Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
1.8

Opony zimowe: gdzie są obowiązkowe?

Opony zimowe są wymagane m.in. w czterech sąsiadujących z nami krajach. Za ich brak zapłacisz nawet kilkaset złotych mandatu.

Test opon zimowych 205/55 R16 H Możliwości opon sprawdzaliśmy na Mercedesie B 180 CDI

Niemcy - minimalna głębokość bieżnika opony – 1,6 mm. Kierowcy powinni wyposażyć auta w opony odpowiadające warunkom zimowym. Za ich brak – mandat do 80 euro.

Czechy - głębokość bieżnika opony – co najmniej 4 mm. Zimowe opony są obowiązkowe od 1.XI do 31.III. Jeśli ich nie masz, grozi Ci mandat do 2000 koron.

Litwa - minimalna głębokość bieżnika opony – 1,6 mm. Opony zimowe są obowiązkowe od 1.XI do 1.IV. Za ich brak – mandat do 40 litów (50 złotych).

Słowacja - minimalna głębokość bieżnika – 3 mm. Jeśli na jezdni jest zwarta warstwa śniegu lub lodu, auto musi mieć opony zimowe. Mandat – 60 euro.

Austria - w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia obowiązek wyposażenia pojazdów w opony zimowe. Opony zimowe winny być zamontowane na wszystkich kołach i być oznaczone symbolem M+S lub M&S o głębokości rzeźby bieżnika min. 4 mm.  Jeżeli  ogumienie pojazdu nie spełnia ww.warunków należy wozić ze sobą łańcuchy przeciwślizgowe.

Francja - zaleca się używanie opon zimowych M+S o głębokości rzeźby bieżnika min. 3,5 mm. Na terenach górskich odpowiednio ze wskazaniami znaków drogowych obowiązek jazdy na oponach zimowych.

Włochy - w regionie Val d’Aoste obowiązek używania opon zimowych lub wożenia ze sobą łańcuchów przeciwślizgowych w okresie od 15 października do 15 kwietnia.W innych regionach ten przepis jest stosowany w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia i wskazują nań znaki drogowe. Prędkość maksymalna dozwolona dla pojazdów wyposażonych w łańcuchy przeciwślizgowe to 50 km/h.

amis

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Opony zimowe są wymagane w czterech sąsiadujących z nami krajach. Za ich brak zapłacisz nawet kilkaset złotych mandatu.Zobacz artykuł
    auto motor i sport, 2013-11-28 11:44:22
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij