fotelikowy” producent.
 

Tagi: fotelik dla dzieci | foteliki dziecięce | bezpieczeństwo | porady

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij