auto motor i sport poleca:

Nie gadaj ze śmiercią

Poleć ten artykuł:

Telefon komórkowy nie przystosowany do obsługi podczas jazdy to narzędzie wielce niebezpieczne. Za sprawą rozmów prowadzonych za kółkiem, co roku ginie na świecie ok. 150 000 osób. Jaki wybrać sprzęt, żeby następna rozmowa nie była ostatnią w życiu?

Zestawy  głośnomówiące Zobacz całą galerię

Rozmowa przez telefon komórkowy w samochodzie zwiększa ryzyko wypadku o 40%. Najbardziej niebezpieczne są chwile, kiedy nadchodzi połączenie i kilka następnych sekund konwersacji. Wówczas to prawdopodobieństwo wypadku wzrasta sześciokrotnie. Dlatego też w coraz większej ilości krajów wprowadzono obowiązek posiadania zestawu "handsfree", uwalniającego kierowcę od konieczności obsługi telefonu w trakcie jazdy. Co prawda zestaw tego typu nie eliminuje dekoncentracji kierowcy spowodowanej samą rozmową, jednak znacznie poprawia zdolność do zapanowania nad samochodem w krytycznej sytuacji. W Polsce odpowiedni zapis zabraniający rozmawiania w aucie podczas jazdy przez telefon obowiązuje od 1 stycznia 1998 r. Za złamanie przepisu grożą ok. 200 zł mandatu oraz dwa punkty karne. Pomimo tych sankcji, rodzimi kierowcy nagminnie łamią prawo i wystawiają na próbę bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Badania przeprowadzane na całym świecie nie pozostawiają wątpliwości - zachowanie kierowcy rozmawiającego przez telefon komórkowy jest zbliżone do reakcji osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu. W obu sytuacjach kierowca kontroluje jedynie to, co widzi na drodze przed sobą. Wystarczy, że będzie musiał zmienić pas ruchu - z pewnością nie sprawdzi, czy jest on rzeczywiście wolny. Takie zajechanie drogi pojazdowi wyprzedzającemu i wymuszenie pierwszeństwa najczęściej kończą się tragicznie. Tymczasem zestaw do obsługi telefonu w aucie można mieć za darmo lub za symboliczną złotówkę.

Najprostszą metodą jest skorzystanie z zestawu słuchawkowego dołączonego do posiadanego telefonu GSM. Od kilku lat większość aparatów GSM jest wyposażana w ten dodatek - wystarczy sięgnąć do pudełka. Zakup takiego zestawu to wydatek rzędu 10 zł. Jest zatem tanio, ale niezbyt wygodnie. Ciągle plączący się przewód słuchawkowy irytuje z pewnością każdego. Na częste wyjazdy i długie trasy lepiej wybrać inne rozwiązanie.

Tagi: zestawy głośnomówiace | Nokia | radiootwarzacz | Bluetooth | bezpieczeństwo

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij