auto motor i sport poleca:

Pieniądze na auto – weź leasing

Poleć ten artykuł:

Nawet jeśli nie masz firmy, i tak możesz wziąć auto w leasing - to lepsze niż kredyt. 1 lipca zmieniły się przepisy.

Najważniejsze zalety leasingu konsumenckiego to łatwe procedury oraz korzystanie z rabatów na auta i pakiety ubezpieczeniowe wynegocjowane przez leasingodawców. Formalności trwają krótko i są ograniczone do minimum - wystarczy okazać dwa dokumenty potwierdzające tożsamość i wpłacić co najmniej 10 procent wartości samochodu. Wzięcie kredytu jest przecież trudniejsze.

Firma leasingowa to duży klient. Kupuje na raz kilkadziesiąt czy nawet więcej aut, które potem przekazuje klientom - indywidualnym albo firmom - w użytkowanie. A zgodnie z zasadą, że duży może więcej, negocjuje z importerem samochodów większe rabaty (z reguły kilkunastoprocentowe) niż mógłby to uczynić nawet ostro targujący się pojedynczy nabywca. Podobnie ma się sprawa z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dlatego w większości przypadków i samochody, i ubezpieczenia są w leasingu konsumenckim tańsze niż w przypadku ich zakupu w bardziej tradycyjny sposób - za gotówkę czy na kredyt. Co więcej, korzystający z leasingu konsumenckiego ma do wyboru szeroki pakiet dodatkowych usług, jak na przykład serwisowanie auta, wymiana i przechowywanie opon, auto zastępcze, karty paliwowe. Zaliczki na przeglądy czy serwis ogumienia mogą być doliczone do każdej miesięcznej leasingowej raty.

Kolejna interesująca rzecz to możliwość wymiany użytkowanego auta co trzy-cztery lata na nowe. Można też wykupić użytkowany pojazd (zazwyczaj za niewielki procent jego wartości), przerejestrować na siebie i jeździć nim dalej.

Wbrew temu, co twierdzi wicepremier Waldemar Pawlak, leasing konsumencki istniał w naszym kraju przed 1 lipca. Jednak korzystano z niego tak rzadko, że w jednym z artykułów nazwaliśmy go "konsumenckim Yeti". Z powodu niejasnych interpretacji przepisów podatkowych znajdował się w ofercie nielicznych leasingodawców. Nie cieszył się popularnością, przykładowo w Masterlease dotyczył 1,5 procent wszystkich dostarczonych aut. Teraz przepisy zostały poprawione dzięki "Ustawie o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców", której postanowienia weszły w życie 1 lipca 2011 r.

Leasingodawcy są wstrzemięźliwi w prognozach. Ich zdaniem, ułatwiony dostęp do leasingu konsumenckiego nie spowoduje gwałtownego wzrostu sprzedaży osobowych aut. Niestety, z tym leasingiem nie wiążą się żadne ulgi podatkowe dla konsumenta-strony umowy, co potwierdził nam Wydział Prasowy Ministerstwa Gospodarki. Bo firma biorąca leasing ma z jego tytułu konkretne odliczenia.

Tekst Jacek Dobkowski
Amis 8/2011

Tagi: leasing | kredyt

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij