auto motor i sport poleca:

Opony zimowe - test 2011

Poleć ten artykuł:

Czy najdroższe opony zawsze są najlepsze? Postanowiliśmy to sprawdzić poddając u progu zimowego sezonu opony czternastu marek drobiazgowym testom na śniegu oraz na mokrym i suchym asfalcie.

Test opon zimowych

Kupowanie opon przez internet pozwala szybko porównać ceny - jeśli sami nie każemy wyszukiwarce porządkować towaru według innych kryteriów, "z automatu" wyświetli oferty posortowane właśnie według cen. Najtańsze opony znajdą się u góry listy. Widać tego właśnie życzą sobie klienci, bo to właśnie koszty grają podczas zakupu główną rolę. W naszych testach jest inaczej - wprawdzie podajemy ceny obowiązujące na rynku, jednak nie wpływają one na liczbę punktów, jaką uzyskują opony. Tu liczą się kryteria jakościowe - to co opony potrafią w rzeczywistych warunkach, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo.

Zobacz najnowsze testy opon zimowych

Jednak rzut oka na ceny pozwala uchwycić różnice, które dają sporo do myślenia. Produkty znanych marek w testowanym przez nas rozmiarze 205/55 R 16 kosztują około 600 zł, z kolei te mniej renomowanych firm - około 450 zł. 600 zł oszczędności przy zakupie kompletu to gratka nie do pogardzenia, zwłaszcza że wiele tańszych opon jest wytwarzanych przez uznane koncerny. Na przykład opony marki Sava są produkowane przez Goodyeara.

Całkowitą nowością jest marka Apollo z Indii, której aspiracje w naszym teście nie były zbyt wygórowane. "Jeśli zajmiemy miejsce gdzieś pośrodku stawki, będziemy zadowoleni" - stwierdził przedstawiciel firmy Apollo. Liczba punktów zgromadzonych przez indyjską oponę pokazuje wprawdzie, że nad poprawą jej zachowania na śniegu i na mokrym asfalcie trzeba jeszcze popracować, ale mimo wszystko wypada ona lepiej niż japoński Falken i pochodząca z Indonezji opona GT Radial. Ta ostatnia przyzwoite wyniki uzyskuje tylko na suchej drodze, mokra obnaża jej słabe strony. Z kolei na śniegu marna trakcja i zbyt długa droga hamowania pokazują, że wybierając tę oponę kierowca tylko pozornie by oszczędził, bo tak naprawdę szkoda na nią i tych stosunkowo niewielkich pieniędzy.

Tagi: test opon zimowych | opony zimowe | test | 2011

Oceń artykuł:

2,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij