auto motor i sport poleca:

Pick-upy – paki pełne VAT-u

Poleć ten artykuł:

Powodzenie pick-upów zależy od pomysłów fiskusa. W 2011 r. ich atrakcyjność wzrosła, bo zachowały pełny odpis VAT-u od ceny auta i paliwa. Większość samochodów z kratką utraciła te przywileje.

pickup, pick-up Zobacz całą galerię

Jeżeli ktoś kupuje nowego pick-upa, nie oznacza, że będzie go używał do transportowania ładunków po bezdrożach. Takie półciężarówki służą właścicielom firm do zmniejszania podatkowych należności, związanych z VAT-em. Po 1 stycznia 2011 r. od pick-upów nadal można odliczać 100% VAT-u zawartego w cenie samochodu oraz w cenie paliwa. A stawka VAT-u wzrosła z 22 do 23%.

W wypadku aut osobowych z homologacją ciężarową, zwanych "kratkami", można odliczyć 60% VAT-u od ceny auta, ale nie więcej niż 6 tys. zł, natomiast od faktur za paliwo 0% VAT-u. Wydatki na paliwo są w ich przypadku wrzucane brutto do kosztów firmy. Czyli zostały zrównane podatkowo z normalnymi, osobowymi autami. "Kratki" z kanapą z tyłu, 4-5-miejscowe, straciły więc sens.

W przypadku leasingu operacyjnego pick-upa VAT odliczany jest od opłaty wstępnej i każdej raty leasingowej. W przypadku kredytu Urząd Skarbowy zwróci VAT "od razu", czyli w praktyce po około dwóch miesiącach.

Podwójna kabina za zakrytą paką
Jeżeli chcemy zastąpić pick-upem auto rodzinne, powinien mieć on kabinę podwójną (pięciomiejscową, czterodrzwiową). Dla L200, Navary, Hiluxa to najpopularniejsze wersje nadwoziowe. Są pick-upy z krótszymi, czteroosobowymi kabinami, ale tylne miejsca nadają się w nich tylko do przewożenia wrogów. Nawet gdy mają z tyłu drzwi, otwierane zresztą pod wiatr (Ranger, Navara). Dwumiejscowego pick-upa można zasugerować jedynie tym, którym bardzo zależy na długości skrzyni ładunkowej. Tylko takie szoferki mają Dacia Logan Pick-Up i Fiat Strada, niewielkie pickupy z samonośnymi nadwoziami.

Warto też postarać się o... bagażnik, bo każdy z tych pojazdów, poza jednym wyjątkiem (Ford Ranger Wildtrak 2) ma skrzynię ładunkową bez przykrycia. Zabudów lepiej szukać poza salonami. Niezależni importerzy i producenci zabudów proponują ceny niższe o mniej więcej połowę. Zapłacimy kilka tysięcy, a nie kilkanaście.

A gdy już będziemy mieli zasłoniętą pakę, nie musimy przejmować się, że zakupy są zbyt ciężkie. Ładowność pick-upów jest duża, np. dla Mitsubishi L200 wynosi 820-990 kg, dla Forda Rangera 1069-1140 kg, zaś dla Isuzu D-Maxa aż 1141- 1161 kg. Dla porównania, auta klasy średniej, kosztujące mniej więcej tyle co pick-upy, dźwigają ok. 500-600 kg (np. Opel Insignia - do 572 kg).

Tagi: Pick-up | pickup | VAT

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij