auto motor i sport poleca:

Najlepsze modele używane do LPG

Poleć ten artykuł:

Im droższa benzyna, tym większe zainteresowanie gazem. Nic dziwnego, skoro napełnienie nim zbiornika w samochodzie kosztuje o połowę mniej niż zatankowanie baku tradycyjnym paliwem. To nawet tańsze rozwiązanie niż jazda oszczędnym z definicji turbodieslem. Prezentujemy 18 najlepszych modeli z LPG.  

Autogaz przeżywa renesans. Niemal co piąte auto jest zasilane tego typu paliwem. Czas po jakim zwrócą się pieniądze wydane na instalację zależy od liczby przejeżdżanych kilometrów – im więcej, tym jest krótszy. Aby taka inwestycja miała sens, nie można jeździć na zbyt krótkich odcinkach, ponieważ podczas pierwszych kilku minut jazdy silnik pracuje tylko na drogiej benzynie.

Z gazowego boomu postanowiły skorzystać firmy samochodowe, oferując modele z fabryczną instalacją LPG (Alfa Romeo, Dacia, Fiat, Hyundai, Kia, Mercedes, Opel, Renault, Skoda, VW). Jednak zwykle cena takiej instalacji jest znacznie wyższa niż cena instalacji z wolnego rynku, więc auta te mają małe wzięcie.

Jazda na gaz pozwala oszczędzić od 10 do ponad 50 zł na 100 km. Koszt montażu instalacji najszybciej zwróci się w samochodach, które spalają duże ilości paliwa

Koszt instalacji zależy od liczby cylindrów w silniku, jego mocy i od miejsca montażu zbiornika. Nie każde auto warto przysposabiać do gazu. Regulowane mechanicznie zawory (ze względu na konieczność częstej i kosztownej regulacji) oraz bezpośredni wtrysk paliwa (koszt instalacji 8-10 tys. zł) sprawiają, że LPG jest nieopłacalne. Na kolejnych stronach opisujemy modele z instalacją sekwencyjnego wtrysku gazu. Ich sprawność jest porównywalna ze sprawnością aut zasilanych benzyną.

Co się może popsuć i dlaczego?

Głównym zagrożeniem dla silnika jest praca na ubogiej mieszance paliwowo-powietrznej. Temperatura w komorach spalania rośnie, co ma wpływ na przyspieszone zużycie przylgni zaworów i gniazd zaworowych. Aby temu zapobiec, w autach wyprodukowanych po 2004 r. powinno się stosować specjalny lubryfikator, np. JLM Valve Saver Fluid. Można go stosować we wszystkich typach silników. Dodatkową jego zaletą są właściwości czyszczące. Urządzenie służące do dozowania lubryfikatora kosztuje zaledwie 200 zł, co przy cenie instalacji nie jest specjalnie odczuwalne. Litr lubryfikatora kosztuje 80 zł i wystarcza na około 16 tysięcy km (w klasycznym silniku czterocylindrowym).

To, czy silnik będzie pracował bezawaryjnie zależy głównie od jakości montażu i zastosowanych podzespołów. Szarpanie silnika podczas przyspieszania i jego nierówna praca mogą świadczyć o zużyciu wtryskiwaczy gazu. W instalacjach mieszalnikowych w takim przypadku winowajcą jest reduktor lub nieszczelność w układzie dolotowym.

Konrad Gałusza - SPARKO Auto Gaz
Polecam instalacje firmy BRC
Działam na rynku gazowym już 17 lat. Przeszedłem przez wszystkie etapy rozwoju instalacji. Dla świętego spokoju i komfortu użytkowania polecam tylko markowe produkty: BRC, Landi Renzo, Vialle, czy Tartarini. Najważniejszy jest poprawny dobór instalacji do silnika – nie wolno kierować się wyłącznie ceną. Zasada działania wszystkich instalacji jest jednakowa, różni je wykonanie, wydajność i gwarancja, np. polscy producenci ograniczają ją do 30-50 tys. km przebiegu. BRC ma najlepiej rozwiniętą sieć serwisów w Polsce.

Tagi: LPG

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (4)

gienio832, 13 lutego 2016, 14:29

Gaz jest w kuchenkach

Tomas, 22 września 2015, 11:50

Podobnie jak kolega wyżej zamontowałem do KIA Ceed instalację gazową BRC Sequent 32 i mogę wypowiadać się w samych superlatywach :) . Oszczędności są i to widoczne :) .

Samson33, 17 września 2015, 10:45

Hej my od prawie 4 lat korzystamy z instalacji gazowej we Fiacie Brava 1,6 i jesteśmy bardzo zadowoleni. Auto i instalacja sprawują się świetnie. A juz wyjazd w dalszą trasę nie wspomnę, że nad morze to pół ceny. Naprawdę warto. Jeśli ktoś jeszcze nie ma to zachęcam do instalacji. Koszt ok. 2000 zł.

robi, 7 sierpnia 2015, 13:37

Kupiłem do firmy czter auta KIA z instalacją gazową BRC , i można śmiało powiedzieć iż inwestycja jest już opłacalna po pół roku zaczęły już na siebie zarabiać :) .
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij