auto motor i sport poleca:

Przepisy regulujące korzystanie ze smartfonów w czasie jazdy

Poleć ten artykuł:

Wiem, że podczas jazdy nie mogę rozmawiać przez telefon trzymając go w dłoni, a jak jest z ustawianiem nawigacji w smartfonie?

Nawigacja w telefonie

Kwestię tę reguluje art. 45 ust. 2 pkt. 1 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, który mówi, że „kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Jak widać, ustawodawca jasno i wyraźnie informuje, że w czasie jazdy obowiązuje zakaz „używania” telefonu wymagającego korzystania z niego w określony sposób. Korzystanie, o którym tutaj mowa to nie tylko sama rozmowa, którą prowadzimy kierując pojazdem i trzymając słuchawkę. Z pewnością zgodnie z ustawą nieprawidłowym zachowaniem będzie też pisanie smsów lub maili oraz korzystanie z różnych aplikacji telefonu, takich jak chociażby nawigacja. Trasę przejazdu trzeba ustawić w smartfonie przed rozpoczęciem podróży, choćby po to, by uniknąć mandatu w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych, przypisanych do tego wykroczenia. Krótko mówiąc – wszystkie czynności, które wymagają trzymania telefonu w czasie jazdy samochodem są po prostu zabronione.

asp. Tomasz Słuszniak Wydział Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu

Tagi: porady | porady prawne | prawo | przepisy | smartfon

Oceń artykuł:

1,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij