auto motor i sport poleca:

Problemy z pasem bezpieczeństwa

Poleć ten artykuł:

Kupiłam używane auto. Zauważyłam, że pas bezpieczeństwa kierowcy z trudem się zwija. Już kilkakrotnie zdarzyło mi się przyciąć go drzwiami. Jaka może być tego przyczyna?

Citroën C4

Przyczyn może być kilka. Pierwsza to zabrudzenie pasa. Zdarza się to często, szczególnie w starszych samochodach. Powodem są wilgoć i kurz w aucie, które osiadają na powierzchni pasów. Pranie nie jest trudne. Pas bezpieczeństwa należy maksymalnie wyciągnąć, a następnie czyścić go gąbką, używając wody z mydlinami. Detergent trzeba dokładnie zmyć i odczekać aż pas wyschnie. Aby poprawić skuteczność zwijania, powierzchnię warto spryskać silikonem w spreju. Jeśli ten zabieg nie da dobrego rezultatu, może to oznaczać, że samochód brał udział w kolizji i pas miał już możliwość dowieść swej skuteczności. Zużyte pasy da się rozpoznać po uszkodzeniach mechanicznych (rozciągnięte włókna, poszarpana i zmechacona powierzchnia). Nadmiernie rozciągnięty pas nigdy nie wróci do pierwotnej formy. W takim przypadku konieczna jest wymiana na nowy. Z kolei uszkodzenie mechanizmu zwijacza to najmniej prawdopodobna usterka. Sprawdzenie lepiej powierzyć mechanikom, ponieważ napinacz pasa ma wbudowany ładunek pirotechniczny. Jeśli wszystkie sposoby zawiodą, trzeba wymienić pas na nowy.

Artur Dzierża, rzeczoznawca samochodowy

Tagi: pasy bezpieczeństwa | bezpieczeństwo | porady | akcesoria

Oceń artykuł:

2,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij