auto motor i sport poleca:

Pierwsze auto w życiu - jakie kupić?

Poleć ten artykuł:

Kupując pierwszy samochód w życiu trzeba powściągnąć emocje. Liczą się przede wszystkim bezpieczeństwo i funkcjonalność. Oto jakie jeszcze cechy powinien mieć idealny samochód świeżo upieczonego kierowcy.

Fiat 126p

Aston Martin DB9, Ford Mustang, Mitsubishi Lancer Evo – takie modele wymieniają licealiści spytani o cztery kółka, którymi chcieliby jeździć po zdobyciu prawa jazdy. Pomijając już prozaiczne sprawy finansowe, żadnego z tych „bolidów” nie sposób polecić. Sportowe auta są niebezpieczne przez prowokowanie do agresywnych zachowań na drodze. Odpadają również terenowe modele ze sztywnymi mostami (np. Jeep Grand Cherokee WJ, Suzuki Jimny), które wymagają sporej siły i umiejętności, by na asfalcie utrzymać je na właściwym torze jazdy. Co w takim razie? Proponujemy auta nowe albo używane, nie za duże (małe lub kompaktowe), z silnikami o mocy najwyżej 100 KM, zapewniające maksimum bezpieczeństwa. Świeżo upieczony kierowca powinien doskonalić swoje umiejętności stopniowo i bez wypadku.

I nowy, i używany samochód powinien mieć obowiązkowo ABS, dwie poduszki powietrzne i wspomaganie kierownicy. ABS pozwala na jednoczesne ostre hamowanie i skręcanie, może się więc przydać w sytuacji podbramkowej, grożącej kolizją. Gdy nie uda się jej uniknąć, skutki zderzenia zminimalizują czołowe airbagi. Z kolei wspomaganie układu kierowniczego czyni jazdę znacznie mniej męczącą i pozwala sprawniej manewrować autem na parkingach, co zazwyczaj nie jest mocną stroną świeżo upieczonego kierowcy. Zarówno wspomaganie, jak i ABS oraz airbagi montuje się wyłącznie w fabryce, nie można wstawić ich do samochodu później.

Kierowca, a już szczególnie młody stażem, musi skupiać uwagę na drodze. Wiele rzeczy może stać temu na przeszkodzie – choćby manipulowanie przy radiu czy komórce. Warto mieć w aucie radio (np. z MP3) ze sterowaniem przy kierownicy, nie trzeba wtedy odrywać od niej rąk podczas zmiany ustawień radia. Kolejny ważny element pozwalający utrzymać koncentrację podczas jazdy to zestaw głośnomówiący z bluetoothem do komórki. Coraz więcej aut ma go w seryjnym wyposażeniu (do Forda Fiesty można go dokupić za 2900 zł). W ten element można też wyposażyć każde auto używane, np. razem z przenośną nawigacją.

Pierwsze auto nie powinno być zbyt szybkie ani dużo palić, co często na jedno wychodzi

Na samochodzie dla młodego kierowcy nie warto przesadnie oszczędzać, choć w grę wchodzą modele nowe i używane. Na nowe auto trzeba przeznaczyć co najmniej dwa razy więcej pieniędzy niż na używane – do 45 tys. zł z ogonkiem. Za taką kwotę kupimy miejskiego malucha, przeważnie bogato wyposażonego – często z klimatyzacją, systemem stabilizacji toru jazdy (ESP) likwidującym w zarodku boczne poślizgi, a niekiedy nawet z sześcioma poduszkami powietrznymi. Ważna jest też co najmniej dwuletnia gwarancja.

Auto podobnej wielkości z drugiej ręki będzie tańsze, to jego podstawowa zaleta. Ponieważ jednak naszym głównym celem jest bezpieczeństwo – nie interesują nas wysłużone wehikuły za kilka tysięcy złotych. Młody kierowca nie ma zmagać się z usterkami swego auta, ale jeździć i to coraz lepiej. Na używane cztery kółka trzeba wydać 15–20 tys. zł. Powinno to wystarczyć na porządne auto małe albo i kompaktowe. Będą to egzemplarze mające od 4 do 7 lat. Uważajmy jednak na sztuki poflotowe (często są to Corsy, Fabie, czy Corolle). Ich rocznik będzie młody (maksymalnie – 2007), ale rzeczywisty przebieg (ok. 200 tys. km) powoduje wyeksploatowanie podzespołów. Pierwszy samochód nie powinien być duży.

Młodzi stażem kierowcy uczyli się i zdawali egzamin w autach małych, więc najlepiej w nich się czują, ewentualnie mogą przesiąść się do kompaktu, czyli auta o rozmiar większego. Łatwiej wyczuć gabaryty takiego stosunkowo niewielkiego samochodu, co każdy doceni na parkingu. No i mały zawsze będzie zwrotniejszy, przykładowo – Fiat Grande Punto zawróci na 10 m, zaś Ford Focus na 10,4 m. A przecież podczas manewrów w ciasnocie liczy się każdy centymetr.

Co powinno mieć pierwsze auto?
DUŻE LUSTERKA ZEWNĘTRZNE – musisz dobrze widzieć, co robią kierowcy z tyłu. Modny design jest mniej ważny niż użyteczność. Pożądana elektryczna regulacja.
WĄSKIE SŁUPKI DACHOWE – jeśli są zbyt masywne, mogą utrudnić widoczność po skosie i przesłonić człowieka, a nawet mały samochód na skrzyżowaniu.
SZEROKA TYLNA SZYBA – ważna przy cofaniu. Modne auta mają szyby wąskie (jak Ford Fiesta), wtedy pomóc może czujnik parkowania – ekstra płatny.
ZWARTA SYLWETKA AUTA – ułatwia manewry. Z tyłu nadwozie powinno kończyć się za tylną szybą; z przodu powinieneś widzieć drogę tuż przed maską.
STEROWANIE RADIEM PRZY KIEROWNICY – nie będzie odrywało uwagi od drogi ani rąk od kierownicy. Niestety, radio ze sterowaniem jest ekstra płatne – w Fieście 1200 zł.
DWIE PODUSZKI POWIETRZNE – niezbędna ochrona dla kierowcy i pasażera; nowe modele dwie poduszki powietrzne mają najczęściej w wyposażeniu seryjnym.
WSPOMAGANIE KIEROWNICY – bez niego znienawidzisz jazdę po mieście. Pozwala lekko kręcić kierownicą, by wjechać w każdą lukę. W nowych autach to standard.
ZESTAW GŁOŚNOMÓWIĄCY Z BLUETOOTHEM – rozmowy przez komórkę nie będą Cię rozpraszać. Bywa seryjny, ale zawsze można go dokupić (z reguły razem z nawigacją).
WSKAŹNIKI ZA KIEROWNICĄ – czytelniejsze niż na środku tablicy rozdzielczej. Duża tarcza prędkościomierza ze wskazówkami jest lepsza niż wyświetlacz z migającymi cyferkami.

 

Tagi: auto | używany | nowy | nowy samochód | salon | Kierowca

Oceń artykuł:

2,60

Skomentuj (1)

grrrreg, 5 lutego 2015, 22:16

ja wiem, że najlepiej nie kupować od rodziny, jako mało doświadczony kierowca kupiłem auto od wujka, kosztował mało, bo był nic nie wart, po tygodniu już mi padł na kilka tygodni, włożyłem w niego sporo kasy, po miesiącu znów problem, ciągle gaśnie, na szczeście sprawe troche rozwiązał ceramizer, silnik troche bardziej równomiernie zaczał pracować, dobrze, że auto udało mi sie sprzedać i kupić coś lepszego
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij