auto motor i sport poleca:

Najoszczędniejsze modele w klasie

Poleć ten artykuł:

Te auta palą najmniej. Małe samochody straciły monopol na najniższe zużycie paliwa. Dzisiaj nawet SUV-y i vany nie puszczą kierowcy z torbami. Oto ranking najoszczędniejszych modeli z podziałem na klasy.

Ekologia

Utarło się przekonanie, że mało palą tylko małe auta . Kiedyś rzeczywiście tak było, dziś niekoniecznie. Patrząc na średnie zużycie paliwa ogromnego Lexusa RX 450h, z 3,5-litrową jednostką benzynową wspomaganą silnikiem elektrycznym oraz na apetyt miejskiego Fiata Grande Punto z 1,9-litrowym dieslem o mocy 120 KM – 6,2 kontra 5,8 l/100 km – musimy uznać, że dziś nic nie jest już oczywiste.

Dwukrotna różnica w masie własnej i pojemności, dwa i pół raza większa moc Lexusa i prawie takie samo spalanie! Za tymi wynikami stoi wysublimowana technika, która przekłada się na cenę – Lexus kosztuje prawie o 200 000 zł więcej! To ekstremalne porównanie, ale pokazuje, że nie tylko małe auta potrafią być oszczędne.

To, że samochody z pokolenia na pokolenie palą mniej, pomimo wzrostu mocy i zmniejszania pojemności skokowej silnika, obrazuje przykład VW Passata. Model B3 z 1988 roku napędzany silnikiem 2-litrowym o mocy 115 KM zużywał średnio 10,9 l/100 km. Passatowi B5 z 1997 roku z silnikiem 1.8 T o mocy 150 KM wystarczało 8,5 litra benzyny na 100 km, auta produkowane obecnie (z silnikiem 1.4 TSI o mocy 150 KM) zużywają 6,6 l/100 km. Wersja o obniżonej mocy 122 KM – nawet 4,5 l/100 km. Co ciekawe, spalanie ostatniego jest prawie o litr mniejsze niż droższego o około 15 000 złotych dwulitrowego diesla o mocy 140 KM. Jak to się dzieje? Otóż silnik 1.4 TSI to nowoczesna jednostka skonstruowana w technologii downsizingu (mała pojemność – duża moc), coraz powszechniej stosowanej.

Dziś większe znaczenie niż wielkość auta ma właśnie to, jaki silnik zamontowano pod maską. Małe i praktyczne Clio Grandtour wyposażone w silnik 1.5 dCi o mocy 105 KM spala 4,7 l/100 km. Rodzinna Laguna z takim samym silnikiem, lecz o nieco wyższej mocy (110 KM) zadowala się 4,9 l/100 km. Ogromna różnica w cenie (prawie 10 tys. zł), w komforcie, a nawet masie własnej, a tylko o 0,2 l/100 km większe zużycie paliwa. W taki sam silnik wyposażony jest Nissan Qashqai, z tym że ze względu na większy opór powietrza, spowodowany zwiększonym prześwitem i powierzchnią czołową, spala 5,4 l/100 km.

Generalnie, samochody, które zużywają szczególnie mało paliwa są droższe od wersji nieco mniej oszczędnych. W przypadku Skody Fabii różnica pomiędzy zwykłą wersją Classic 1.4 TDI o mocy 80 KM, a wersją „ekologiczną” 1.4 TDI GreenLine o mocy także 80 KM wynosi 7400 zł. Biorąc pod uwagę korzyści wynikające z niższego o 0,5 l/100 km zużycia paliwa (4,1 kontra 4,6 l/100 km), można przyjąć, że zakup nie zwróci się nigdy (trzeba by przejechać ponad 350 000 km). Gros „ekologicznie natchnionych” wersji samochodów nie dysponuje nadzwyczajnymi technologiami, które mogą tłumaczyć wyśrubowaną cenę. Zwykle są to opony o obniżonych oporach toczenia, zmienione przełożenia w skrzyni biegów, przeprogramowane komputery sterujące pracą silnika, obniżone zawieszenie, dodatkowe osłony podwozia (lepsza aerodynamika).

Dobrym wyborem w grupie aut najmniejszych i małych są modele z małymi silnikami benzynowymi. Spalają na tyle niedużo, że ich zakup ma sens. W przypadku Pandy w wersji Actual diesel jest droższy o 8000 zł (40 990 zł 1.3 Multijet, 32 990 zł 1.1). Biorąc pod uwagę zużycie paliwa (diesel 4,3 l/100 km, benzyna 5,0 l/100) i cenę samego paliwa, zakup wersji z silnikiem wysokoprężnym zaczyna się opłacać po przejechaniu ok. 160 000 km. Przeciętnemu kierowcy zajmie to prawie 10 lat. Przy kupnie auta większego dopłata do diesla może być racjonalnym wydatkiem, ponieważ procentowy jej udział w cenie samego auta jest stosunkowo nieduży.

Jak producenci mierzą zużycie paliwa
Nie ma nic dziwnego w fakcie, że Twój samochód pali więcej niż podaje jego producent. Dane fabryczne są obliczane wg normy ECE – w warunkach laboratoryjnych, niespotykanych podczas zwykłego użytkowania. Norma ta umożliwia za to porównanie danych właśnie dlatego, że pomiar jest dokonywany zawsze w ten sam sposób – na rolkowym stanowisku badawczym, zgodnie z procedurą cyklicznego przyspieszania, hamowania i zmiany biegów, z wykorzystaniem analizy składu spalin. Pomiar rozpoczyna się od zimnego silnika, który stopniowo się rozgrzewa.

W trakcie cyklu pomiarowego A pojazd „przejeżdża” 4,052 km, a podczas cyklu B – 6,955 km. Wartość, nazywana średnim zużyciem paliwa, zostaje wyliczona z dwóch powyższych, według stosownego wzoru. Nie jest to więc średnia arytmetyczna zużycia „miejskiego” i „pozamiejskiego”. Warunki podczas badania są stałe: temperatura 20 °C, ciśnienie 980,665 hPa, wilgotność 40%. W specjalnych workach gromadzi się spaliny, dokonuje ich analizy i na tej podstawie oblicza zużycie paliwa.

Jak my to robimy
Inaczej niż w przypadku normy ECE, która ma niewiele wspólnego z realnymi warunkami eksploatacji, „auto motor i sport” od lat mierzy zużycie paliwa na tej samej trasie o długości 280 km (tzw. trasa znormalizowana). Wyniki osiągane przez auta są porównywalne. Przejazd (autostrada, droga zwykła, miasto) odbywa się tak, by zużycie paliwa było jak najmniejsze, ale jednocześnie w taki sposób, żeby samochód nie utrudniał ruchu.

W aucie wyłączona jest klimatyzacja, zamknięte są okna i rozsuwany dach. „auto motor i sport” mierzy też zużycie paliwa podczas testu, gdy auto jest eksploatowane w zwykłych warunkach. Te pomiary odzwierciedlają realne zużycie paliwa, ale trudniej je między sobą porównywać. Wyniki wybranych modeli uzyskane na trasie znormalizowanej oraz testowe prezentujemy w tabeli obok. Wyboru samochodów najoszczędniejszych do zestawienia na poprzednich stronach dokonaliśmy na podstawie normy ECE.

Tagi: oszczędzanie | oszczędna jazda | oszczędność

Oceń artykuł:

1,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij