auto motor i sport poleca:

Najlepsze zabezpieczenia przed kradzieżą

Poleć ten artykuł:

Dzień jak co dzień – idziesz do zaparkowanego samochodu a tam… pustka albo inne auto. Taka niemiła niespodzianka czeka rocznie 16 tysięcy rodaków. Witamy w świecie złodziei samochodów.  

Kradzież Golfa

Kilkanaście lat temu Polska była dla złodziei samochodów jak eldorado. Jeszcze w 2000 roku zginęło u nas aż 63 695 aut, a do właścicieli wróciło tylko niecałe 9% z nich. 13 lat później sytuacja jest na szczęście inna. 2013 rok był pierwszym, w którym liczba skradzionych aut nie przekroczyła 16 tysięcy. To między innymi zasługa specjalnych zespołów w komendach wojewódzkich policji, zajmujących się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości. Zespoły te skupiły swoje działania na zorganizowanych grupach złodziei i paserów.

Wzrosła też skuteczność policji, która w zeszłym roku odnalazła 23% skradzionych samochodów. Odkładając jednak procenty na bok i patrząc na gołe liczby, w 2000 roku policjanci znaleźli więcej aut niż w roku 2013 – 5600 kontra 3600 w roku ubiegłym.

Złodziej-paser-sprzedawca
Scenariusz przeważnie jest ten sam, mówi policjant operacyjny z wydziału jednej z komend wojewódzkich, która zwalcza przestępczość samochodową.

Złodziej lub szajka złodziei dostaje zlecenie od pasera na konkretny model samochodu – liczy się jego rok produkcji, silnik, wyposażenie i kolor. Paser zleci rozkręcenie Twojego auta, co trwa dwie, dwie i pół godziny. I to na części pierwsze, do ostatniej śrubki. Każda część ma dla niego wartość, bo każdą będzie mógł potem upłynnić. Najczęściej na giełdach lub w zaprzyjaźnionych warsztatach, które oferują części po zadziwiająco niskich cenach. Rzadziej sprzedawane są na portalach aukcyjnych, które na bieżąco monitorują nie tylko policjanci, ale i sami poszkodowani.

Co miasto to obyczaj
Warszawa, Wrocław, Poznań – w każdym z tych miast złodzieje kradną inne samochody.

W stolicy w dziesiątce najchętniej kradzionych aut jest tylko jeden Volkswagen. Reszta to „japończyki”. Najwyżej na liście stoi Toyota Corolla, potem Hondy Civic, Accord, CR-V. Jest jeszcze Mitsubishi i Mazda. Skąd ta popularność? Otóż części do aut japońskich są przeważnie droższe niż do aut z Europy. Jak mówią policjanci z wydziałów do walki z przestępczością samochodową również we Wrocławiu i Poznaniu złodzieje mają swoje ulubione marki – na Dolnym Śląsku najczęściej giną auta niemieckie (głównie VW i Audi), a w Wielkopolsce samochody francuskie. W ostatnich latach można też zauważyć wzrost wartości kradzionych aut. Jeszcze dwa lata temu w pierwszej dziesiątce najchętniej kradzionych można było znaleźć Fiata Cinquecento.

 

03:00 – 04:00 to ulubiona pora złodziei samochodów.

Oczywiście paser nie wychyla się poza swoją dziuplę (czyli miejsce zwane w środowisku „demontownią”, na giełdę wysyła przeważnie ludzi nieświadomych skąd pochodzą części, które sprzedają. Tym trudniej dostać się policjantom do paserów, jeszcze trudniej – do złodziei. Między nimi istnieje też często zmowa milczenia – żadna ze stron w razie „rympału” (wpadki) nie jest skora do sypania drugiej. Te dwie grupy stanowią swego rodzaju rodzinę, mówi policjant, mają do siebie numery telefonów, wiedzą kto aktualnie jest na wolności, a kto na przymusowych „wakacjach w sanatorium”. Paserzy wiedzą też, która szajka będzie najlepsza do podprowadzenia konkretnego samochodu.

„Specjalizacja złodziei w kradzieży konkretnych marek i modeli to jednak mit” – mówi policjant, który przestępczością samochodową zajmuje się od 17 lat – „Tak naprawdę dobry złodziej jest w stanie ukraść auto, na które jest zapotrzebowanie. Czy to stary Golf czy nowy Bentley, nie ma to dla niego większego znaczenia”. Przekonaliśmy się o tym zresztą na własnej skórze, kiedy kilka lat temu z podziemnego parkingu zniknął biały Bentley Continental GT, który przyjechał do nas na testy. Złodziej za dnia obserwował auto, a w nocy pokonał garażową bramę i zabezpieczenia. Na szczęście po kilku tygodniach udało się Bentleya odnaleźć w całości.

Większość kradzionych aut jest rozkręcanych, ale złodzieje używają ich też do legalizacji metodą „na wraka” lub „na dubla”. W pierwszym przypadku skradzione auto dostaje nową tożsamość – najczęściej wcześniej kupionego wraku. W drugim przypadku – innego, legalnie zarejestrowanego auta, które jeździ już po Polsce.

Zadziwiająco popularnym procederem (szacunki mówią nawet o 20-30% kradzieży) są też próby wyłudzenia odszkodowania z ubezpieczenia. Szczególnie popularne są wśród właścicieli komisów, którzy nie mogą pozbyć się aut z placu, lub leasingobiorców, którzy nie są w stanie zarobić na spłatę rat.

Tagi: kradzież auta | kradzież | złodzieje | zabezpieczenie

Oceń artykuł:

2,80

Skomentuj (9)

norby, 1 października 2016, 14:43

Dobre ubezpieczenie to podstawa przy użytkowaniu samochodu, Dokładnie, dlatego warto wykupić pełen pakiet.W Cuk mają w przystępnych cenach.
Też tam tanio auto ubezpieczyłem.

Dwinrid, 26 września 2016, 09:17

Również uważam, że dobre ubezpieczenie to podstawa. Samochód może mieć bardzo dużo zabezpieczeń, ale jeśli dopadnie się do niego wprawiony złodziej to złamie te zabezpieczenia i ukradnie nas samochód, który często został kupiony za ostatnie oszczędności, które mieliśmy. Kilka lat temu ukradli mi samochód kilka dni po jego sprowadzeniu z Niemiec do Polski. Wtedy pieniądze na ten samochód były prezentem od rodziców za dobrze zdaną maturę i dostanie się na studia. Nie była to duża suma i nie był to drogi samochód, ale tych pieniędzy nigdy nie odzyskałam. Od tej pory nie do końca ufam zabezpieczeniom w samochodach i wolę wykupić dobre ubezpieczenie, które będzie chroniło mnie a w zasadzie moje auto w sytuacji, w której zostanie skradzione. Wybieram ubezpieczenie od mtu24.pl , bo wyróżniają się doskonałą komunikacją z klientem, nie zostawiają poszkodowanych samym sobie. Wprowadzili funkcje rzecznika klienta, podczas procesu likwidacji szkody przydzielają indywidualnego opiekuna, są również laureatami gwiazdy jakości obsługi w 2015roku. Ich szczegółową ofertę znajdziecie tutaj http://www.mtu24.pl/  

bartosz, 30 kwietnia 2016, 14:03

Dobre ubezpieczenie to podstawa przy użytkowaniu samochodu, Dokładnie, dlatego warto wykupić pełen pakiet.W Cuk mają w przystępnych cenach.

awata, 31 marca 2016, 19:22

Blueanker też ma małe nadajniki, które można umieścić min. na aucie. Dostajemy ostrzeżenie na telefon w momencie kradzieży i jest też możliwość śledzenia zguby. Budujemy też sieć społecznościową i wtedy inni użytkownicy pomagają bo rónież dostają info na telefon kiedy zguba z nadajnikiem znajdzie się w ich pobliżu.

MikeeS, 15 lutego 2016, 13:16

Dobre ubezpieczenie to podstawa przy użytkowaniu samochodu, ale w przypadku kradzieży nam to nie pomoże odzyskać samochodu. Tak jak wspominasz, najlepszy będzie nadajnik GPS, który pozwoli odnaleźć auto jak ten - lokalizator gps.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij