auto motor i sport poleca:

Nowe modele z gazem LPG. Co można kupić w Polsce?

Poleć ten artykuł:

Jesteśmy drugim krajem w Europie pod względem liczby aut z instalacją gazową. Przybywa samochodów z fabrycznym LPG. Prezentujemy 25 modeli z podwójnym zasilaniem, dostępnych u autoryzowanych dealerów.

Samochody zasilane LPG nie budzą już dziś takich kontrowersji jak jeszcze kilkanaście lat temu. Powód jest prosty – nowoczesne instalacje gazowe pod względem niezawodności i zaawansowania technicznego nie ustępują systemom wtrysku benzyny. Mocno poprawiła się także jakość ich montażu i, co najważniejsze, z rury wydechowej nie czuć charakterystycznego zapachu ulatniającego się gazu.

Dziś montuje się niemal wyłącznie instalacje z wtryskiem sekwencyjnym. Auto ma dodatkowe wtryskiwacze, przez które gaz w fazie lotnej trafia do cylindrów. Najnowsze instalacje na płynny LPG (z powodu wysokiej ceny jeszcze nie tak powszechne) są zupełnie bezobsługowe, a gaz trafia do cylindrów w taki sam sposób i przez te same wtryskiwacze, co benzyna. Eksploatacja takiego samochodu jest jeszcze tańsza, a to decydujący czynnik motywujący właścicieli samochodów do montażu instalacji LPG.

W Polsce o klientów rywalizują w zasadzie trzy firmy: BRC, Landi Renzo oraz Stag. Ich instalacje różnią się od siebie przede wszystkim podzespołami, lecz co do zasady działania są niemal jednakowe. Podobne są okresy międzyprzeglądowe (1 rok lub 15 tys. km), podobny jest też czas trwania gwarancji.

Benzyna LOB95 jest droższa o 240 procent od LPG

W wypadku nowych samochodów to importer decyduje o tym, jakiego typu i od którego producenta kupuje instalację. Montaż gazu następuje najczęściej w ASO, przyjeżdża tam montażysta działający na zlecenie dealera. W samochodach Dacii oraz Opla montaż instalacji gazowej następuje na linii produkcyjnej. Ma to m.in. tę zaletę, że instalacja jest wykonana bardziej estetycznie. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Dacia oraz Opel udzielają na samochód i na instalację gwarancji europejskiej, co oznacza, że w razie awarii auta np. w Chorwacji tamtejszy serwis musi poradzić sobie z usunięciem usterki. Pozostali importerzy posiłkują się w takich wypadkach ubezpieczeniem assistance.

Instalacje fabryczne oraz te z ASO mają wspólną wadę: są dwukrotnie droższe niż instalacje montowane w niezależnym warsztacie. Aby przyciągnąć klientów nowych aut, instalacje montowane w niezależnych punktach często sprzedaje się razem z ubezpieczeniem silnika i innych podzespołów, które mogą zostać wykluczone z gwarancji z powodu montażu LPG. Taka polisa kosztuje ok. 200 zł rocznie. Być może to jest najlepszy wybór dla tych, którzy naprawdę chcą oszczędzić.

Tagi: nowe modele | LPG

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (2)

robi, 15 września 2015, 12:38

Właśnie stoję przed zakupem Daci duster w benzynie i chciałbym ją zagazować jednak po różnych poradach zdecyduję się na montaż instalacji gazowej BRC SQ 32 :) .

Larssonx, 30 sierpnia 2015, 09:32

Ja jeżdżę od ponad roku na BRC (Kia Rio 1,2) montaż w Czakramie. Jak na razie auto sprawuje się bez zarzutu, podobnie jak instalacja. Gwarancja na jednostkę napędową została utrzymana, a dodatkowym plusem jest to że przeglądy i wymiana są co 15 tys. km (lepsza jakość podzespołów, większa wytrzymałość), a nie jak w przypadku konkurencji co 10 tys.km. Także po 30 tys jedna wizyta w serwisie jest do przodu
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij