auto motor i sport poleca:

Serwisowanie aut po gwarancji w ASO

Poleć ten artykuł:

Utarło się, że gdy kończy się fabryczna gwarancja, uciekamy z obsługą samochodu do niezależnych warsztatów. Tymczasem coraz więcej autoryzowanych stacji ma interesujące propozycje dla posiadaczy pojazdów nieco starszych. Oto przegląd rynku.    

U mechanika

Jeżeli upłynie fabryczna gwarancja, nic już nie wiąże Cię z autoryzowaną stacją obsługi (ASO), której usługi zazwyczaj sporo kosztują. Możesz wybrać jakiś niezależny warsztat, jednak przed podjęciem decyzji sprawdź, czy może ASO Twojej marki ma stałe lub okresowe promocje.

Dane dotyczące kilkunastu marek prezentujemy na kolejnych stronach. Ale uwaga, jeśli nawet nie znajdziesz tutaj swojej marki, przed przeglądem i tak zadzwoń kontrolnie do ASO. Może oferują np. części tańsze od oryginalnych? Każdy dealer może takie części sprzedawać. Owszem, niektóre nieautoryzowane, niezależne warsztaty prezentują wysoki poziom usług. Jednak od kilku lat importerzy i dealerzy nowych samochodów coraz wyraźniej zdają się dostrzegać potencjał związany z obsługą samochodów po gwarancji. Oferują drugie, tańsze linie części, części regenerowane, programy serwisowe dające zniżki na części i robociznę podczas przeglądów i napraw, programy lojalnościowe. Zasada jest taka, że im starsze masz auto, tym większe procentowo korzyści Ci przysługują. Dla zachęty.

Sprzedasz drożej
Przeprowadzanie przeglądów w autoryzowanej stacji może się opłacić, ponieważ modele z pełną historią serwisową, od początku do końca w ASO, przy sprzedaży osiągają ceny wyższe o około 5% . – Taki egzemplarz powinien więcej kosztować, bo jego nabywca ma pewność, że wszystkie oleje, płyny i części były wymieniane na czas – argumentuje Jacek Gnoiński, kierownik działu analiz rynku firmy Info-Ekspert. – Może czuć się w takim aucie komfortowo i bezpiecznie, może być spokojny, że stan techniczny takiego samochodu jest dobry.

TSO to znaczy Tani Serwis Opla. Brzmi dobrze i oznacza nawet 30% rabatu

Czy wierność autoryzowanej stacji okaże się opłacalna, zależy także od cen obowiązujących na lokalnym rynku – stawki w ASO mogą się sporo różnić zależnie od regionu kraju. W autoryzowanych stacjach często bywa drogo, ale nie musi tak być w każdym przypadku.

O skuteczności programów serwisowania starszych aut rzecznicy importerów wypowiadają się niechętnie. Dowiedzieliśmy się jednak, że Renault bada co miesiąc frekwencję klientów w ASO. Po odnowieniu oferty dla aut po gwarancji pod nazwą Serwis 4+ już we wrześniu zanotowano wzrost liczby wizyt samochodów 4-letnich i starszych o ponad 10% w stosunku do września 2013. – W 2014 roku z usług programu pogwarancyjnego Serwis Dobrych Cen skorzysta z pewnością 50 tysięcy klientów – przewiduje Robert Mularczyk, rzecznik Toyoty. – 30 procent obrotów stacji dealerskich na częściach mechanicznych jest związanych z tym programem. Liczby te stale rosną.    

 

FORD
Motorcraft service i gwarancja12
Dla Fordów starszych niż czteroletnie jest przeznaczona linia części Motorcraft. Z kolei Motorcraft Service, dla aut w takim samym wieku, obejmuje np. skrócony przegląd, sprawdzenie pojazdu, wymianę oleju, filtra powietrza, filtra paliwa za 279 zł. Z tej usługi może skorzystać każdy właściciel Forda niezależnie od historii serwisowej pojazdu i niezależnie od tego, czy został on kupiony u dealera w Polsce czy nie. Przegląd okresowy auta powyżej czwartego roku życia to stały koszt 490 zł. W ogóle rabaty na części i robociznę dochodzą do 20-30%. Jak zaznacza Ford, rabaty te zależą od sytuacji na rynku, od cen w niezależnych serwisach, również tych należących do sieci warsztatów. Przykładowo, wymiana przednich klocków hamulcowych za 295 zł to rzeczywiście całkiem korzystna propozycja. Z Motorcraft Service wiąże się oferta Gwarancji 12 (czyli na 12 miesięcy) istniejąca od 2009 r. To ubezpieczenie kosztów naprawy podstawowych podzespołów, za 139 zł, dotyczy wszystkich pojazdów po gwarancji – do 10 lat i do 200 tys. km. Program obejmuje każdego Forda po gwarancji, nawet gdy nie był serwisowany w ASO – wtedy musi być zrobiony tzw. test kwalifikacyjny za 150 zł. A w każdym przypadku warunkiem skorzystania z Gwarancji 12 jest wykonanie przeglądu.    

 

Tagi: ASO | serwis | gwarancja

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (5)

Skoczer, 20 czerwca 2016, 08:20

Zgadzam się z przedmówca. Autoryzacyjne serwisy są pewnego rodzaju gwarancja. Co ważne, jak się ma historię serwisowania, to tez potencjalny Klient fajnie na to patrzy. Dlatego jestem zdania, że takie serwisy powinny być podstawą podczas serwisowania konkretnego pojazdu.

Fantom, 19 maja 2016, 17:20

Nie wiem jak inni, ale dla mnie serwisowanie samochodu w ASO to podstawa, tam tylko jeżdżę ze swoim Fordem. A newsy o tym jak drogo jest w autoryzowanych serwisach, można wsadzić między bajki.

Ajlar, 14 kwietnia 2016, 11:10

A jak dokonujecie http://auto-info24.pl/sprawdzenie-auta-zarejestrowanego-w-polsce,a128 przed jego zakupem? Latwo przeciez sie naciac na nieuczciwych handlarzy i potem zalowac, prawda?

bonanza, 26 sierpnia 2015, 00:07

No ja dostałem teraz assistance przy okazji przeglądu...

miłek, 18 sierpnia 2015, 10:02

Ja serwisuję moje Mondeo w serwisie Forda. Płacę 279zł a w cenie mam wymianę oleju silnikowego, filtra oleju, filtra powietrza czy sprawdzenie auta ford.pl/Serwis/Motorcraft_Service
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij